HTC pokazało tajemniczy smartfon Exodus 1 z blockchain. Zapłacisz za niego tylko kryptowalutami

Daniel Maikowski
HTC Exodus 1, pierwszy smartfon dla wielbicieli kryptowalut i technologii blockchain trafił właśnie do przedsprzedaży. Zamówienie na urządzenie mogą złożyć osoby, które dysponują walutami Bitcoin lub Ethereum.

Dawno minęły czasy, gdy smartfony HTC biły rekordy sprzedaży i cieszyły się ogromną popularnością wśród użytkowników Androida. Dziś ta kultowa niegdyś marka znajduje się w cieniu takich potęg jak Huawei, Samsung czy też Apple

Jednego HTC wciąż odmówić nie można: oryginalnych pomysłów. Jednym z nich jest bez wątpienia smartfon Exodus 1, który właśnie trafił do przedsprzedaży. Tajemniczy Exodus, to urządzenie dedykowane przede wszystkim entuzjastom kryptowalut.

Czytaj też: Oto najbardziej opłacalne smartfony na rynku [WYBÓR REDAKCJI]

Smartfon z enklawą

Exodus 1 zawiera bezpieczny portfel, czyli tzw. "enklawę". To wydzielony obszar na urządzeniu, który jest chroniony przed systemem operacyjnym Android. W enklawie użytkownik może w bezpieczny sposób przechowywać klucze kryptograficzne, bez względu na to, czy są to kryptowaluty, czy też tokeny NFT. Producent nie wyklucza, że w przyszłości w takiej enklawie moglibyśmy przechowywać wszystkie cyfrowe dane.

Wraz z enklawą firma opracowała społeczny mechanizm odzyskiwania kluczy - Social Key Recovery, przydatny na wypadek zagubienia lub kradzieży smartfona. HTC gwarantuje, że nie przechowuje naszych kluczy w bazie danych, ani w jakimkolwiek innym miejscu. Przez cały czas mają się one znajdować się pod kontrolą właścicieli.

Social Key Recovery pozwala wybrać kilka zaufanych kontaktów, którym powierzymy fragmenty kluczy, podzielone wcześniej przy użyciu tajnego algorytmu udostępniania. Wymagane jest jedynie zainstalowanie aplikacji do zarządzania kluczami. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy szybko odzyskać dostęp do swoich funduszy.

Exodus 1Exodus 1 fot. HTC

6-calowy ekran i Snapdragon 845

Poza tym, Exodus 1 zapowiada się na wydajny smartfon, który swoją specyfikacją nie będzie ustępować innym flagowcom. Exodus będzie dysponować 6-calowym ekranem QHD o proporcjach 18:9 Urządzenie zostało wyposażone w mocny układ Snapdragon 845, 6 GB RAM, 128 GB pamięci użytkownika i akumulator o pojemności 3500 mAh.

Poza tym, znajdziemy tu dwa podwójne aparaty (12 MP + 16 MP - z przodu i 8 MP + 8 MP - z tyłu) z naturalnym efektem Bokeh i możliwością nagrywania wideo w 4K/60fps.

Chcesz kupić? Nie tak prędko

HTC rozpoczęło już przedsprzedaż nowego smartfonu, a do pierwszych użytkowników ma on trafić na początku grudnia. Jest tylko jeden haczyk. Obecnie za zamówienie można zapłacić jedynie w walutach Bitcoin (BTC) oraz Ethereum (ETH).

Exodus 1 został wyceniony na 0,15 BTC oraz 4,78 ETH, co w przeliczeniu na złotówki daje nam około 3 639 złotych. Cena nowego smartfona HTC kształtuje się więc na poziomie ceny iPhone'a XR czy Samsunga Galaxy S9+

Więcej o: