IBM oficjalnie kupuje firmę Red Hat. Wyłożył okrągłe 34 mld dolarów

IBM przejmuje firmę Red Hat za 34 miliardy dolarów. To jedna z największych transakcji w branży. Dzięki niej IBM będzie mogło skuteczniej konkurować z rozwiązaniami chmurowymi Amazonu czy Microsoftu.

Założona w 1993 roku, amerykańska firma informatyczna Red Hat znana jest z tworzenia rozwiązań open source i wydania jednej z najważniejszych dystrybucji systemu Linux - Red Hat Linux. Teraz zostanie przejęta przez IBM.

Informatyczny gigant kupi firmę Red Hat za okrągłą sumę 34 mld dolarów. Będzie to największa transakcja w historii IBM i jedna z największych w branży. Jak podaje Reuters, IBM zapłaci 190 dolarów za akcję Red Hat (63 proc. premii wobec kursu zamknięcia w piątek).

Przejęcie Red Hata to przełom w branży. Zmienia układ sił na rynku usług chmurowych. IBM stanie się światowym liderem wśród dostawców usług hybrid cloud oferując firmom jedyne otwarte rozwiązanie w chmurze, które odblokuje im pełną wartość chmury

- powiedziała Ginni Rometty, prezes IBM cytowana w komunikacie firmy.

Po przejęciu zespół Red Hat zostanie dołączony do działu Hybrid Cloud IBM. Zachowa jednak sporą autonomię, a prezes firmy, Jim Whitehurst, będzie podlegać bezpośrednio szefowej IBM.

Open source to podstawowy wybór dla nowoczesnych rozwiązań IT i jestem niezwykle dumny z roli, jaką Red Hat odegrał w urzeczywistnieniu tego. Połączenie sił z IBM zapewni nam większą skalę działalności oraz większe zasoby i możliwości, aby przyspieszyć wpływ otwartego oprogramowania jako podstawy cyfrowej transformacji i dostarczyć rozwiązania Red Hat do jeszcze szerszego grona odbiorców przy jednoczesnym zachowaniu naszej wyjątkowej kultury i niezłomnego zaangażowania w innowacje open source

- dodaje Jim Whitehurst, prezes Red Hat.

IBM ma nadzieję, że przejęcie Red Hat pozwoli skuteczniej konkurować z rozwiązaniami od m.in. Amazonu, Microsoftu. Na połączeniu mają skorzystać klienci Red Hata, którzy dzięki wsparciu od IBM dostaną większy wachlarz możliwości.

Do ostatecznego sfinalizowania transakcji potrzebna jest jeszcze zgoda akcjonariuszy Red Hata, która ma zostać wydana w połowie 2019 roku.

Kapitalizacja rynkowa firmy Red Hat przed ogłoszeniem przejęcia wynosiła 20,5 miliarda dolarów. Wartość IBM to z kolei 114 mld dolarów.

Więcej o: