Kubek termiczny do kawy lub herbaty. Jaki wybrać i na co zwracać uwagę?

Dobry kubek termiczny musi być wytrzymały, wygodny i długo trzymać temperaturę. Jak wybrać ten nalepszy i na co zwrócić uwagę, wybierając kubki termiczne?
 

Termiczny kubek - na co zwracać uwagę?

Jaki kubek termiczny wybrać? W skrócie powiedzieliśmy już, czego należy oczekiwać od dobrego kubka termicznego, jednak na rynku możemy znaleźć zarówno modele za kilkanaście złotych, jak i takie w okolicy 150-200 zł. Nie zawsze jednak najdroższy będzie najlepszym wyborem, ponieważ przede wszystkim termiczny kubek powinien być dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Na co zwracać uwagę?

  • Pojemność kubka termicznego - najczęściej na rynku możemy znaleźć modele o pojemności między 250 a 500 ml. Dzięki temu kubki termiczne stanowią doskonałą alternatywę dla termosów i świetnie sprawdzają się podczas spacerów czy drogi do pracy.
  • Kształt kubka termicznego -  to oczywiście w dużej mierze kwestia indywidualnych potrzeb i upodobań. Jednak należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, aby kubek był stabilny, wygodnie leżał w ręce i łatwo się z niego piło napój. Dobrze jeśli kubek ma antypoślizgową podstawkę czy uchwyt, dzięki czemu będzie jeszcze stabilniejszy. Jeśli szukamy kubka termicznego do samochodu, należy także wziąć pod uwagę, by kształtem pasował do uchwytu w aucie. 
  • Pokrywka kubka - bardzo ważne, by sprawdzić czy jest szczelna i solidnie wykonana. Musi zabezpieczać przed utratą ciepła, ale jednocześnie pozwalać na łatwe i wygodne picie z naczynia.
  • Materiał wykonania - kubki termiczne najczęściej wykonane są z plastiku, ceramiki, szkła, stali lub tribanu. 

Kubek termiczny ceramiczny, plastikowy czy szklany?

Warto nieco szerzej przyjrzeć się poszczególnym rodzajom materiałów, z których wykonywane są kubki termiczne. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, dlatego dobrze jest zastanowić się, czego oczekujemy od kubka termicznego. 

  • Kubki termiczne ceramiczne - świetnie się prezentują, nie chłoną zapachów oraz mogą zastąpić klasyczny kubek. Niestety są dosyć ciężkie i łatwo mogą ulec stłuczeniu. 
  • Kubki termiczne plastikowe - są bardzo lekkie i stosunkowo tanie; niestety idzie za tym też niższa jakość wykonania i krótki czas trzymania temperatury. Dodatkowo kubki plastikowe mogą chłonąć zapachy i same wydzielać nieprzyjemną woń tworzywa sztucznego. 
  • Kubki termiczne stalowe - są bardzo wytrzymałe, długo utrzymują temperaturę oraz są obojętne chemicznie, czyli nie wydzielają szkodliwych substancji pod wpływem kontaktu z napojami. Są niestety dosyć ciężkie. 
  • Kubki termiczne szklane - podobnie, jak stalowe są obojętne chemicznie i dobrze trzymają ciepło. Są co prawda od nich mniej wytrzymałe, ale zwykle mają ładniejszy wygląd i mogą bez problemu być myte w zmywarce. 
  • Kubki termiczne z tritanu - mają podobne właściwości, co kubki szklane, a co ważne w przypadku tworzywa sztucznego - są wolne od szkodliwych związków BPA. Przy tym są lekkie, dzięki czemu doskonale nadają się do przenoszenia. Niestety są drogie i podatne na zarysowania oraz uszkodzenia. 

W zależności od potrzeb i naszych oczekiwań inne kubki będą dla nas odpowiednie. W przypadku kiedy zależy nam na lekkim kubku, który sprawdzi się w drodze do pracy czy do samochodu, dobrze będzie zainwestować w sroższy kubek z tritanu. Kubki ceramiczne i szklane są ładne, chociaż nieco mniej praktyczne - mogą być doskonałym prezentem, sprawdzą się też do biura. Dla dziecka dobrym pomysłem z kolei będzie lekki kubek plastikowy, może nawet na kształt bidonu. Na dłuższe wycieczki i pikniki najlepiej sprawdzi się kubek stalowy.

Warto również wspomnieć o tym, że najlepsze kubki termiczne będą utrzymywać ciepło do około 4 godzin, czyli znacznie krócej niż termosy. 

Kubek termiczny z nadrukiem - przegląd 

Poza tym, że termiczne kubki mają być praktyczne, to warto, by dobrze się prezentowały. Kubki z nadrukami to świetna propozycja dla osób, które chcą się wyróżnić i mogą stanowić ciekawy pomysł na prezent. Najczęściej możemy spotkać kubki z zabawnymi napisami czy tekstami motywującymi, ale nie brakuje też propozycji z grafikami z kultowych filmów, animacji czy innymi elementami pop-kultury. 

Kubek termiczny z nadrukiemKubek termiczny z nadrukiem kolaż redakcja, materiały partnerów

Kubki termiczne cieszą się różnymi opiniami, co w dużej mierze wynika z niedopasowania kubka do naszych potrzeb i oczekiwań. Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik po rodzajach kubków termicznych pomoże wam w kolejnych zakupach. 

Więcej o: