Elon Musk otworzył tunel pod Los Angeles. To pierwszy krok do rewolucji w komunikacji

Pierwszy odcinek tunelu, w którym będą poruszały się samochody został ukończony. Elon Musk oficjalnie zaprezentował tunel i wraz z kilkoma amerykańskimi dziennikarzami przetestował nową metodę transportu.
Zobacz wideo

O pomyśle Elona Muska na zrewolucjonizowanie transportu w największych metropoliach świata zrobiło się głośnio w grudniu 2016 roku. Musk mocno zirytował się wtedy ogromnymi korkami w Los Angeles, gdzie mieszka.

Ruch uliczny doprowadza mnie do szału. Zamierzam zbudować maszynę do drążenia tuneli i zaczynam kopać

- stwierdził dwa lata temu.

Nie żartował. Założył firmę The Boring Company, uporał się z wymaganymi pozwoleniami i po dwóch latach oficjalnie otworzył swój pierwszy tunel. Ma być to pierwszy krok do zbudowania rewolucyjnej sieci tuneli odciążającej ruch uliczny.

Pokazany właśnie odcinek testowy ma długość 1,14 mili (1,83 km) i przebiega pod miasteczkiem Hawthorne w hrabstwie Los Angeles, gdzie swoje siedziby mają The Boring Company i SpaceX.

Elon Musk TunnelElon Musk Tunnel Robyn Beck / AP

Na prezentacji pojawiła się Tesla Model X, w której pierwsi amerykańscy dziennikarze mogli pokonać testowy odcinek tunelu. Auto miało zainstalowane kółka boczne, dzięki którym mogło poruszać się po umieszczonych w tunelu prowadnicach.

Samochód na razie nie osiągnął imponującej prędkości 150 mil na godzinę (241 km/h) obiecywanej przez Elona Muska rozpędzając się na najszybszym odcinku do zaledwie 40 mil na godzinę. Mimo to pokonanie tunelu zajmuje niespełna 3 minuty.

Przez pierwszych "testerów" trasa została też określona jako "wyboista", jednak założyciel The Boring Company obiecuje, że ten element zostanie wkrótce poprawiony.

 

Koszt budowy tunelu wyniósł 10 mln dolarów, co jest kwota dość niską. Zdaniem Muska wykopanie podobnego tunelu tradycyjną metodą w czasie od 3 do 6 miesięcy pochłonęłoby nawet miliard dolarów.

Docelowo Elon Musk planuje stworzenie całej sieci podziemnych tuneli pod Los Angeles, a w dłuższej perspektywie pod kilkoma innymi aglomeracjami. Otwarty właśnie odcinek również może zostać w przyszłości włączony do podziemnej sieci ulic.

Zdaniem urodzonego w RPA miliardera rozwiązaniem problemu korków w największych miastach na świecie jest przeniesienie ruchu do tuneli.

Poza samochodami mają poruszać się nimi przede wszystkim specjalne kapsuły dla pieszych i rowerzystów. System tuneli od The Boring Company ma być szybszy i wygodniejszy niż metro.

Czytaj też: To mogło udać się tylko jemu. 7 "szalonych" pomysłów Elona Muska, które miały być żartem, a stały się faktem

Więcej o:
Komentarze (96)
Elon Musk otworzył tunel pod Los Angeles. To pierwszy krok do rewolucji w komunikacji
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 22 razy 14

  Tak dla informacji porównujących samochód w tunelu z metrem: w kolejnictwie obowiązuje obecnie norma odporności na pożar, którą muszą spełniać wszystkie elementy wyposażenia. Szczególnie wysokie wymagania spełniają składy eksploatowane w tunelach, w których brak możliwości szybkiej ewakuacji pasażerów. Normy motoryzacyjne w zakresie niepalności są dalekie nawet od nieporównanie łagodniejszej, dawno wycofanej polskiej normy kolejowej. Sam pomysł wsadzenia do tunelu samochodu z akumulatorami, które jak już się zapalą, to samymi toksycznymi oparami zabiją wszystkich wokoło, jest tak dziecinny, że aż trudno uwierzyć w jego powstanie w głowie szanowanego i podziwianego wizjonera.

 • jozbieszczad

  Oceniono 26 razy 12

  No dobra .
  Jakie jest prawdziwe przeznaczenie tego "tunelu" ?
  Bo ,że nie jest to dla rozładowania ruchu widzi nawet 3 letnie dziecko.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 18 razy 10

  Nic nie osiągnięto z zamierzeń. Auto jechało nieco szybciej niż 60 km na godzinę i było trzęsione w lewo i prawo. To nie była rewolucja zwykła kpina z pieniędzy inwestorów.

 • karo80.0

  Oceniono 11 razy 9

  To jakiś żart? Równie dobrze mógł ogłosić "otwarcie" jakiegoś tunelu kolejki w pierwszej lepszej kopalni, podobnie "zaawansowane" rozwiązania. Jedyne co dziwi to że media łykają tą żenującą szopkę jak pelikany.

 • barrt21

  Oceniono 11 razy 9

  to jest tak głupie że aż genialne. Nasza cywilizacja faktycznie durnieje w tempie wykładniczym

 • lukibb

  Oceniono 14 razy 8

  A droga ewakuacyjna? Szczególnie, że po tunelach ma poruszać się Tesla?
  I te kółka boczne...

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 13 razy 7

  Idiotyzm! To może być kanał ściekowy a nie tunel drogowy. Czy ten człowiek zastanowił się co będzie gdy auto rozkraczy się i zacznie płonąć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX