Odważna obietnica Elona Muska. Tesla pokryje szybkimi ładowarkami całą Europę

"Od Irlandii po Kijów, od Norwegii po Turcję" - dumnie zapowiada Elon Musk. Miliarder dąży do 100-procentowego pokrycia Europy siecią ładowarek Supercharger do samochodów Tesli. Twierdzi, że uda mu się to w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Zobacz wideo

Nie jest tajemnicą, że Europa w porównaniu do USA wypada dość blado pod względem rozmieszczenia infrastruktury dla posiadaczy Tesli. Brakuje tu bardzo szybkich ładowarek typu Supercharger, które są w stanie uzupełnić energię w samochodzie do ok. 80 proc. pojemności w 40 min.

Supercharger Tesli w Europie i na Bliskim WschodzieSupercharger Tesli w Europie i na Bliskim Wschodzie fot. screen ze strony tesla.com

Powodów do narzekania nie mają w zasadzie jedynie mieszkańcy Europy Zachodniej. Pomijając Finlandię, na wschód od Łodzi nie znajdziemy już ani jednej ładowarki Supercharger. Najbliższa jest dopiero w... Jordanii.

Z kolei w całej Polsce aktualnie są cztery tego typu stacje ładowania (w Ciechocinku, Poznaniu, Kostomłotach pod Wrocławiem i w Katowicach). To mniej niż w wielu amerykańskich miastach (np. Chicago) i zdecydowanie zbyt mało, aby komfortowo podróżować Teslą po kraju.

Supercharger Tesli w Europie Środkowej i ZachodniejSupercharger Tesli w Europie Środkowej i Zachodniej fot. screen ze strony tesla.com

Musk obiecuje 100 proc. pokrycia Europy

Nadzieje europejskich posiadaczy Tesli rozbudził jednak właśnie Elon Musk. Miliarder ogłosił (tradycyjnie) na Twitterze, że do końca 2019 roku planuje rozbudowę infrastruktury Supercharger na Starym Kontynencie.

Tak. Pokrycie Europy ładowarkami Supercharger zostanie rozszerzone do 100 proc. w przyszłym roku. Od Irlandii po Kijów, od Norwegii po Turcję

- zadeklarował Elon Musk na Twitterze.

Nagła rozbudowa infrastruktury ładowania Tesli w Europie ma związek z ekspansją Modelu 3 na Starym Kontynencie. W edycji europejskiej zostanie on wyposażony w system CCS (Combined Charging System). Wszystkie już działające ładowarki mają zostać do niego dostosowane.

Niestety szef Tesli nie zdradził żadnych szczegółów dotyczących rozmieszenia stacji ładowania w poszczególnych krajach. Potwierdził tylko, że rozbudowa infrastruktury obejmie również Grecję i Rumunię.

Elektryczne Eldorado Muska również dla Afryki

Co ciekawe, Elon Musk w dyskusji pod swoim tweetem odpowiedział się, że Tesla "zajmie się" również rynkiem afrykańskim do 2020 roku. Niestety nie wiadomo, czy Musk również w tym przypadku miał na myśli 100-procentowe pokrycie kontynentu.

Warto pamiętać, że Afryka jest ponad trzykrotnie większa od Europy, a jak na razie nie ma tam ani jednej stacji ładowania. Termin wydaje się więc mało realny.

Supercharger Tesli w AfryceSupercharger Tesli w Afryce fot. screen ze strony tesla.com

Tesli już wcześniej "zdarzało się" nie dotrzymywać obiecanych terminów. Miejmy jednak nadzieję, że za 12 miesięcy, pokrycie Europy będzie - jeśli nie 100-procentowe - to przynajmniej zdecydowanie większe niż obecnie.

Więcej o: