Odważna obietnica Elona Muska. Tesla pokryje szybkimi ładowarkami całą Europę

"Od Irlandii po Kijów, od Norwegii po Turcję" - dumnie zapowiada Elon Musk. Miliarder dąży do 100-procentowego pokrycia Europy siecią ładowarek Supercharger do samochodów Tesli. Twierdzi, że uda mu się to w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Zobacz wideo

Nie jest tajemnicą, że Europa w porównaniu do USA wypada dość blado pod względem rozmieszczenia infrastruktury dla posiadaczy Tesli. Brakuje tu bardzo szybkich ładowarek typu Supercharger, które są w stanie uzupełnić energię w samochodzie do ok. 80 proc. pojemności w 40 min.

Supercharger Tesli w Europie i na Bliskim WschodzieSupercharger Tesli w Europie i na Bliskim Wschodzie fot. screen ze strony tesla.com

Powodów do narzekania nie mają w zasadzie jedynie mieszkańcy Europy Zachodniej. Pomijając Finlandię, na wschód od Łodzi nie znajdziemy już ani jednej ładowarki Supercharger. Najbliższa jest dopiero w... Jordanii.

Z kolei w całej Polsce aktualnie są cztery tego typu stacje ładowania (w Ciechocinku, Poznaniu, Kostomłotach pod Wrocławiem i w Katowicach). To mniej niż w wielu amerykańskich miastach (np. Chicago) i zdecydowanie zbyt mało, aby komfortowo podróżować Teslą po kraju.

Supercharger Tesli w Europie Środkowej i ZachodniejSupercharger Tesli w Europie Środkowej i Zachodniej fot. screen ze strony tesla.com

Musk obiecuje 100 proc. pokrycia Europy

Nadzieje europejskich posiadaczy Tesli rozbudził jednak właśnie Elon Musk. Miliarder ogłosił (tradycyjnie) na Twitterze, że do końca 2019 roku planuje rozbudowę infrastruktury Supercharger na Starym Kontynencie.

Tak. Pokrycie Europy ładowarkami Supercharger zostanie rozszerzone do 100 proc. w przyszłym roku. Od Irlandii po Kijów, od Norwegii po Turcję

- zadeklarował Elon Musk na Twitterze.

Nagła rozbudowa infrastruktury ładowania Tesli w Europie ma związek z ekspansją Modelu 3 na Starym Kontynencie. W edycji europejskiej zostanie on wyposażony w system CCS (Combined Charging System). Wszystkie już działające ładowarki mają zostać do niego dostosowane.

Niestety szef Tesli nie zdradził żadnych szczegółów dotyczących rozmieszenia stacji ładowania w poszczególnych krajach. Potwierdził tylko, że rozbudowa infrastruktury obejmie również Grecję i Rumunię.

Elektryczne Eldorado Muska również dla Afryki

Co ciekawe, Elon Musk w dyskusji pod swoim tweetem odpowiedział się, że Tesla "zajmie się" również rynkiem afrykańskim do 2020 roku. Niestety nie wiadomo, czy Musk również w tym przypadku miał na myśli 100-procentowe pokrycie kontynentu.

Warto pamiętać, że Afryka jest ponad trzykrotnie większa od Europy, a jak na razie nie ma tam ani jednej stacji ładowania. Termin wydaje się więc mało realny.

Supercharger Tesli w AfryceSupercharger Tesli w Afryce fot. screen ze strony tesla.com

Tesli już wcześniej "zdarzało się" nie dotrzymywać obiecanych terminów. Miejmy jednak nadzieję, że za 12 miesięcy, pokrycie Europy będzie - jeśli nie 100-procentowe - to przynajmniej zdecydowanie większe niż obecnie.

Więcej o:
Komentarze (118)
Odważna obietnica Elona Muska. Tesla pokryje szybkimi ładowarkami całą Europę
Zaloguj się
 • nick_bezimienny

  Oceniono 46 razy 26

  po negocjacjach z Orlenem i Lotosem przekona się, że Europa kończy się na Odrze :)

 • wicipinski

  Oceniono 23 razy 13

  Przyjmijmy, że 10% samochodów zarejestrowanych w Polsce to elektryki. Czyli mamy 2,2 mln elektryków konsumujących jednocześnie 10 kW. 22 gigawaty zapotrzebowania na moc z sieci. Mniej niż połowę tej mocy generuję dwie największe polskie elektrownie, Bełchatów i Kozienice. I to licząc całkowitą, znamionową moc. Odliczyć trzeba straty przesyłowe i transformacyjne. Trzeba jeszcze dodać straty na sprawności akumulatora pojazdu, straty podczas przekazywania energii z akumulatorów do silników.... Itd, i to przy wydajności 170-200 km na cykl ładowania.
  To niech ktoś teraz pomyśli, jakie zapotrzebowanie będzie przy stosunku 50-50. Nie tracąc z pola widzenia faktu, że cała nasza energetyka jest oparta o węgiel.
  Może lepiej zostać przy dieslach?

 • freud1

  Oceniono 22 razy 12

  Szanowni panstwo,
  na powyzszych mapach doskonale widzicie gdzie konczy sie cywilizacja Zachodu.
  Na Odrze.

 • taus

  Oceniono 23 razy 11

  "Tesli już wcześniej "zdarzało się" nie dotrzymywać obiecanych terminów."
  Pytanie czy zdarzyło im się jakiś dotrzymać? xD

 • jesiotr99

  Oceniono 9 razy 9

  w Polsce nic z tego nie będzie dopóki istnieje opłata od mocy przyłączeniowej 100 zł/kW (kablowe pow 200m, a po konieczności przylączenia do ZE wszystkie takie są) czyli od takiej stacji Supercharger (10 stanowisk po 100kW czyli 1MW) to 100 tys zł !! Tylko kompletny idiota będzie stawiał stacje ładowania w Polsce. Co najwyżej jeden słupek 22kW lub ocierające się o szaleństwo 40kW (Greenway)

 • SWK Margo

  Oceniono 17 razy 9

  Tata Rydzyk już opracowuje silnik na wodę święconą i stację ładowania w każdym gniazdku słuchacza radia z ryjem po uprzednim podpisaniu umowy na miesięczny abonament.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX