Doczekaliśmy się Wi-Fi w składach Pendolino. PKP Intercity wjechało w XXI wiek

Montaż Wi-Fi w pierwszym składzie EIP własnie został zakończony. Pociąg Pendolino z dostępem do bezpłatnego internetu wyjechał na tory. Dziś odbył się pierwszy, pokazowy przejazd tego składu na trasie z Warszawy Wschodniej do Ciechanowa.
Zobacz wideo

Do wakacji połowa składów z Wi-Fi

Przed wakacjami 2019 roku połowa składów Pendolino będzie wyposażona w dostęp do sieci Wi-Fi, do listopada 2019 r. zaś wszystkie pociągi EIP powinny posiadać zainstalowane urządzenia.

Cały sektor kolejowy nieustannie się rozwija i unowocześnia. Naszym celem jest zagwarantowanie kolei bezpiecznej, komfortowej i punktualnej. Spółki Grupy PKP realizują liczne inwestycje, aby zapewnić pasażerom wygodę na każdym etapie podróży. Jedną z nich jest realizowana umowa na montaż urządzeń Wi-Fi w pociągach Pendolino

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przejazdy testowe pierwszego Pendolino z zamontowanymi urządzeniami W-Fi pokazały, że zastosowane rozwiązania systemowe działają w pełni sprawnie. Bardzo nas to cieszy, ponieważ dzięki temu możemy jeszcze bardziej podnieść jakość świadczonych przez nas usług. Dalsze prace montażowe w kolejnych składach ED250 będą przebiegały zgodnie z umową w taki sposób, aby pojazdy te mogły realizować planowe połączenia, zgodnie z rozkładem jazdy

- dodał prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Co obejmuje kontrakt z Alstomem?

Pod koniec sierpnia br. PKP Intercity podpisało umowę z firmą Alstom na instalację urządzeń Wi-Fi w składach Pendolino (ED250) wyprodukowanych przez Alstom.

Kontrakt oprócz instalacji Wi-Fi obejmuje również jego utrzymanie świadczone przez 5 lat oraz przeszkolenie personelu PKP Intercity. Za montaż urządzeń w składach Pendolino są odpowiedzialne zespoły Alstom w Warszawie.

Zgodnie z przewidzianym w umowie harmonogramem prac, pierwszy skład EIP z dostępem do bezprzewodowego internetu jest już gotowy do obsługi pasażerów.

Problemem pozostawało Pendolino

Sieć Wi-Fi dostępna jest w blisko 250 składach i wagonach PKP Intercity. Ma ją 206 wagonów PKP Intercity, 20 składów PesaDART i 20 składów FLIRT 3.

Dotychczas głównym problemem dla PKP Intercity było dostarczenie internetu na pokładzie Pendolino. Kontrakt na zakup pociągów nie obejmował dostarczenia internetu, a prace nad instalacją Wi-Fi w składach ciągnęły się latami.

Same wagony w dużej mierze działają z kolei jak klatka Faradaya (zakłócają sygnał radiowy), a i jakość sieci komórkowej w wielu miejscach w Polsce pozostawia wiele do życzenia.

Zgodnie z planami do roku 2023 bezprzewodowy internet będzie stanowił standardowe wyposażenie niemal 80 proc. składów PKP Intercity. Docelowo wszystkie pociągi przewoźnika będą posiadały bezpłatny, bezprzewodowy internet.

Więcej o: