Koniec wsparcia dla komputerów z Windowsem XP i Vista Valve ogłaszał już kilka miesięcy temu. Użytkownicy, który przegapili informację, a wciąż korzystają z platformy na jednym z tych leciwych już bardzo systemów mogą być nieco zaskoczeni. Od dziś nie skorzystają już ze Steama.
Od 1 stycznia 2019 Steam przestanie oficjalnie wspierać systemy Windows XP oraz Windows Vista. Oznacza to, że klient Steam nie będzie już działał na tych wersjach systemu operacyjnego Windows. Aby kontynuować korzystanie z gier i innych produktów zakupionych na Steam, należy zaktualizować system do nowszej wersji.
Najnowsze funkcjonalności w Steam są zależne od wbudowanej wersji Google Chrome, która nie działa już na starszych wersjach systemu Windows. Dodatkowo przyszłe wersje Steam będą wymagały funkcjonalności oraz aktualizacji bezpieczeństwa obecnych tylko na systemach Windows 7 i nowszych
- czytamy na stronie wsparcia Steam.
Czytaj też: 60 proc. graczy używa Windows 10. Ale u pozostałych nie jest już tak kolorowo
Od 1 stycznia gracze, korzystający z platformy Steam, muszą skorzystać z systemu Windows 7 (który swoją drogą ma już ponad 9 lat) bądź nowszego - Windowsa 8.1 lub 10. Nie ma się co dziwić, Windows XP debiutował ponad 17, a Vista 12 lat temu.
Co ciekawe, spoglądając na szacunki dwóch największych firm analizujących udziały poszczególnych wersji Windows, pozycja XP wydaje się imponująca.
Pomimo tak podeszłego wieku system wciąż pracuje 4,54 proc. komputerów (zdaniem NetMarketShare). To daje czwartą pozycję na rynku i wynik niemal tak dobry, jak w przypadku najpopularniejszego systemu Apple i 3. w ogóle - Mac OS X 10.13 (4,73 proc.).
Spoglądając na obliczenia StatCounter, wynik nie jest już tak dobry (2,22 proc.), jednak przeliczając to na liczbę użytkowników z Windows XP wciąż korzysta całkiem sporo użytkowników.
Czytaj też: Windows 10 najpopularniejszym systemem na świecie. Ale zaskakuje też wynik XP
Obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Windows 10, na drugim miejscu mamy Windowsa 7, a leciwa Vista notuje wyniki sporo poniżej 1 proc. ocierające się o błąd rachunkowy.