Wyciskarka wolnoobrotowa do soków - czym się kierować przy zakupie [Ranking]

Wyciskarka wolnoobrotowa pozwoli na przygotowywanie zdrowych, świeżyk soków, dzięki czemu łatwiej będzie do naszej diety wprowadzić więcej warzyw i owoców. Jednak przez zakupem wyciskarki ślimakowej warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by urządzenie spełniło nasze oczekiwania.

Wolnoobrotowa wyciskarka ślimakowa czy sokowirówka do soków?

Pierwszym dylematem przed którym staje większość kupujących, jest wybór rodzaju urządzenia do przygotowywania soków: czy lepsza będzie wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka? Sokowirówki są głośniejsze, ale pracują szybciej. Niestety szybka praca sprawia, że sok nagrzewa się, co prowadzi do utraty witamin. Poza tym sok uzyskiwany z sokowirówki szybko się rozwarstwia, dlatego należy go wypić od razu po przyrządzeniu. Wyciskarka do soków wolnoobrotowa pozwala pozbyć się tych problemów. Chociaż większość modeli pracuje stosunkowo wolno, to wiele z nich wyposażonych jest w dodatkowe nakładki, które pozwalają uzyskiwać sok z traw, owoców jagodowych, a także przygotowywać sorbety, smoothie, koktajle, "mleko" orzechowe czy nawet makarony.

Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom HAI One StopWyciskarka wolnoobrotowa Hurom HAI One Stop fot. materiały producenta

Wyciskarka wolnoobrotowa - opinie

Większość użytkowników wyciskarek wolnoobrotowych zwraca uwagę, że sok w nich przygotowywany jest znacznie smaczniejszy. Nie rozwarstwia się i może stać w lodówce do 72 godzin. Użytkownicy chwalą sobie także cichszą pracę urządzenia. Z wad można wymienić wyższą cenę tego typu urządzeń oraz mniejsze otwory wsadowe, jednak to ostatnie zmieniło się w nowszych modelach. 

Jaka wyciskarka wolnoobrotowa będzie najlepsza? 

Planując zakup wyciskarki, mamy do wyboru dwa typy urządzeń - pionowe oraz poziome. W przypadku wyciskarek poziomych wałek (ślimak) położony jest prostopadle do otworu wsadowego. Przez to że w produkcji soku nie pomaga grawitacja, cały czas trzeba dopychać poszczególne składniki. W przypadku wyciskarek poziomych możemy wybrać pomiędzy jednoślimakowymi i dwuślimakowymi, jednak ceny tych drugich bywają bardzo wysokie (nawet do 6000 zł). Przez lata wyciskarki poziome mogły pochwalić się większą wydajnością i funkcjonalnością, jednak coraz częściej również w modelach pionowych wprowadzane są rozwiązania do tej pory rezerwowane jedynie dla wyciskarek poziomych. Są również większe i cięższe niż wyciskarki pionowe wolnoobrotowe. 

Wyciskarki pionowe wolnoobrotowe przyciągają konsumentów przede wszystkim niższymi cenami, mniejszymi rozmiarami i ładniejszym designem. Najnowsze modele nie ustępują pod względem funkcjonalności wyciskarkom poziomym i wciąż są udoskonalane. W tych urządzeniach pojedynczy ślimak umieszczony jest pionowo, dzięki czemu wyciskając sok, nie trzeba dopychać poszczególnych jego składników. 

Wybierając wyciskarkę do soków należy również zwrócić uwagę na takie parametry jak moc silnika, która przełoży się na liczbę obrotów na minutę czy wydajność urządzenia. Ważna będzie również klarowność otrzymywanego soku, co nie zawsze gwarantują starsze i tańsze modele. Należy również pamiętać o łatwości czyszczenia urządzenia - im mniej łatwych do mycia części, tym chętniej będziemy częściej sięgać po wyciskarkę. Urządzenia tego typu oferują również wiele funkcji dodatkowych, jednak im jest ich więcej, tym droższa wyciskarka. Dlatego warto zastanowić się, z jakich funkcji będziemy faktycznie korzystać i dobrać urządzenie odpowiadające naszym potrzebom. 

Wyciskarka wolnoobrotowa [Ranking redakcji]

Wolnoobrotowa wyciskarka do soków to urządzenie, które jest dosyć dużą inwestycją, jednak dobrze wybrany sprzęt będzie nam służył przez lata. Wybraliśmy dla was 3 bardzo dobre wyciskarki, które możemy polecić. 

Wyciskarka pionowa Hurom z serii HH

Wyciskarki Hurom z serii HH w trzech kolorachWyciskarki Hurom z serii HH w trzech kolorach fot. materiały producenta

Hurom to jeden z liderów na rynku wyciskarek wolnoobrotowych, produkujący je od około 1974 roku. Seria HH to przede wszystkim dobry stosunek ceny do jakości. Charakteryzuje ją dobra wydajność oraz klarowność soku, a obudowa ze stali nierdzewnej i minimalistyczny wygląd sprawiają, że jest nie tylko ładna, ale też wytrzymała. Dodatkowym plusem jest 10-letnia gwarancja na sprzęt, którą otrzymamy od producenta. 

Wyciskarka wolnoobrotowa Zelmer JuiceMaker One

Wyciskarka wolnoobrotowa Zelmer JuiceMaker OneWyciskarka wolnoobrotowa Zelmer JuiceMaker One fot. materiały producenta

To kolejna pionowa wyciskarka do soków, którą możemy polecić. Unikalny system wyciskania SES sprawia, że poza sokiem możemy również wykorzystać pozostały miąższ z wyciskanych produktów, co otwiera nowe ścieżki kulinarne. Dużym plusem urządzenia jest jego prosta konstrukcja, dzięki czemu jest łatwe w czyszczeniu. 

Wyciskarka do soku Sana Omega

Wyciskarka do soku Sana OmegaWyciskarka do soku Sana Omega fot. materiały producenta

Kolejny bardzo ceniony producent wyciskarek i nasza ostatnia propozycja. Wybraliśmy solidną i niedrogą wyciskarkę poziomą, która wyróżnia się opcją regulacji siły wyciskania, dzięki czemu łatwiej dostosować ją do wymagań przetwarzanych surowców. To urządzenie zdecydowanie bardziej uniwersalne niż poprzednie polecane modele, ponieważ poza wyciskaniem soków umożliwia również homogenizację, formowanie makaronów, wytwarzanie masła orzechowego, sorbetów oraz przyrządzanie posiłków dla niemowląt.

Mamy nadzieję, że nieco przybliżyliśmy wam temat wyciskarek wolnoobrotowych i łatwiej będzie wybrać model dopasowany do waszych potrzeb. 

Więcej o: