Ostatnia puszka Adamowicza dla WOŚP rekordową zbiórką w Europie. Facebook potwierdza

Robert Kędzierski
Kiedy kilka dni temu Patrycja Krzymińska rozpoczęła na Facebooku akcję "Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP" zapewne nie spodziewała się, że uruchomi największą tego typu akcję w europejskiej historii serwisu. Mamy oficjalne potwierdzenie.
Zobacz wideo

"Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP", zbiórka zainicjowana kilka dni temu, odniosła sukces na skalę europejską. Facebook zapytany przez naszą redakcję jak polska akcja wygląda na tle innych tego typu zbiórek potwierdził, że była rekordowa. 

Dzięki społeczności Facebooka  "Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP" jest największą zbiórką w historii platformy zorganizowaną w Europie. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego jak ludzie z całego świata wspólnie zaangażowali się w tę ważną inicjatywę, co zaowocowało zebraniem blisko 16 milionów złotych od ponad 264 tysięcy darczyńców. Bardzo cieszymy się, że nasze narzędzia pomogły w mobilizacji tak imponującej energii i dobrej woli w celu realizacji szlachetnego celu

- poinformowało nas biuro prasowe serwisu. Od przedstawiciela Facebooka usłyszeliśmy, że polska zbiórka była największa w całym regionie EMEA  (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Ponad miliard dolarów ze zbiórek

Zbiórki charytatywne są popularnym narzędziem wspierania organizacji pozarządowych. Jak wyjaśnił nam Facebook już ponad milion organizacji non-profit otrzymuje datki bezpośrednio na Facebooku. W zbiórki - organizując je, lub wpłacając na nie pieniądze - zaangażowało się dotychczas ponad 20 milionów osób.

W sumie, na całym świecie dzięki narzędziom do zbierania funduszy na Facebooku, udało się zebrać już ponad miliard dolarów na cele społeczne.

Miał być 1000 zł, zebrało się 16 mln

W rozmowie z Gazeta.pl Patrycja Krzymińska wyjaśniła, że inspiracją dla tej akcji był moment, gdy w poniedziałek 14 stycznia w telewizji zobaczyła wypowiedź Pawła Adamowicza. Cieszył się wtedy, że udało mu się zebrać ponad 5600 złotych dla WOŚP. Ostatecznie udało się zebrać 16 mln zł. W pierwszej zbiórce zabrakło do tej kwoty ok. 10 tys. zł, dlatego też internauci zorganizowali dodatkową zbiórkę i w kilka godzin "dozbierali" brakującą kwotę. 

Czytaj też: Pomaganie to nie rywalizacja. Dzieli nas tyle rzeczy, ta akurat nie powinna

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, zmarł 14 stycznia, po ataku nożownika, który miał miejsce dzień wcześniej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 19 stycznia.

Więcej o: