Kilkanaście lat temu, w czasach, gdy na rynku debiutowały pierwsze laptopy prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, jak zaawansowane będą komputery dziś. Ani jak duża różnorodność będzie panować na rynku laptopów.
Pierwszym i wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest tradycyjna, sprawdzona konstrukcja. Laptopy takie oczywiście można znaleźć w bardzo wielu rozmiarach, choć najczęściej wybierane są te z ekranami o przekątnych od ok. 13 do ok. 17 cali.
Tradycyjny laptop sprawdzi się przede wszystkim u osób korzystających z niego przy biurku. To sprzęt, który obsługiwać trzeba z pomocą myszy, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z niego np. na kanapie zdając się na mniej wygodny, ale wciąż użyteczny gładzik.
Technologia poszła jednak do przodu i na rynku znajdziemy wiele komputerów, które mają dotykowy ekran obracany o 360 stopni. To tak zwany laptop konwertowalny.
Dzięki nowoczesnej konstrukcji stało się możliwe ustawianie ekranu laptopa w każdej pozycji. W zależności od potrzeby, można więc oprzeć go w wygodny sposób do oglądania filmu. Najlepsze jest, jednak stworzenie z niego dużego tabletu, dzięki czemu można swobodnie surfować po sieci w każdym miejscu.
Druga większa kategoria to tzw. urządzenia 2w1. Dzięki swojej konstrukcji łączą one zalety dużych tabletów i laptopów. Z tego względu - w przeciwieństwie do tradycyjnych laptopów - kryją całą elektronikę w obudowie "pod ekranem". Właśnie tam znajduje się płyta główna, proces, pamięć RAM i dysk SSD, a więc najważniejsze komponenty.
Urządzenia 2w1 obowiązkowo wyposażone są w ekran dotykowy, czasem współpracują też z rysikiem, dzięki czemu mogą świetnie sprawdzić się w rękach profesjonalistów - rysowników czy architektów.
Na co dzień z urządzeń 2w1 można więc korzystać tak, jak z tabletów, np. podczas surfowania po sieci. Jaka jest ich główna zaleta względem laptopów konwertowalnych? Zazwyczaj są mniejsze, lżejsze i cieńsze. Dzięki temu zapewniają znacznie lepszą mobilność. W razie potrzeby można podłączyć do nich klawiaturę i korzystać tak samo, jak z tradycyjnego komputera z systemem Windows 10.
Minusem jest z kolei to, że ekran "nie trzyma się" sztywno klawiatury. Zamiast tego ma dodatkową podpórkę, która nie jest zbyt wygodna przy pracy na kolanach. Na szczęście i na to producenci znaleźli rozwiązanie. Na rynku są bowiem komputery 2w1 (np. Microsoft Surface Book) ze specjalnym zawiasem, dzięki czemu po podłączeniu z klawiaturą korzysta się z nich identycznie, jak z tradycyjnego laptopa. Co więcej, pod klawiaturą często schowana jest dodatkowa bateria, dysk lub karta graficzna, a to spora zaleta.
Wybraliśmy przekładowe laptopy, urządzenia konwertowalne i 2w1 i przedstawiamy je w ramce poniżej:
Laptopy tradycyjne, 2w1 czy konwertowalne fot. materiały partnerów