Laptopy tradycyjne czy 2w1 - co wybrać? Jakie mają wady i zalety?

W dobie tak dużej różnorodności rozwiązań na rynku ciężko zdecydować się na konkretny produkt. W segmencie laptopów już dziś możemy postawić na tradycyjną konstrukcję, komputer konwertowalny lub 2w1. Podpowiadamy, jakie zalety i wady mają poszczególne rozwiązania.

Kilkanaście lat temu, w czasach, gdy na rynku debiutowały pierwsze laptopy prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, jak zaawansowane będą komputery dziś. Ani jak duża różnorodność będzie panować na rynku laptopów.

Standardowe laptopy, czyli coś dla tradycjonalistów

Pierwszym i wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest tradycyjna, sprawdzona konstrukcja. Laptopy takie oczywiście można znaleźć w bardzo wielu rozmiarach, choć najczęściej wybierane są te z ekranami o przekątnych od ok. 13 do ok. 17 cali.

Tradycyjny laptop sprawdzi się przede wszystkim u osób korzystających z niego przy biurku. To sprzęt, który obsługiwać trzeba z pomocą myszy, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z niego np. na kanapie zdając się na mniej wygodny, ale wciąż użyteczny gładzik.

Technologia poszła jednak do przodu i na rynku znajdziemy wiele komputerów, które mają dotykowy ekran obracany o 360 stopni. To tak zwany laptop konwertowalny.

Dzięki nowoczesnej konstrukcji stało się możliwe ustawianie ekranu laptopa w każdej pozycji. W zależności od potrzeby, można więc oprzeć go w wygodny sposób do oglądania filmu. Najlepsze jest, jednak stworzenie z niego dużego tabletu, dzięki czemu można swobodnie surfować po sieci w każdym miejscu.

Urządzenia 2w1, czyli mobilność przede wszystkim

Druga większa kategoria to tzw. urządzenia 2w1. Dzięki swojej konstrukcji łączą one zalety dużych tabletów i laptopów. Z tego względu - w przeciwieństwie do tradycyjnych laptopów - kryją całą elektronikę w obudowie "pod ekranem". Właśnie tam znajduje się płyta główna, proces, pamięć RAM i dysk SSD, a więc najważniejsze komponenty.

Urządzenia 2w1 obowiązkowo wyposażone są w ekran dotykowy, czasem współpracują też z rysikiem, dzięki czemu mogą świetnie sprawdzić się w rękach profesjonalistów - rysowników czy architektów.

Na co dzień z urządzeń 2w1 można więc korzystać tak, jak z tabletów, np. podczas surfowania po sieci. Jaka jest ich główna zaleta względem laptopów konwertowalnych? Zazwyczaj są mniejsze, lżejsze i cieńsze. Dzięki temu zapewniają znacznie lepszą mobilność. W razie potrzeby można podłączyć do nich klawiaturę i korzystać tak samo, jak z tradycyjnego komputera z systemem Windows 10.

Minusem jest z kolei to, że ekran "nie trzyma się" sztywno klawiatury. Zamiast tego ma dodatkową podpórkę, która nie jest zbyt wygodna przy pracy na kolanach. Na szczęście i na to producenci znaleźli rozwiązanie. Na rynku są bowiem komputery 2w1 (np. Microsoft Surface Book) ze specjalnym zawiasem, dzięki czemu po podłączeniu z klawiaturą korzysta się z nich identycznie, jak z tradycyjnego laptopa. Co więcej, pod klawiaturą często schowana jest dodatkowa bateria, dysk lub karta graficzna, a to spora zaleta.

Wybraliśmy przekładowe laptopy, urządzenia konwertowalne i 2w1 i przedstawiamy je w ramce poniżej:

Laptopy tradycyjne, 2w1 czy konwertowalneLaptopy tradycyjne, 2w1 czy konwertowalne fot. materiały partnerów

Więcej o: