Czym jest faktoring? W największym skrócie – to usługa, dzięki której otrzymujesz pieniądze z wystawionej faktury wcześniej. Jak to działa? W największym skrócie – wystawioną przez ciebie fakturę opłaca firma faktoringowa, a potem to ona otrzymuje wynikające z faktury środki od twojego kontrahenta.
W ten prosty sposób znacząco poprawia się płynność twojej firmy, bo zamiast czekać na zapłatę kilkadziesiąt dni do terminu spłaty - pieniądze masz od razu, nawet i w 15 minut, jak w przypadku firmy SMEO. Faktoring jest więc poważną alternatywą np. dla kredytów obrotowych czy drogich pożyczek.
Oczywiście, firmy faktoringowe nie są świętymi Mikołajami, i za swoje usługi pobierają wynagrodzenie. Konkretnie wygląda to tak, że kwota, którą przelewa na twoje konto faktor (czyli firma faktoringowa) nie odpowiada pełnej wartości twojej faktury. Zwykle koszt finansowania faktury to kilka procent jest wartości, konkretna kwota zależy jednak m.in. od długości finansowania. Im dłuższy jest okres pomiędzy wypłatą środków przez firmę faktoringową a terminem spłaty faktury, tym ten koszt finansowania może być wyższy.
Warto zwracać uwagę także na promocje, bo np. firma faktoringowa SMEO oferuje, że koszt finansowania pierwszej faktury to tylko 1 proc. jej wartości, i to nawet przy finansowaniu na 90 dni.
Choćby jednak i kilka procent wartości całej faktury to koszt bardzo znośny w porównaniu np. do pożyczek. A to one są często pierwszą myślą dla przedsiębiorcy – szczególnie najmniejszego i najmniej doświadczonego w biznesie – gdy ma problemy z płynnością, gdy wręcz w oczekiwaniu na terminy płatności faktur zwyczajnie ma trudności z utrzymaniem rodziny. Myśli prostą regułą – „brakuje mi pieniędzy, więc muszę się poratować pożyczką, którą spłacę gdy kontrahenci opłacą faktury”. Tyle, że ile można żyć na kredycie, i w zasadzie rolować zadłużenie – pieniędzmi, które spłyną od kontrahenta spłacać pożyczkę, i brać kolejną na bieżące życie. Co więcej – jeden błąd, jedna nieopłacona w czasie faktura, i można kolejnej pożyczki nie spłacić, wpadając w spiralę zadłużenia. Kolejne pożyczki mogą być coraz droższe, albo możemy ich w ogóle nie dostać.
Powyżej przedstawiliśmy trochę uproszczone zasady faktoringu, aby nie zagmatwać już na samym początku całego procesu. Ale – jak konkretnie działa finansowanie faktury przez faktora?
Na początku jest oczywiście zawarcie umowy. W przypadku SMEO dzieje się to online. Po podpisaniu umowy otrzymuje się darmowy limit, w ramach którego możesz zamieniać faktury na gotówkę.
Jak już mamy umowę z firmą faktoringową, to w systemie internetowym przesyłamy jej skan lub zdjęcie faktury, z której chcemy otrzymać pieniądze wcześniej, niż w terminie spłaty. Ważne! Numer konta na fakturze musi odpowiadać twojemu dedykowanemu numerem rachunku bankowego u faktora.
Po akceptacji faktury przez faktora, wypłaca on klientowi zaliczkę, zwykle w wysokości powiedzmy 80-90 proc. wartości faktury. Po jej opłaceniu przez twojego kontrahenta otrzymujesz resztę pieniędzy (oczywiście z potrąceniem kilku procent „wynagrodzenia” firmy faktoringowej).
Faktoring to nowoczesna forma finansowania, stanowiąca poważną alternatywę dla tradycyjnych kredytów na działalność bieżącą, czy szybkich pożyczek.
Ale zalet jest więcej. Faktoring to rozwiązanie szybkie i przejrzyste. To, że środki ze wystawionej faktury masz na koncie w kilkanaście minut, a nie za 90 dni, sprawia, że ty również nie zalegasz z zapłatą u swoich wykonawców, masz lepszą pozycję negocjacyjną czy więcej środków na rozwój firmy.
Niestety, często duże firmy „kredytują” się u małych. Korzystają ze swojej uprzywilejowanej pozycji, dając bardzo długie terminy płatności. Dla małej firmy z jednej strony duży kontrahent to błogosławieństwo, z drugiej – na pieniądze od niej (a często to jeden z nielicznych partnerów biznesowych, czyli mała firma de facto dzięki niemu żyje) czeka się w nieskończoność. Faktoring może pomóc w takiej sytuacji.
Faktoring sprawdza się także, gdy działasz w mocno „sezonowej” branży. Jeśli większość Twoich przychodów rocznych przypada tylko na kilka miesięcy, faktoring pozwala trochę „wyregulować” ten kalendarz płatności, żeby twoja firma miała za co działać także w tych gorszych miesiącach.
Faktoring to także alternatywa dla kredytu bankowego. Jeśli go nie dostaniesz, jeśli twoja firma nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej albo za krótko działa na rynku – to może być dobre wyjście. Co więcej, faktoring nie obciąży twojej zdolności kredytowej, w przeciwieństwie m.in. do kredytów obrotowych. Jeśli więc myślisz np. o kredycie inwestycyjnym na rozwój firmy, to lepiej lepiej finansować bieżącą działalność faktoringiem.