Izrael ruszył na podbój Księżyca. Pomógł mu w tym Elon Musk i rakieta Falcon 9

Kolejny sukces SpaceX. W czwartek odbył się udany start rakiety Falcon 9. Tym razem wyniosła na wysoką orbitę trzy obiekty. Wśród nich znalazł się lądownik "Bereszit", który spędzi dwa miesiące w drodze na Księżyc.
Zobacz wideo

Po kilkudziesięciu minutach od udanego startu Falcona 9, izraelski lądownik "Bereszit" został umieszczony na wysokiej orbicie okołoziemskiej, na wysokości ok. 60 tys. km. Tym samym rozpoczął on swoją podróż w kierunku orbity Księżyca.

Oprócz księżycowego lądownika, Falcon 9 wyniósł również na orbitę indonezyjskiego satelitę komunikacyjnego i eksperymentalnego satelitę Amerykańskich Sił Zbrojnych.

"Na początku"

"Bereszit" (hebr. na początku - tak zaczyna się biblijna Księga Rodzaju) ma wylądować na Księżycu 11 kwietnia br. Jeśli jego misja zakończy się sukcesem, to Izrael stanie się dopiero czwartym krajem, któremu udało się "podbić" Srebrny Glob.

Do tej pory lądowniki na Księżycu umieścili  Amerykanie, Rosjanie i Chińczycy, którzy dołączyli do tego elitarnego grona w tym roku. Czwartkowy start rakiety Falcon 9 z ośrodka kontrolnego w Izraelu obserwował m.in. premier Benjamin Netanjahu.

"Bereszit" będzie pierwszym prywatnym statkiem, który może wylądować na Księżycu. Koszt projektu początkowo miał wynieść 10 mln dol, ale kwota ta poszybowała do 100 mln dol. Pieniądze pochodzą głównie od izraelskiego przedsiębiorcy Morrisa Kahna i fundacji Rodziny Adelsonów. Projekt otrzymał też wsparcie rządu w kwocie 2 mln dol.

Elon Musk trzyma kciuki

Misja lądownika "Bereszit" jest również bardzo istotna dla  SpaceX. Firma, którą kieruje Elon Musk, nigdy wcześniej nie uczestniczyła w wynoszeniu na orbitę księżycowego lądownika. "Misja jest bardzo złożona" - mówił przed startem Ryan Olcott z SpaceX.

SpaceX chce zostać liderem w dziedzinie "księżycowej turystyki". We wrześniu ub. roku firma poinformowała, że podpisała już umowę z pierwszym prywatnym klientem na wycieczkę dookoła Księżyca. Jest nim japoński miliarder Yusaku Maezawa.

Więcej o: