MWC 2019: Oto LG G8 - najbardziej muzyczny smartfon na świecie. Jego ekran OLED jest... głośnikiem

Daniel Maikowski, Barcelona
W Barcelonie LG zaprezentowało nowy smartfon ze swojej flagowej serii. LG G8 ThinQ to najbardziej muzyczny telefon na świecie. Czy to jednak wystarczy, aby nawiązać walkę z Samsungiem czy Huawei? Nie sądzę.
Zobacz wideo

LG G8 został wyposażony w 6,1-calowy wyświetlacz OLED (FullVision QHD+), gdzie zagęszczenie pikseli na cal wynosi 564 ppi. Telefon obsługuje technologię AI Display, która optymalizuje nasycenie barw oraz jasność odpowiednio do warunków otoczenia.

Na pokładzie znajdziemy jeden z nowych układów firmy Qualcomm, czyli Snapdragon 855, który powinien być gwarancją bardzo dobrej wydajności smartfona. Oprócz tego, mamy do dyspozycji 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej, którą możemy rozszerzyć o kolejne 2 TB, dzięki zastosowaniu kart microSD.

Zgodnie z obowiązującym trendem Koreańczycy wyposażyli swój smartfon w główny aparat z potrójnym obiektywem. Znajdziemy tu:

  • obiektyw szerokokątny - 16 MP (f/1,9 / 1,0 μm / 107°);
  • obiektyw standardowy - 12 MP (f/1,5 / 1,4 μm / 78°);
  • teleobiektyw - 12 MP (f/2,4 / 1,0 μm / 78°);

Z informacji przekazanych przez LG wiemy, że na niektórych rynkach pojawi się wersja jedynie z dwoma obiektywami tylnego aparatu. Niestety nie wiemy jeszcze, którego z obiektywów zabraknie, i jaka wersja telefonu ostatecznie trafi do Polski.

Jest jeszcze przedni aparat 8 MP (f/1,7 / 1,22 μm / 80°), o którym więcej za chwilę.

G8 posiada baterię o pojemności 3500 mAh z funkcją szybkiego ładowania Qualcomm Quick Charge 3.0. Smartfon jest również odporny na wodę i pył (certyfikat IP68).

LG G8LG G8 fot. DM

Najbardziej muzyczny smartfon na rynku

LG G8 to pierwszy smartfon z flagowej serii G, który został wyposażony w ekran OLED. Uwagę zwraca fakt, że na wyświetlaczu nie znajdziemy tradycyjnego otworu na głośnik. Co się z nim stało? Otóż Koreańczycy zastosowali w urządzeniu technologię Crystal Sound OLED. W uproszczeniu oznacza to, że głośnikiem jest tu sam... wyświetlacz.

Dzięki temu rozwiązaniu dźwięk ma być bardziej naturalny i czysty - zarówno podczas rozmów, jak i, gdy słuchamy muzyki czy oglądamy film. Oczywiście nie zabrakło też głośnika boombox, który nie tylko dostarcza basy, ale wspiera również dźwięk stereo.

W smartfonie zastosowano system DTS:X, umożliwiający odtwarzanie realistycznych efektów dźwięku przestrzennego oraz 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy Hi-Fi Quad DAC. G8 obsługuje również technologię MQA (Master Quality Authenticated), która umożliwia streaming dźwięku o bardzo wysokiej jakości. 

LG G8LG G8 fot. DM

Hand ID

Kolejna nowość związana jest z bezpieczeństwem. LG G8 został wyposażony w funkcję Hand ID, która rozpozna nas w oparciu o budowę naczyń krwionośnych. Wystarczy, że zbliżymy dłoń do ekranu smartfona na ułamek sekundy, a urządzenie odblokuje się. Hand ID jest alternatywą dla skanera linii papilarnych. Czy wygodniejszą? Wątpię.

Drugim sposobem na odblokowanie LG G8 jest Face Unlock. W tym wypadku smartfon identyfikuje twarz użytkownika. Koreańczycy wyposażyli przednią kamerę w sensor ToF (time-of-flight), który pozwala na kontrolę głębi. Oznacza to, że funkcji Face Unlock nie oszukamy w sytuacji, gdy ustawimy przed obiektywem zdjęcie naszej twarzy.

Z Camera i ToF

Z Camera i sensor ToF nie tylko poprawiają bezpieczeństwo, ale mają być gwarancją świetnych zdjęć portretowych. ToF analizuje promieniowanie odbite od obiektów i na tej podstawie oblicza głębię sceny, co wyróżnia go na tle tradycyjnych czujników obrazu.

Aparat Z Camera rozpoznaje również gesty (technologia Air Motion). Możemy więc odbierać i kończyć połączenia głosowe, jak również wykonywać zrzuty ekranu czy regulować głośność smartfona bez potrzeby dotykania urządzenia.

LG G8LG G8 fot. DM

LG G8s

Kilka miesięcy po premierze LG G8 w sprzedaży pojawi się też druga wersja telefonu - LG G8s. Tu również znajdziemy układ Snapdragon 855 i 6 GB RAM, ale do dyspozycji będziemy mieć 64 GB lub 12 GB pamięci na dane. Telefon zostanie wyposażony w 6,2 calowy ekran OLED FHD+ FullVision (2248x1080). Trzy obiektywy w aparacie to:

  • obiektyw szerokokątny - 13 MP
  • obiektyw standardowy - 12 MP
  • teleobiektyw - 12 MP

Do tego dochodzi przedni aparat 8 MP z sensorem ToF oraz bateria 3 350 mAh.

Dla kogo?

LG G8 imponuje zarówno designem, specyfikacją, jak i kilkoma unikalnymi funkcjami, przede wszystkim związanymi z dźwiękiem. Czy to wystarczy, aby znów nawiązać walkę z Samsungiem, Xiaomi czy Huawei? Szczerze wątpię. Wydaje mi się, że ten pociąg już dawno odjechał ze stacji, z czego Koreańczycy zdają sobie pewnie sprawę.

Nie zmienia to faktu, że G8 zapowiada się na jeden z najlepszych smartfonów LG od wielu, wielu lat. Nie mam też wątpliwości, że urządzenie to znajdzie rynkową niszę. Wśród użytkowników smartfonów nie brakuje osób, dla których jakość dźwięku jest jednym z priorytetów. Dla tych osób LG G8 może okazać się znakomitą propozycją.

Więcej o: