MWC 2019: Xperia 1 wyróżnia się z tłumu. Nowy smartfon Sony ma niezwykłe proporcje ekranu

Daniel Maikowski, Barcelona
Xperia 1 jest dla Sony zupełnie nowym rozdaniem. Smartfon dysponuje topową specyfikacją i ekranem 4K OLED o kinowych proporcjach 21:9.
Zobacz wideo

W ostatnich latach Sony stało się na rynku smartfonów marką niszowa, z udziałami w sprzedaży, które są dziś liczone w promilach. Japończycy są jednak zbyt wielką marką w świecie technologii, aby pozwolić sobie na rezygnację ze urządzeń mobilnych.

Dlatego wciąż próbują. Te próby nie zawsze wychodzą im dobrze, ale w tym roku chyba wreszcie się udało. Sony zaprezentowało właśnie nowy flagowy smartfon, który mocno wyróżnia się z tłumu. A to już pierwszy (i najważniejszy) krok do sukcesu.

Sony Xperia 1Sony Xperia 1 fot. DM

Xperia 1, bo taką nazwą ochrzczono nowego flagowca Sony, zaskakuje proporcjami ekranu. Japończycy zastosowali tu 6,5 calowy ekran 4K HDR OLED o "kinowych proporcjach" 21:9. Telefon jest więc bardzo wysoki, a przy tym niezwykle smukły.

Xperia 1 ma być świetnym sprzętem do konsumpcji multimediów - oglądania filmowych hitów oraz zabawy z mobilnymi grami. Sony od dłuższego czasu stawia na jakość obrazu oraz doznania audiowizualne. I ja ten pomysł zdecydowanie kupuję.

Topowa specyfikacja

Japończycy tym razem nie oszczędzali na specyfikacji i w nowym smartfonie umieścili absolutnie topowe podzespoły. Znajdziemy tu bardzo wydajny układ Qualcomm Snapdragon 855, 6 GB RAM oraz 128 GB pamięci na dane.

Xperia 1 została wyposażona w aparat z trzema obiektywami:

  • obiektyw standardowy - 12 MP, OIS;
  • ultraszeroki obiektyw - 12 MP;
  • teleobiektyw - 12 MP.

Nowy telefon Sony ma być również świetnym narzędziem dla osób, które bawią się w edycję wideo, a to za sprawą nowej aplikacji Cinema Pro. Pozwala ona nagrywać w proporcjach 21:9 i samodzielnie decydować o parametrach ekspozycji obrazu.

Niestety na premierę Xperii 1 poczekamy jeszcze kilka miesięcy. W Barcelonie Sony zaprezentowało prototyp urządzenia. Tym razem chyba jest jednak na co czekać.

Sony Xperia 10 PlusSony Xperia 10 Plus fot. DM

Xperia 10 i Xperia 10 Plus

Oprócz flagowego modelu, Japończycy pokazali również dwa inne smartfony. Xperia 10 została wyposażona w układ Snapdragon 630, 6-calowy ekran LCD, 3 GB RAM oraz 64 GB pamięci na dane. Z kolei Xperia 10 Plus dysponuje 6,5-calowym ekranem LCD z 4 GB RAM i 64 GB pamięci. Znajdziemy tu układ Snapdragon 636. Obydwa smartfony, podobnie jak Xperia 1, dysponują wyświetlaczem o proporcjach 21:9.

Więcej o: