Masowe kontrole skarbowe w całym kraju? Uwaga, to pismo wysłali przestępcy

Coraz więcej właścicieli firm dostaje powiadomienia o rozpoczęciu kontroli skarbowej. Wiadomość nie pochodzi jednak od urzędników, a od przestępców. Jak nie dać się nabrać?
Zobacz wideo

Przestępcy próbujący wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców rozsyłają coraz więcej groźnie wyglądających wiadomości. Jak donosi Zaufana Trzecia Strona, specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie, na coraz więcej skrzynek e-mialowych trafiają powiadomienia o wszczęciu kontroli skarbowej.

Dokument na pierwszy rzut oka wygląda groźne - mowa w nim o problemach w nawiązaniu kontaktu telefonicznego, obowiązku przygotowania kompletu dokumentów oraz konieczność pojawienia się w siedzibie firmy. Nieobecność miałaby zostać uznana za wykroczenie.

Czytaj też: Spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej oszukana na cztery miliony. Ktoś podmienił numer konta

Wiadomość jest jednak groźna tylko dla nieuważnego czytelnika - w dokumencie są bowiem widoczne rażące błędy językowe.

Przestępcy chcą zmusić swoją ofiarę do otwarcia załącznika. Jego otwarcie powoduje ściągnięcie na komputer groźnego robaka. Zmienia on naszą maszynę w "zombie" - komputer reaguje od tej pory na komendy przesyłane za pomocą internetu. 

Według ekspertów ataki tego typu będą częstsze. Cyberprzestępcy wykorzystują bowiem cały szereg nowych technik do tworzenia wiadomości - sięgają nawet po sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Dzięki nim szybciej i precyzyjniej adresują wiadomości. 

Więcej o: