MWC 2019: Mamy nowy rekord. SanDisk zmieścił 1TB na karcie wielkości paznokcia

Bartłomiej Pawlak
SanDisk i Micron na targach MWC 2019 biją kolejny rekord pojemności. Na karcie MicroSD wielkości paznokcia udało im się zmieścić okrągły terabajt przestrzeni na dane. Nowe karty już niebawem trafią do sprzedaży.
Zobacz wideo

Wydawało się, że na pierwszą kartę MicroSD o tak ogromnej pojemności będzie trzeba czekać latami. A jednak, dwie firmy SanDisk i Micron podczas trwających własnie w Barcelonie targów MWC 2019 zaprezentowały karty o rekordowej pojemności 1TB (1024 GB).

Przenośne pamięci o tak dużej pojemności oczywiście istniały już wcześniej. Przestrzeń na zapisanie danych była jednak rozłożona na znacznie większej powierzchni. Teraz, po raz pierwszy uzyskano 1024 GB wolnej przestrzeni na dane na karcie o wielkości porównywanej do paznokcia.

SanDisk deklaruje, że jego karta MicroSD 1TB może odczytywać pliki z prędkością 160 MB/s i zapisywać w tempie 90 MB/s. Micron podaje z kolei wartości na poziomie odpowiednio 100 MB/s i 95 MB/s. Karty są więc bardzo szybkie, ale skopiowanie pełnego terabajta danych i tak zajmie sporo czasu.

Karta MicroSD od Micron o pojemności 1TBKarta MicroSD od Micron o pojemności 1TB fot. Micron

Karta MicroSD o pojemności 1TB od SanDiska ma trafić do sklepów w najbliższych tygodniach. Jak można było się spodziewać, nie będzie tania. Jej cena to 450 dolarów (ok. 1715 zł). Micron na razie nie zdradza ceny swojej karty, wiemy jedynie, że pojawi się ona w sprzedaży w drugim kwartale tego roku.

Cztery lata temu, na MWC 2015, SanDisk pokazał pierwszą kartę o pojemności 200 GB, ponad dwa lata później, podczas targów IFA 2017, Amerykanie pochwalili się kartą o pojemności 400 GB.

Bariera pół terabajta (512 GB) została pokonana w styczniu 2018 roku przez firmę Integral Memory. Wygląda więc na to, że pojemność kart pamięci rośnie coraz szybciej. Czy istnieje granica, której nie uda się przekroczyć producentom?

Czytaj też: Nowoczesne biuro, a obok kort tenisowy. Tak się pracuje w Dolinie Krzemowej

Więcej o: