Myślisz o własnej firmie? Żałuj, że nie mieszkasz w Szwecji. Pół roku urlopu na stworzenie biznesu

Co łączy Spotify, Skype i Minecraft? To start-upy, które powstały w Szwecji. Kraju, który stworzył najbardziej wyjątkowy klimat dla przedsiębiorczych. Każdy ma prawo do sześciu miesięcy urlopu na otwarcie własnej firmy.
Zobacz wideo

Stworzenie własnego biznesu wymaga nie tylko pieniędzy, ale i czasu, którego w szczególności brakuje osobom zatrudnionym na etacie. Szwedzkie władze już 20 lat temu wprowadziły przepisy, które ułatwiają uruchomienie firmy.

Każdy, kto pracuje w pełnym wymiarze godzin co najmniej pół roku, ma prawo do sześciu miesięcy urlopu na uruchomienie swojego start-upu. Między innymi dzięki takiemu wsparciu osób przedsiębiorczych Szwecja stała się jednym z najbardziej innowacyjnych krajów świata. Pod względem ilości nowych firm, których wycena przekracza miliard dolarów, ustępuje tylko Dolinie Krzemowej - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Zmiana reguł w trakcie gry i ucięte pieniądze dla start-upów. 'To skutkuje zerwaniem wszystkich ustaleń'

To w Szwecji powstały tak znane start-upy jak Spotify, Skype i Minecraft. Firm, które odniosły sukces jest znacznie więcej. Według badań firmy Ceandum pomiędzy rokiem 2000 a 2014 powstały 263 innowacyjne spółki, które są wyceniane na 23,7 miliarda dolarów. Sztokholm nazywany jest "fabryką jednorożców" - tym mianem określa się start-upy, których wartość przekracza miliard dolarów.

Start-upu w Polsce

W 2018 roku w Polsce funkcjonowało ok. 1000 start-upów. Większość z nich skupia się na sprzedaży usług innym firmom. Jak wynika z raportu fundacji Startup Poland 2018 najczęściej występujące finansowanie zewnętrzne dla nowych firm to ok. 190 tys. euro. Średnia finansowania jest wyższa - wynosi 700 tys. euro. 

Więcej o: