Otwarto najdłuższą trasę krajową świata. Niemal 12 godzin bez lądowania

Bartłomiej Pawlak
Linie Hawaiian Airlines otworzyły właśnie połączenie z Honolulu do Bostonu. To najdłuższa trasa na świecie łącząca dwa miasta leżące w tym samym kraju. Lot na tym odcinku trwa niemal 12 godzin w jedną stronę bez międzylądowania.
Zobacz wideo

Trasy krajowe zazwyczaj kojarzą się z krótkimi, trwającymi około godziny lotami. Bardzo często służą dotarciu na większe lotnisko przed dłuższą podróżą zagraniczną. Tak jest przynajmniej w Polsce, ale nie w USA.

Najdłuższa trasa krajowa trwa niemal 12 godzin

To właśnie w tym kraju została otwarta najdłuższa regularna krajowa trasa lotnicza na świecie. Nowy rekord należy do amerykańskich linii Hawaiian Airlines, której samoloty połączyły właśnie miasta Boston w Massachusetts i Honolulu na Hawajach. Wcześniej konieczne było wybieranie lotów przesiadkowych.

Oba miasta dzieli odległość 8185 km. Hawaiian Airlines podaje, że lot z Honolulu do Bostonu trwa 10 godzin i 15 minut, ale rekordowy lot - w drugą stronę - z Bostonu do Honolulu zajmuje już 11 godzin i 40 minut. Co ciekawe, w niektóre dni przewoźnik podaje nieco krótsze czasy przelotu odpowiednio 10 godzin do Bostonu i 11 godzin i 25 minut do Honolulu.

Połączenie Boston - HonoluluPołączenie Boston - Honolulu fot. screen z Google Maps

Dwa inne rekordy wciąż dzierżą Francuzi

Warto zaznaczyć, że połączenie Bostonu i Honolulu jest najdłuższą "krajówką" na świecie licząc długość lotu. Biorąc pod uwagę odległość wciąż prowadzi połączenie z Paryża do Saint-Denis na wyspie Reunion (to francuski departament zamorski, a więc cześć Francji). Odległość 9349 km samoloty pokonują w czasie od 11 do 11,5 godziny (w zależności od przewoźnika).

Z Paryża można także dolecieć też do Kajenny w Gujanie Francuskiej (7083 km). Lot w stronę stolicy Francji trwa 9 godzin i 10 minut i jest najdłuższą trasą krajową łączącą dwa miasta położone na stałym lądzie. Najdłuższą krajową trasą wewnątrzkontynentalną jest z kolei połączenie Aeroflotu z Pietropawłowska Kamczackiego do Moskwy (6768 km), które trwa maksymalnie 8 godzin i 55 minut.

Najdłuższa trasa krajowa w Polsce?

W Polsce "krajówki" są zdecydowanie krótsze. Najdłuższą obecnie jest otwarte w listopadzie połączenie z Krakowa do Szczecina. Samoloty irlandzkiego Ryanaira pokonują 515 km w około 1 godzinę i 15 minut. Co ciekawe najkrótszą trasę wewnątrzkrajową otworzył nad Wisłą LOT. Trasa Warszawa - Lublin ma długość 159 km, a podawany przez przewoźnika czas lotu to 45 minut w jedną i 50 minut w drugą stronę.

Jeśli chodzi zaś o połączenia międzynarodowe rekordem jest obecnie lot z Singapuru do Newark w New Jersey. Odległość 15348 km samoloty Singapore Airlines pokonują w niemal 19 godzin. Z Polski najdłuższy jest lot z Warszawy do Los Angeles (9657 km). Trwa "tylko" 12 godzin i 15 minut.

Zobacz wideo
Więcej o: