Rosja. Po katastrofie SSJ100 w Moskwie. Linia lotnicza Aerofłot czasowo wycofuje niektóre Superjety

Rosyjska linia lotnicza Aerofłot czasowo wycofuje z niektórych rejsów samoloty Suchoj Superjet 100. 5 maja maszyna tego typu spłonęła na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. W pożarze zginęło 41 osób z 78 znajdujących się na pokładzie.

Kilka dni po katastrofie, 8 maja pasażerowie rejsu Moskwa - Ryga poczuli na pokładzie zapach spalenizny i zażądali zmiany samolotu. Tego samego dnia, z powodu drobnych awarii odwołano co najmniej 11 lotów Superjeta. 9 maja Aerofłot zdjął z rozkładu lotów 12 samolotów Suchoj, a 10 maja wycofał 14 maszyn. Rosyjska linia lotnicza nie poinformowała o przyczynach takiej decyzji.

Media w Rosji przypominają, że po katastrofie z 5 maja Ministerstwo Transportu wydało komunikat, z którego wynika, iż nie ma powodów, aby zawiesić eksploatację Superjetów. Maszyna tego typu jest projektem rosyjskich inżynierów.

Czytaj też: Po katastrofie SSJ100 w Moskwie. Choć kolejny samolot się rozbił, to porażka nie wchodzi w grę. Kreml nie pozwoli

W 2012 roku Suchoj rozbił się w Indonezji. Zginęło wtedy 45 osób. W kolejnych latach odnotowywane były liczne awarie systemów pokładowych, a w ubiegłym tygodniu po uderzeniu pioruna i uszkodzeniu części systemów elektronicznych maszyna spłonęła podczas próby awaryjnego lądowania.

Czytaj też: Katastrofa samolotu SSJ-100. Ekspert: "Piorun nie był bezpośrednią przyczyną katastrofy". Pilot popełnił błąd?

Zobacz wideo
Więcej o: