Laptop z sześcioma najgroźniejszymi wirusami na świecie trafił na aukcję. Cena? Ponad milion dolarów

"The Persistence of Chaos" to projekt internetowego twórcy Guo O Donga. W jego ramach performer pokazał laptop z sześcioma wirusami, które dokonały największych szkód w historii. Laptop jest bezpieczny dopóty, dopóki trzymamy go z dala od Wi-Fi i urządzeń USB.

Jak powiedział Guo O Dong serwisowi The Verge, intencją stworzenia laptopa było ”uczynienie fizycznymi abstrakcyjnych zagrożeń, które stwarza świat cyfrowy”.

Żyjemy w ułudzie, że rzeczy, które dzieją się w komputerach, nie mogą na nas wpływać, ale jest to absurdalne

- powiedział Guo, dodając:

Groźne wirusy, które wpływają na sieci energetyczne lub infrastrukturę publiczną mogą powodować bezpośrednie szkody

Sześć wirusów, które znalazły się w laptopie Samsung NC10, wybrano ze względu na skalę zagrożenia. Jest to m.in. słynny "robak" ILOVEYOU z 2000 r., który spowodował szkody na kwotę 5,5 mld dolarów, a także WannaCry, oprogramowanie ransomware, które w 2017 r. zaatakowało komputery w szpitalach i fabrykach na całym świecie. Szkody wywołane przez WannaCry są szacowane na ok. 4 mld dolarów.

Inne to: MyDoom, prawdopodobnie zamówiony przez rosyjskich spamerów pocztowych najszybciej w historii rozprzestrzeniający się robak i trojan SoBig, który krążył w wiadomościach e-mail jako wirusowy spam i zaatakował setki tysięcy komputerów, DarkTequila - program kradnący także w trybie offline dane bankowe i firmowe głównie w Ameryce Łacińskiej oraz BlackEnergy, "robak", który był użyty m.in. podczas cyberataku na Ukrainie w 2015 r., w wyniku którego odcięto dostawy energii elektrycznej na znaczną skalę.

Laptop Guo O Donga zawiera wirusy, które wyrządziły szkody na ok. 95 mld dolarówLaptop Guo O Donga zawiera wirusy, które wyrządziły szkody na ok. 95 mld dolarów thepersistenceofchaos.com

Wszystkie sześć umieszczonych w laptopie wirusów Guo O Donga spowodowało łączne szkody na kwotę prawie 95 mld dolarów. Urządzenie Guo zostało zamówione przez firmę cybernetyczną DeepInstinct i jest obecnie wystawione w internecie na sprzedaż. Aktualnie cena przekroczyła już 1,2 mln dolarów.

Więcej o:
Komentarze (35)
Laptop z 6 najgroźniejszymi wirusami trafił na aukcję. Cena? Ponad milion dolarów
Zaloguj się
 • twzelnik

  Oceniono 11 razy 11

  Well, gdzieś mam archiwum z kilkoma tysiącami (ponad 4000) wirusów.
  Mogę wrzucić na laptopa. Jaka cena wywoławcza?
  Gdyby było trzeba, to dorzucę te 6 wirusów gratis.

  Dla pewności laptopa sprzedam zafoliowanego.

 • tomasz.rze

  Oceniono 11 razy 9

  Wystawiający to cudo na licytację spokojnie może być potraktowany jak terrorysta.

 • kupidon

  Oceniono 9 razy 7

  ktoś chce zapłacić 12 mln dolarów za 6 wirusów? bo tak chce mieć w kolekcji i pokazywać znajomym? a nie może tak sfinansować operacji ratującej życie jakiegoś dziecka? tak, zapewne to głupie, co piszę....

 • ok-cham

  Oceniono 7 razy 7

  No to kolej na inhalator z wąglikiem i e-papieros z sarinem....

 • dziuraweportki

  Oceniono 5 razy 5

  Spalić laptopa i będzie po wirusach.

 • pamejudd

  Oceniono 6 razy 4

  Laptopy o podobnej specyfikacji oprogramowania dostępne są na każdej wsi za ułamek tej ceny....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX