UOKiK: Polkomtel musi zapłacić prawie 40 mln zł kary. Sam doliczał usługi do abonamentu

Polkomtel pobierał opłaty wykraczające poza kwotę abonamentu za dziewięć automatycznie aktywowanych usług. Zdaniem UOKiK robił to bezprawnie, bo na płatności nie miał wyraźnej zgody klientów. W efekcie urząd nałożył na operatora sieci Plus niemal 40 mln zł kary.

Jak podaje UOKiK, dokładna kwota kary, którą Polkomtel (operator sieci Plus) będzie musiał zapłacić to 39 457 264 zł. Przedsiębiorstwo stosowało dziewięć praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Dotyczyły one dziewięciu usług niewliczanych do kwoty abonamentu, które Polkomtel automatycznie uruchamiał przy podpisaniu umowy. Przez pierwszy miesiąc lub dwa były one bezpłatne, a potem konsument musiał albo z nich zrezygnować, albo uiszczać dodatkowe opłaty. W zależności od usługi było to od 2 do 20 zł miesięcznie, a często operator aktywował jednej osobie kilka usług.

Nie było wyraźniej zgody abonentów

Przepisy ustawy o prawach konsumenta wymagają, aby przedsiębiorca przed podpisaniem umowy uzyskał wyraźną zgodę klienta na każdą dodatkową płatność. W tym przypadku chodzi o opłaty za usługi, które nie były objęte abonamentem. Część z nich miała charakter rozrywkowy, inne wiązały się np. z bezpieczeństwem, podano.

Polkomtel takich wyraźnych zgód konsumentów nie miał. Informacje na temat zlecenia aktywacji tych usług i opłat za nie znajdowały się w odrębnych od umowy dokumentach, czyli regulaminach promocji. Klient podpisując umowę, akceptował również treść ogólnego oświadczenia wskazującego, że zapoznał się z dokumentami składającymi się na umowę. Jak wynika z reklamacji, część konsumentów nawet nie była świadoma, że co miesiąc dodatkowo płaciła np. za "Czasoumilacz"

- powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Poza "Czasoumilaczem" klienci - często nieświadomie - płacili również za usługi: "Serwis Wyświetlacza", "Ochrona Internetu", "Gdzie Jest Bliski", "Usługa transmisji danych do IPLA", "Usługa transmisji danych do HBO GO", "Plus Music News", "Połączenia bez limitu na numery stacjonarne" i "Bezpieczny Internet".

Za każdą z praktyk UOKiK nałożył na Polkomtel karę. W sumie spółka musi zapłacić 39 457 264 zł. To nie pierwsza decyzja urzędu w tego typu sprawie. W grudniu 2016 r. UOKiK nałożył 15 mln zł kary na T-Mobile Polska (decyzja jest nieprawomocna, bo spółka odwołała się do sądu).

Mam nadzieję, że wskutek działań UOKiK takie praktyki znikną z rynku. Konsumenci muszą mieć zawsze zapewnioną możliwość podjęcia świadomej i swobodnej decyzji, czy chcą korzystać z dodatkowo płatnych usług

- dodał Niechciał.

Decyzja nie jest prawomocna, Polkomtel może się odwołać do sądu w terminie miesiąca od jej doręczenia. Po uprawomocnieniu się decyzji Polkomtel musi też zawiadomić o niej konsumentów poprzez opublikowanie jej treści na swojej stronie internetowej. Dodatkowo ma zamieścić komunikat w dwóch ogólnopolskich dziennikach oraz wysłać listy polecone do wszystkich abonentów, od których choć raz pobrał opłatę za którąkolwiek z automatycznie aktywowanych usług. Dowiedzą się z nich, że prawomocne decyzje prezesa UOKiK mają charakter prejudykatu.

Ustalenia urzędu co do faktu stosowania praktyki są dla sądu wiążące. Będzie to pomocne dla tych konsumentów, którzy chcą dochodzić swoich praw w sądzie, np. jeśli Polkomtel pobierał od nich opłaty za jedną lub kilka automatycznie aktywowanych dodatkowych usług, a gdy zażądali zwrotu - odrzucił reklamację. Na decyzję UOKiK konsumenci mogą się także powołać przy składaniu reklamacji u operatora.

Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka. Akcje Cyfrowego Polsatu są notowane na GPW od 2008 r.

Czytaj też: Po "Wiedźminie" kolejna polska gra na podstawie książki. Tym razem Stanisława Lema

Więcej o:
Komentarze (9)
UOKiK: Polkomtel musi zapłacić prawie 40 mln zł kary. Sam doliczał usługi do abonamentu
Zaloguj się
 • grey55

  Oceniono 5 razy 5

  no dobra i dostał karę, za która zapłaci do budżetu - ale może sk....syn ten polkomtel oddał by zajumaną kasę ludziom !!!

 • voyac

  Oceniono 3 razy 3

  teraz UOKiK powinien zabrać się Polkomtelowi za jakość świadczonych usług. Internet reklamowany jako najszybszy,, to tak naprawdę ledwie działa. Zresztą statystyki Speedtest mówią same za siebie: Polkomtel jest na szarym końcu! Reklamacje nic dają, ponieważ nawet nie przyglądają się opisanej sytuacji, tylko odpisują błyskawicznie odpowiedź negatywną, metodą kopiuj/wklej z gotowego szablonu! Omijać z daleka!!!!

 • kris0104

  Oceniono 5 razy 3

  Solorz podkulil pokornie ogon przed kurduplem, wybory na jesien i dogadaja sie na pewno - Polsat jest i bedzie jeszcze bardziej drugim TVPisem

 • zdzisiopierdzisio

  Oceniono 4 razy 2

  Nutria zadzwoni na Nowogrodzką i będzie częściowe umorzenie w zamian za „przyjazne dziennikarstwo”

 • Witold Klorek

  Oceniono 1 raz 1

  Brali więcej Abonamentu płacili więcej VAT do państwa, to wszystko powinno być zwrócone poszkodowanym, bo oni zostali oszukani. Zapłacą karę i napewno trochę jeszcze na nich zarobią ???

 • zakrzyczny

  Oceniono 1 raz 1

  Wcześniej sobie policzyli, że nawet po zapłaceniu ewentualnej kary, wyjdą więcej niż na ziobro. W d.. z ta karą, która dostanie skarb pisu, a nie pokrzywdzeni. Nawet zerwanie umowy, w związku z tym, będzie problematyczne. Dziczejący kraj. Kary nie robią na nikim wrażenia, bo nie zapłacą ich ze swojej kieszeni ludzie Solorza, tylko klienci :)

 • misiur

  Oceniono 1 raz 1

  Decyzja nie jest prawomocna,

  Jak się uprawomocni, to dopiero trąbcie o karze.
  mając polskie realia, mina lata, a i tak zapłacą z 10% z tej kwoty..

 • pulkol

  Oceniono 1 raz 1

  Też mam złe doświadczenia z polkomtelem Przez 6 miesięcy pobierał opłaty za internet który był na terenie na którym mieszkam wyłączony.Byłem nie jedynym oszukanym.Plus pobierał opłatę za usługę, którą wyłączył.Kara 40 mln to zbyt mała kara

 • jachay

  0

  Netia i NC+ robią to samo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX