NASA publikuje niezwykłe zdjęcie asteroidy Bennu. Wykonano je z 690 metrów

Bartłomiej Pawlak
NASA pochwaliła się właśnie zdjęciem wykonanym z najbliższej odległości od obiektu kosmicznego, jaką kiedykolwiek udało się uzyskać. Sonda sfotografowała asteroidę Bennu z zaledwie 690 metrów.
Zobacz wideo

W najbliższym otoczeniu naszej planety jest ponad 19 tysięcy planetoid, które klasyfikowane są jako bliskie Ziemi (Near-Earth Asteroids, NEA). Niektóre z nich poruszają się na tyle blisko ziemskiej orbity, że mogą powodować niebezpieczeństwo zderzenia z naszą planetą.

Jedną z nich jest planetoida Bennu 101955, która potencjalnie jest dla Ziemi niebezpieczna. Okrąża Słońce w czasie 1 roku i 71 dni ziemskich i przecinając przy okazji orbitę Ziemi. Szanse na zderzenie są raczej niewielkie (1:2700) i jeśli nic nie zmieni jej trajektorii, prawdopodobnie minie naszą planetę 25 września 2135 roku. Naukowcy szacują, że gdyby jednak doszło do katastrofy, wyginąłby cały gatunek ludzki.

NASA chcąc zbadać asteroidę wysłała w jej stronę statek kosmiczny. Sonda już wcześniej dostarczyła kilku wspaniałych zdjęć zdradzających wygląd skalistej powierzchni tego ciała niebieskiego. Tym razem NASA posunęła się nieco dalej i wykonała niezwykłą fotografię z najmniejszej odległości, jaką do tej pory udało się uzyskać.

Asteroida BennuAsteroida Bennu fot. NASA/Goddard/University of Arizona/Lockheed Martin

Powyższa fotografia powstała 13 czerwca 2019 roku i wykonano ją z zaledwie 690 metrów od powierzchni asteroidy. To odległość niewiele większa niż średnica tego obiektu.

Sonda biorąca udział w misji jest teraz bowiem na orbicie wokół Bennu i okrążą ją w odległości zaledwie ok. 680 metrów. NASA chwali się, że jest to najmniejsza odległość, w jakiej statek kosmiczny okrążał jakiekolwiek ciało niebieskie. Przy okazji planetoida Bennu jest też najmniejszym obiektem, na orbicie której znalazła się sonda kosmiczna.

Misję OSIRIS-REx do planetoidy Benn NASA wysłała 8 września 2016 roku. Sonda dotarła do planetoidy 3 grudnia 2018 roku. Jej misją jest wylądowanie na powierzchni tego ciała niebieskiego, a następnie m.in. pobranie próbek gruntu i dostarczenie ich na Ziemię. Zespół odpowiedzialny za jej pracę poinformował w zeszłym roku, że sonda odkryła obecność grup hydroksylowych w minerałach Bennu, co oznacza, że na większej asteroidzie, której Bennu była częścią, była kiedyś woda. 

Czytaj też: Amerykański dron zestrzelony przez Iran był droższy niż F-35. Sprawdziliśmy jego możliwości

Więcej o:
Komentarze (69)
Asteroidy Bennu w obiektywie NASA. To zdjęcie wykonano z zaledwie 690 metrów
Zaloguj się
 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 54 razy 38

  Tymczasem w Polsce; szturm różańcowy i leżenie krzyżem.

 • meki_majcher

  Oceniono 35 razy 29

  Ch..., du... i kamieni kupa. Krajobraz jak po rządach "dobrej zmiany"...

 • ochujek

  Oceniono 16 razy 14

  Robi wrażenie ta bliska odległość. Sterowanie sondą pewnie nie w czasie rzeczywistym, wysublimowana automatyka musi być zaangażowana.

 • antkiem

  Oceniono 11 razy 9

  Dzięki, fajnie. nie wiedziałem na przykład, że tam na steroidzie leżą sobie luzem skały. Dziękuję raz jeszcze.

 • gosc-km

  Oceniono 9 razy 9

  „Szanse na zderzenie są raczej niewielkie (1:2700) i jeśli nic nie zmieni jej trajektorii prawdopodobnie minie naszą planetę 25 września 2135 roku”
  „Jej misją jest wylądowanie na powierzchni tego ciała niebieskiego”
  ....
  To lepiej uważajcie z której strony ta sonda wyląduje ;-)

 • elpapiotr2

  Oceniono 10 razy 8

  " jeśli nic nie zmieni jej trajektorii, prawdopodobnie minie naszą planetę 25 września 2135 roku. Naukowcy szacują, że gdyby jednak doszło do katastrofy, wyginąłby cały gatunek ludzki"
  Co Bóg na to? Przeprowadzi się na inną zamieszkałą planetę?

 • jelonek666

  Oceniono 10 razy 6

  Ale bałagan...

 • bystry_bronek

  Oceniono 13 razy 5

  No fajnie, i teraz odrzut silnika przy starcie powracającej sondy doda składową do ruchu planetoidy, co zaskutkuje mikro korektą trajektorii i w r. 2135 akurat starczy na trafienie w okienko...
  Efekt motyla ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX