WSJ: W Mapach Google są miliony fałszywych firm. Firma odpowiada

The Wall Street Journal podaje, że w Mapach Google może być nawet 11 mln nieprawdziwych firm. Problem postępuje, jednak gigant z Mountain View uspokaja. Fałszywe profile są kasowane na bieżąco, również dzięki zgłoszeniom użytkowników.
Zobacz wideo

Mapy Google z biegiem lat stały się jedną z najchętniej wykorzystywanych aplikacji przez użytkowników smartfonów z Androidem. Korzysta z nich już ponad miliard ludzi na całym świecie, którzy chętnie wyszukują w Mapach informacje o firmach.

Google pozwala bowiem przedsiębiorcom na nanoszenie własnych firm na mapy, dzięki czemu w łatwy sposób sposób mogą na nie trafić użytkownicy aplikacji. Niestety opcja przynosi też trochę problemów, bo chętnie korzystają z niej oszuści, a algorytmy Google nie zawsze to wyłapują.

WSJ: 11 mln fałszywych firm w Google Maps

The Wall Street Journal poinformował w zeszłym tygodniu, że Mapach Google jest już 11 mln nieprawdziwych firm. Zazwyczaj są one zakładane przez oszustów, którzy nie są przedsiębiorcami. WSJ podaje, że zdarzają się też profile zakładane przedsiębiorstwom przez konkurentów, którzy celowo podają w nich nieprawdziwe dane kontaktowe. Niektórzy nieuczciwi przedsiębiorcy podszywają się też w ten sposób pod inne firmy.

O podobnym problemie w Mapach Google było wiadomo od dawna. Dotychczas wydawało się, że jest mniejszy. Według danych Google, w 2017 roku fałszywych firm było w aplikacji zaledwie 0,5 proc. Zdaniem WSJ dziś jest ich 11 mln, czyli 5,5 proc.

Google na bieżąco usuwa konta

W odpowiedzi na raport WSJ Google przygotował artykuł na swoim blogu. Jak informuje z biegiem lat do Map dodano już 200 mln przedsiębiorstw, a każdego miesiąca użytkownicy kontaktują się z nimi aż 9 mld razy.

Google nie jest w stanie ze stuprocentową skutecznością weryfikować wszystkich przedsiębiorstw. Dlatego amerykański gigant każdego miesiąca "ściga się" z oszustami w kasowaniu fałszywych firm w Mapach. Jak twierdzi, nieuczciwi użytkownicy obecni byli w internecie od zawsze, ale w ostatnim czasie liczba osób zakładających fałszywe konta rośnie.

Gigant ma specjalny zespół ludzi, którzy zajmują się walką z oszustami w aplikacji Mapy. W ostatnich latach usunięto łącznie 3 mln fałszywych kont biznesowych, a ponad 90 proc. z nich zostało zablokowanych zanim jeszcze zobaczyli je użytkownicy.

Google deklaruje, że aż 85 proc. z tych kont zostało zauważonych i usuniętych przez systemy firmy. W blokowaniu nieprawdziwych profili Google pomagają też użytkownicy Map. Gigant podaje, że odpowiadają oni za 250 tys. usunięć. W tym roku Google wprowadził zresztą nowy sposób zgłaszania podejrzanych profili biznesowych i zaczął "stosować wyrafinowane techniki" w celu wykrywania i kasowania ich.

Czytaj też: Mapy Google dla zaawansowanych. Podpowiadamy jak wykorzystać pełnię możliwości aplikacji [PORADNIK]

Więcej o: