Bill Gates o swoim największym błędzie. "Zwycięzca bierze wszystko"

Bartłomiej Pawlak
Bill Gates przyznał w wywiadzie, że Microsoft zmarnował szansę na podbicie rynku mobilnych systemów operacyjnych. Firma mogła zgarnąć 400 mld dolarów, ale przegrała walkę z Androidem. "To był mój największy błąd" - mówi Gates.
Zobacz wideo

Bill Gates podczas spotkania z firmą Village Global opowiedział nieco o swojej pracy w roli szefa Microsoftu. Przyznał też, co jego zdaniem było największą porażką w karierze.

To Google wygrał walkę o rynek smartfonów

Były szef Microsoftu stwierdził, że największym błędem było przegranie walki z Google na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Microsoft przegapił gorący okres rozwoju smartfonów i zrobił na tym polu miejsce dla Androida. Tymczasem firma była przecież wiodącym dostawcą oprogramowania na komputery i miała spore szanse, aby Windows był dziś na każdym smartfonie niewyprodukowanym przez Apple.

Moim największym błędem w historii było ogólnie złe kierownictwo, które sprawiło, że Microsoft nie jest dziś tym, czym jest Android. To standardowa platforma dla smartfonów niewyprodukowanych przez Apple. A naturalną koleją rzeczy było to, aby Microsoft wygrał

- powiedział Bill Gates.

Były prezes przedsiębiorstwa z Redmond potwierdził tym samym to, co było wiadome od lat. Microsoft "przespał" moment, w którym miał szanse na wygraną. To Android zdobył popularność, tymczasem Windows Phone radził sobie na rynku dość kiepsko.

"Tak naprawdę zwycięzca zgarnia wszystko"

Główną wadą systemu, na który narzekali użytkownicy, był brak rozbudowanej bazy aplikacji rodem z iOS i Androida. Deweloperzy niechętnie tworzyli oprogramowanie na mało popularną platformę, a właśnie to było konieczne do rozwoju systemu mobilnego.

Popularyzacja systemu operacyjnego jest niezwykle trudna. Na tych rynkach to zwycięzca bierze wszystko. Jeśli jesteś na nim z połową aplikacji (które są dostępne na Androida - przyp. red.) lub z 90 proc. aplikacji, to jesteś na ostatniej prostej do porażki. Miejsca jest wyłącznie na jeden niepochodzący od Apple system operacyjny. A ile to jest warte? 400 mld dolarów, które znalazłyby się u firmy M (Microsoft - przyp. red.), a nie u firmy G (Google - przyp. red.)

- tłumaczył Gates podczas wywiadu.

Brak oprogramowania okazał się ostatecznie gwoździem do trumny Windows Phone. W rozwoju bazy aplikacji nie pomogły nawet dofinansowania dla deweloperów - przyznał rok temu Joe Belfior, uznawany za "ojca" WP. Po kilku latach prób, pod koniec 2017 roku, sam Microsoft poinformował o zakończeniu rozwijania systemu. Dziś Windows Phone ma udział w rynku systemów operacyjnych równy 0,07 proc., wynika z danych NetMarketShare.

Gates to jeden z najbogatszych ludzi na świecie

Bill Gates założył firmę Micro-Soft (później nazwę zmieniono na Microsoft) wraz z Paulem Allenem w 1975 roku. Kierował nią przez około trzy dekady. Z Microsoftu ostatecznie odszedł w 2008 roku, aby zająć się m.in. działalnością charytatywną.

Do dziś jest jednak członkiem zarządu i ma spory pakiet udziałów. Według rankingu "Forbesa" obecnie jest drugim najbogatszym człowiekiem na świecie z majątkiem wartym 96,5 mld dolarów.

Cały wywiad z Billem Gatesem można obejrzeć na koncie Village Global na YouTubie:

 

Czytaj też: Bill Gates "przyłapany" w kolejce po burgera. "Tak powinni zachowywać się bogaci ludzie"

Więcej o: