Największa rakieta świata wystartuje w 2021 roku. SpaceX zdradziło datę pierwszej misji

Elon Musk i jego firma SpaceX planują komercyjny start rakiety Super Heavy Rocket i pasażerskiego statku Starship już na 2021 rok. Takimi informacjami podzielił się właśnie jeden z szefów firmy, która ma już kilka ofert od przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.
Zobacz wideo

SpaceX planuje start statku kosmicznego Starship już od kilku lat. Statek będzie mieć długość 55 metrów i znajdzie się w nim ponad 1000 metrów sześciennych miejsca na ładunek lub pasażerów. Zdaniem firmy Elona Muska, wewnątrz będzie mogło zmieścić się nawet 100 osób.

Załogową kapsułę w kosmos wyniesie przygotowywana dopiero rakieta Super Heavy Rocket, która w momencie ukończenia ma być największą rakietą nośną świata. Cały połączony moduł rakiety i statku kosmicznego będzie miał długość 118 metrów. To dwa razy więcej od pierwszej wersji rakiety Falcon 9 i osiem metrów więcej od rakiety Saturn V wykorzystanej przez NASA do lotów na Księżyc.

Pierwszy komercyjny lot w 2021 roku

Starship w przyszłości będzie mógł zabrać ludzi na Marsa, ale zanim do tego dojdzie, będzie musiał przejść szereg innych lotów testowych. Jak na razie statek był testowany jedynie na Ziemi, gdzie wykonywał tzw. test "skokowy" - z pomocą silników Raptop wybijał się na moment na niewielką wysokość nad płytę stanowiska startowego i opadał.

Grafika koncepcyjna przedstawiająca Big Falcon RocketGrafika koncepcyjna przedstawiająca Big Falcon Rocket fot. SpaceX

Teraz SpaceX pochwaliło się właśnie, kiedy statek Starship zobaczymy po raz pierwszy w akcji. Takimi informacjami podzielił się Jonathan Hofeller, wiceprezes ds. sprzedaży komercyjnej w firmie na konferencji Asia Pacific Satellite Conference w Dżakarcie w Indonezji. Jak twierdzi Hofeller, pierwsze komercyjne loty w kosmos miałyby się odbyć już w 2021 roku.

Hofeller zdradził też, że firmy - w szczególności telekomunikacyjne - są zainteresowane współpracą ze SpaceX przy projekcie Starship. Już teraz przedsiębiorstwo Elona Muska rozmawia z trzema potencjalnymi klientami z tej branży.

W przyszłości loty na Marsa

Starship od pewnego czasu jest budowany m.in. w niegotowym jeszcze kosmodromie Boca Chica na wybrzeżu Teksasu. Zdaniem Muska już w przyszłej dekadzie statek będzie mógł zabrać pierwszych pasażerów na Księżyc oraz na Marsa.

Szef SpaceX podzielił się ostatnio grafikami przedstawiającymi planowane kolonie na Księżycu i Marsie. Musk zastrzega jednak, że pierwsza wyprawa na tą ostatnią planetę może być bardzo ryzykowna, dodając że koloniści mogą zginąć w drodze, a bilet powrotny na Ziemię nie jest pewny.

Czytaj też: SpaceX straciło kontakt z trzema satelitami Starlink. Spłoną w atmosferze Ziemi

Więcej o: