Największa rakieta świata wystartuje w 2021 roku. SpaceX zdradziło datę pierwszej misji

Elon Musk i jego firma SpaceX planują komercyjny start rakiety Super Heavy Rocket i pasażerskiego statku Starship już na 2021 rok. Takimi informacjami podzielił się właśnie jeden z szefów firmy, która ma już kilka ofert od przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.

SpaceX planuje start statku kosmicznego Starship już od kilku lat. Statek będzie mieć długość 55 metrów i znajdzie się w nim ponad 1000 metrów sześciennych miejsca na ładunek lub pasażerów. Zdaniem firmy Elona Muska, wewnątrz będzie mogło zmieścić się nawet 100 osób.

Załogową kapsułę w kosmos wyniesie przygotowywana dopiero rakieta Super Heavy Rocket, która w momencie ukończenia ma być największą rakietą nośną świata. Cały połączony moduł rakiety i statku kosmicznego będzie miał długość 118 metrów. To dwa razy więcej od pierwszej wersji rakiety Falcon 9 i osiem metrów więcej od rakiety Saturn V wykorzystanej przez NASA do lotów na Księżyc.

Pierwszy komercyjny lot w 2021 roku

Starship w przyszłości będzie mógł zabrać ludzi na Marsa, ale zanim do tego dojdzie, będzie musiał przejść szereg innych lotów testowych. Jak na razie statek był testowany jedynie na Ziemi, gdzie wykonywał tzw. test "skokowy" - z pomocą silników Raptop wybijał się na moment na niewielką wysokość nad płytę stanowiska startowego i opadał.

Grafika koncepcyjna przedstawiająca Big Falcon RocketGrafika koncepcyjna przedstawiająca Big Falcon Rocket fot. SpaceX

Teraz SpaceX pochwaliło się właśnie, kiedy statek Starship zobaczymy po raz pierwszy w akcji. Takimi informacjami podzielił się Jonathan Hofeller, wiceprezes ds. sprzedaży komercyjnej w firmie na konferencji Asia Pacific Satellite Conference w Dżakarcie w Indonezji. Jak twierdzi Hofeller, pierwsze komercyjne loty w kosmos miałyby się odbyć już w 2021 roku.

Hofeller zdradził też, że firmy - w szczególności telekomunikacyjne - są zainteresowane współpracą ze SpaceX przy projekcie Starship. Już teraz przedsiębiorstwo Elona Muska rozmawia z trzema potencjalnymi klientami z tej branży.

W przyszłości loty na Marsa

Starship od pewnego czasu jest budowany m.in. w niegotowym jeszcze kosmodromie Boca Chica na wybrzeżu Teksasu. Zdaniem Muska już w przyszłej dekadzie statek będzie mógł zabrać pierwszych pasażerów na Księżyc oraz na Marsa.

Szef SpaceX podzielił się ostatnio grafikami przedstawiającymi planowane kolonie na Księżycu i Marsie. Musk zastrzega jednak, że pierwsza wyprawa na tą ostatnią planetę może być bardzo ryzykowna, dodając że koloniści mogą zginąć w drodze, a bilet powrotny na Ziemię nie jest pewny.

Czytaj też: SpaceX straciło kontakt z trzema satelitami Starlink. Spłoną w atmosferze Ziemi

Więcej o:
Komentarze (20)
SpaceX Starship wystartuje w 2021 roku. Statek wyniesie największa rakieta świata
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 17 razy 5

  2021?
  Stawiam milion ze w takim czasie sie nie uda.
  Chyba ze planuja jedno wielkie bum.

 • piotr.grd

  Oceniono 5 razy 1

  Dopóki "silnik" (wraz z paliwem) wynoszący na orbitę (obecnie rakieta nośna) jest większy od wynoszonego pojazdu, to moim zdaniem nie powinniśmy (jako ludzkość) planować żadnych misji turystycznych czy komercyjnych, a jedynie badawczo rozwojowe, bo jest to zwyczajne marnotrawstwo zasobów, paliwa i innych surowców idzie na to wielokrotnie więcej niż sam wynoszony ładunek.

  Dopiero gdy opracujemy technologię taką, że silnik wynoszący na orbitę wraz z potrzebnym do tego paliwem (pewnie będzie to w przyszłości coś innego niż obecne rakiety nośne) będzie mniejszy od wynoszonego pojazdu, dopiero wtedy uznam, że możemy zacząć rozmawiać o jakichkolwiek lotach innych niż badawczo-rozwojowe.

  Wiem, że jeszcze długa droga do opracowania takiej technologii, ale ja nie mam problemu z tym, żeby coś miało miejsce 50, 100 czy 200 lat później, jeśli tylko będzie zrobione lepiej. Spieszenie się, żeby szybciej, żeby już teraz, bez względu na koszta (liczone w surowcach, zanieczyszczeniach itd., nie w pieniądzach) jest dla mnie nierozsądne.

 • losiu4

  Oceniono 5 razy 1

  no, ja tam trzymam kciuki. Statek wycieczkowy - statkiem, ale odpowiednio potężna rakieta się przyda.

  Pozdrawiam

  Losiu

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 1 raz 1

  No nic trzeba większą część odkładać z tego 500+ i odłożyć na bilet, mam jako Polak szansę się załapać Dlaczego ??-A dlatego, że Pan Twardowski jest gospodarzem na Księżycu Hermaszewski był w kosmosie to w CV chyba wystarczy który należy złożyć przed kupnem biletu.

 • jac_l_w

  Oceniono 2 razy 0

  Link do ciekawego i obszernego artykułu o historii SpaceX:
  www.bloomberg.com/graphics/2015-elon-musk-spacex/

 • b_fett

  0

  ttt = twardowski trawel turs :)

 • frysiu2009

  Oceniono 8 razy 0

  Oni wylądują a tu Chińczycy już od dawna.

 • wbkubiak

  Oceniono 2 razy -2

  Około 100 pasażerów? To może być katastrofa porównywalna ze Smoleńskiem! Nie będzie problemu z identyfikacją ciał, ale za to świat celebrytów się zawali na pewno!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX