Polacy mają szansę zaprojektować kolonię na Marsie. Chcą też eksportować na Ziemię "towary luksusowe"

Do finału konkursu Mars Colony Prize zakwalifikowały się aż dwa polskie zespoły. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej będą konkurować m.in. z projektami Rosjan, Amerykanów i Szwedów.
Zobacz wideo

Wrocławskie zespoły to jedyne polskie ekipy naukowców, którym udało dostać się do finału konkursu organizowanego przez Mars Society. Najlepszy z finałowych dziesięciu pomysłów na marsjańską kolonię, wśród których znalazły się też te z Polski, zostanie wybranych podczas konwentu na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w USA w październiku 2019 r.

Kolonia na Marsie

Zgłoszone do konkursu Mars Colony Prize projekty miały przedstawiać nowoczesne, samowystarczalne kolonie marsjańskie dla tysiąca osób. Projekty uwzględniały takie rozwiązania jak wykorzystanie robotów, sztucznej inteligencji czy pomysłów budowlano-infrastrukturalnych, mających na uwadze warunki panujące na Marsie.

Jak potwierdziła uczelnia, wybrane do finałowej rywalizacji polskie projekty to "Ideacity" studenckiej grupy "Innspace" oraz projekt "Twardowsky", opracowany przez studentów i doktorantów działających przy Space is More i Projekcie Scorpio. Obydwie ekipy naukowe wywodzą się z Politechniki Wrocławskiej.

Projekt wykorzystuje renesansową koncepcję miasta idealnego. Zakłada więc krótkie odległości (miasto mieści się na planie sześciokąta o boku 400 m), centrum będące głównym punktem kolonii i stworzenie sieci zarówno podziemnych tuneli pozwalających poruszać się po mieście bez narażania się na zewnętrzne warunki, jak i dróg na powierzchni umożliwiających ruch pojazdów z ładunkami

- powiedziała o projekcie "Ideacity" Politechnika Wrocławska. Równie ciekawie prezentuje się projekt "Twardowsky". Kolonia zlokalizowana nieopodal miejsca lądowania - w marsjańskim Kraterze Jezero - na dużą skalę zajmowałaby się recyklingiem produktów. Np. z włókien celulozowych wytwarzałaby tam ubrania, a z innych odpadków roślinnych marsjańską wódkę.

To nie żart. Zaprojektowaliśmy nawet jej etykiety. By eksport z Marsa się opłacał, musimy na Ziemię wysyłać towary luksusowe. A kto nie chciałby spróbować wódki z Marsa? Kolonia mogłaby zarabiać także sprzedażą terenów pod hotele i restauracje

- argumentuje Orest Savytskyi, student z Wydziału Architektury.

NASA leci na Marsa

Mająca na celu zebranie próbek misja Mars 2020 ma rozpocząć się latem przyszłego roku. Amerykańska agencja kosmiczna pokazała w maju łazik Mars Rover 2020, który będzie wykorzystany w misji na Czerwoną Planetę. Kapsułę, w której zostanie umieszczony marsjański łazik oraz dron wyniesie w kosmos rakieta Atlas V-541. Rakieta NASA wystartuje ze stacji lotniczej Cape Canaveral na Florydzie w lipcu 2020 r. i wyląduje w Kraterze Jezero w lutym 2021 r.

Więcej o: