Rosja wyposaży żołnierzy w niewielkie drony. Mają być uzbrojone w bomby

Rosja planuje wyposażyć swoich żołnierzy w niewielkie drony. Mają służyć oczywiście jako sprzęt do celów rozpoznawczych, ale w razie potrzeby wojskowi będą mogli wykorzystać je jako miniaturowe bomby.

Rosjanie planują wziąć przykład z Amerykanów i wykorzystać drony w wojsku. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w tym tygodniu, że każdy żołnierz zostanie wyposażony w bezzałogowy statek powietrzny. Nad podobnymi pomysłami armia USA pracuje już od dłuższego czasu, a ostatnio poinformowała o rozpoczęciu testów minidronów Black Hornet PRS w Afganisatnie.

Niewielkie drony zapewnią wsparcie żołnierzom

Szczegółów na razie nie znamy, bo Rosjanie nie zdradzają wiele. Wiadomo jedynie, że drony mają być mały rozmiarów i trafią do każdego żołnierza sił powietrznych oraz wojsk lądowych. Jak można się domyślać, będą dostarczać przede wszystkim wsparcie zwiadowcze.

Rosjanie potwierdzili, że nie chcą ograniczać się jedynie do rozpoznania. Ich drony mają być wyposażone w ładunki wybuchowe, aby w razie potrzeby posłużyć, jako niewielkie bomby i zaatakować wybrane cele. Jak podaje rosyjskie ministerstwo, prace nad nimi są już prowadzone.

Drony coraz częściej pojawiają się na polu walki

W 2018 r. Państwo Islamskie zaatakowało rosyjską bazę w Syrii zmodyfikowanymi dronami konsumenckimi z podczepionymi ładunkami wybuchowymi. Można więc podejrzewać, że ostatnia decyzja Rosjan jest odpowiedzią doświadczenia z Syrii i wspomniany atak ISIS.

Na razie nie wiadomo jednak nic więcej. Rosjanie nie zdradzają ani przybliżonego terminu ukończenia prac nad projektem ani możliwości technologicznych dronów. Nietrudno sobie bowiem wyobrazić, że takie drony mogą być łatwym celem dla strzelców nieprzyjaciela i z tym problemem Rosjanie będą musieli sobie poradzić.

Czytaj też: Amerykański dron zestrzelony przez Iran był droższy niż F-35. Sprawdziliśmy jego możliwości

Więcej o:
Komentarze (141)
Rosja wyposaży żołnierzy w niewielkie drony. Mają być uzbrojone w bomby
Zaloguj się
 • rabin_z_czubow

  Oceniono 18 razy 10

  Wolska odpowie im modlitewnym dronem uzbrojonym w wodę święconą.

 • justas32

  Oceniono 14 razy 8

  Przypomnę że na ostatnich ćwiczeniach z wojskami Nato na poligonie w Drawsku polscy żołnierze biegali z drewnianymi atrapami karabinów, bo nie było pieniędzy na amunicję, czym wzbudzili powszechne zdumienie wśród Amerykanów ...

 • kaktus-2

  Oceniono 9 razy 5

  Jak naprodukują tego, to nie minie dużo czasu zanim te drony zaczną wracać do swoich "twórców" podczas ataków terrorystycznych...

 • maaac

  Oceniono 11 razy 5

  Kwestia możliwości wyposażenia każdego rosyjskiego żołnierza w taki dron to nie sprawa możliwości rosyjskiej techniki wojskowej - bo z tą ale nigdy nie było co z jakością rosyjskiej gospodarki. No a ta raczej nie jest w najlepszej kondycji. I nie chodzi to o rusofobię ale trzeźwą oceną możliwości.

 • t_uptus

  Oceniono 6 razy 4

  Najchętniej kupione w kiosku bomby atomowe....:/

 • zigzaur

  Oceniono 13 razy 3

  Skończy się tak, że jakiś oligarcha nakradnie i za te pieniądze kupi jakąś starą willę nad Morzem Śródziemnym. A sołdat to będzie musiał po staremu dymać z mosinem na sznurku, boso i na głodnego.

 • banan125

  Oceniono 17 razy 3

  tymczasem niezadowolony żołnierz pośle drona swojemu dowódcy ... i taki będzie koniec armii WszechRosji

 • sector23

  Oceniono 9 razy 3

  Rosyjskie drony, to dopierobędzie coś! Zapewne kupione hurtem w Chinach. Lepsze od nich będą tylo dziesiątki tysięcy dronów - andronów, Antoniego Macierewicza.

 • pcat

  Oceniono 23 razy 3

  Zagadka:
  - Co to jest? Waży 2 tony, pali 30 litrów ropy na godzinę i tnie jabłko na 3 części?
  - Radziecka maszyna do cięcia jabłek na 3 części.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX