Ładowarka indukcyjna: jak działa i czy warto w nią zainwestować? Podpowiadamy!

Ładowarki indukcyjne stały się obecnie bardzo popularne. To praktyczne urządzenia, ale niestety nie do każdego smartphona. Czy jednak warto je kupić? Zobacz, jak działają i jakie modele możesz znaleźć w sklepach!

Ładowarka indukcyjna - jak działa? 

Zadaniem ładowarki indukcyjnej jest możliwość ładowania urządzeń bezprzewodowo. Ma to ułatwiać proces ładowania. Na jakiej zasadzie działają takie ładowarki? Bezprzewodowe ładowanie korzysta z systemu QI. Zapewnia on zgodność z urządzeniami. Ładowanie odbywa się dzięki prądowi przepływającemu przez cewkę nadawczą, która znajduje się w ładowarce. Prąd wytwarza pole elektromagnetyczne indukujące napięcie w cewce odbiorczej telefonu lub innego ładowanego urządzenia. Oczywiście ładowarkę należy najpierw podłączyć do prądu. Takie urządzenie sprawdza się więc najlepiej w biurach, kiedy w trakcie pracy możemy położyć telefon na płytkę ładowarki. Jednak sprawdzi się doskonale także i warunkach domowych. 

Jak kupić dobrą ładowarkę indukcyjną? 

Zanim kupisz ładowarkę indukcyjną musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy: 

  • kompatybilność - niestety nie każdy smartphone można ładować bezprzewodowo. Niektóre marki mają w swojej ofercie specjalne ładowarki indukcyjne, a jeszcze inne dają możliwość dokupienia nakładki na telefon, która umożliwia takie ładowanie. Sprawdź więc, czy twój telefon ma taką opcję. 
  • moc ładowania - moc ładowania wpływa na szybkość naładowania urządzenia. Modele o dobrej jakości oferują natężenie ładowania równe 9V. Niektóre mają też opcję szybkiego ładowania. Oczywiście wpływa to także na cenę urządzenia. 
  • kształt i design - ładowarki indukcyjne możemy spotkać w kształcie okrągłym lub prostokątnym. Bardzo fajną opcją są ładowarki o lekko nachylonym kształcie, gdyż umożliwiają one korzystanie z telefonu w trakcie ładowania. 
  • podłączenie - standardową ładowarkę można podłączyć oczywiście do każdego gniazdka. Jednak niektóre mają także opcję w stylu podłączenia do gniazdka zapalniczki samochodowej, aby móc ładować w trakcie jazdy. 
  • wykonane urządzenia - zwróć też uwagę, aby ładowarka była wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów, odpornych na zarysowania. Dobrze też jeśli spód ładowarki będzie zrobiony z antypoślizgowych materiałów. 

Czy więc warto kupić taką ładowarkę? Otóż jest to urządzenie dla fanów nowoczesnej techniki. Owszem ułatwia ono ładowanie, ale nie aż na tyle, by koniecznie musiało zastąpić tradycyjną ładowarkę na kablu. Jest bardziej coś w rodzaju nowinki technicznej, którą można się pochwalić. 

Poniżej znajdziesz kilka modeli ładowarek indukcyjnych, na które warto zwrócić uwagę! 

Więcej o: