USA pierwszy raz użyły nowej broni w walce. LMADIS zniszczył irańskiego drona

Amerykanie mieli użyć nowej broni do zestrzelenia irańskiego drona w cieśninie Ormuz. To system walki elektronicznej, który lokalizuje maszynę i zakłóca jej łączność z bazą, aby ta się rozbiła. Media twierdzą, że, to pierwszy przypadek wykorzystania tej technologii.

W ubiegły czwartek Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych miała zestrzelić irańskiego drona w cieśninie Ormuz. Maszyna poruszała się bardzo blisko (ok. 900 metrów) od amerykańskiego okrętu USS Boxer i nie reagowała na ostrzeżenia jednostki USA - podał Departament Obrony.

Military.com: Amerykanie wykorzystali nowy system antydronowy

Teraz dowiadujemy się, że do zestrzelenia drona Amerykanie nie wykorzystali konwencjonalnej rakiety. Serwis Military.com powołując się na anonimowego informatora podaje, że po raz pierwszy w akcji użyto nowego systemu walki elektronicznej do zwalczania dronów, który USA testują od pewnego czasu.

Chodzi o narzędzie nazwane The Marine Corps' Light Marine Air Defense Integrated System (LMADIS), które instalowane jest najczęściej na pojazdach Polaris MRZR. Składa się z dwóch części: "modułu dowodzenia" i "modułu czujnikowego".

Ten pierwszy, wykorzystując radary i kamery, lokalizuje nadlatujące drony oraz odróżnia te przyjacielskie od maszyn wroga. Po wykryciu samolotu bezzałogowego o wrogich zamiarach, przekazuje dane o jego lokalizacji do "modułu czujnikowego", który zagłusza sygnał radiowy maszyny. Pozbawiony kontaktu z bazą dron następnie spada i rozbija się - tłumaczył działanie systemu serwis C4ISR.

LMADIS umieszczono tym razem na okręcie

System LMADIS jest najczęściej umieszczony na samochodach wojskowych (Polaris MRZR) i ma być wykorzystywany do walki na lądzie, jednak tym razem znalazł się również na pokładzie okrętu desantowego USS Boxer w cieśninie Ormuz.

Amerykanie już wcześniej zainstalowali system na statku szturmowym Kearsarge, który przepływał przez Kanał Sueski. Zestrzelenie irańskiego drona na Bliskim Wschodzie jest jednak pierwszym znanym przypadkiem, gdy nową broń wykorzystano w walce.

Tańszy, a skuteczniejszy

Nowy system jest nie tylko bardziej skuteczny, ale daje również spore oszczędności dla wojskowych. Koszt zestrzelenia drona z wykorzystaniem LMADIS jest niższy niż w przypadku konwencjonalnych metod. Dla przykładu, kilka lat temu jeden z sojuszników USA wykorzystał kosztującą 3 mln dolarów rakietę Patriot do zestrzelenia drona o wartości zaledwie 200 dolarów.

Nie dziwi więc fakt, że Amerykanie inwestują w nowe sposoby walki z dronami, bo to niejedyny taki projekt. W czerwcu Siły Powietrzne USA pochwaliły się nowym systemem THOR, który ma niszczyć roje małych dronów za pomocą silnie skupionych mikrofal o wysokiej mocy.

Czytaj też: Amerykański dron zestrzelony przez Iran był droższy niż F-35. Sprawdziliśmy jego możliwości

Więcej o:
Komentarze (136)
USA pierwszy raz użyły nowej broni w walce. System LMADIS zniszczył irańskiego drona
Zaloguj się
 • ogrodnik.january

  Oceniono 92 razy 70

  Przydałby się taki system do odcięcia PiS-manów od przekazu dnia z żoliborskiej centrali. Padaliby jak muchy bełkocząc bez sensu i babrząc się we własnych odchodach...

 • glencok

  Oceniono 46 razy 36

  Ciekawe.
  A nasze hełmy wróciły już z malowania? O śmigłowce czy czołgi nie pytam, bo nie ma sensu wkurzać wojskowych

 • sector23

  Oceniono 26 razy 18

  A przetarg na co najmniej dziesieciokrotnie przepłacone saperki w 20-o od nich droższych pokrowcach zrealizowany?!
  My takie drony, bedziemy zwalczać długopisami komandosa, zakupionymi w tysiacach egzemplarzy, przez młodego, zdolnego i oddanego Polsce, jak nikt inny na świecie - Bartłomieja PiSiewicza

 • wojtekbajer

  Oceniono 13 razy 13

  Raczej nie zestrzelili tylko strącili.

 • wydzielina_fizjologiczna

  Oceniono 19 razy 9

  Jak odróżnić samolot bezzałogowy o wrogich zamiarach od takiego, którego zamiary są przyjacielskie? otóż ten o wrogich zamiarach nadlatuje z takim denerwującym i groźnym świszczeniem. A ten którego zamiary nie są wrogie nadlatuje z takim sympatycznym mruczeniem.

 • mineteman

  Oceniono 21 razy 7

  A co na to dyzurne forumowe kacapy? Pewnie wy to onucami rzucace az traficie?

 • hel14

  Oceniono 14 razy 6

  A my se wyremontujemy ruskie T-72 i będziemy mogli wypowiedzieć wojnę np Japonii albo Kanadzie. A nie, zapomniałem- Japonii nie, bo znowu nas wyśmieją.

 • jami100

  Oceniono 8 razy 4

  Pomysł dobry choć nie nowy.
  Na ekranie pewnie pojawia się napis: zniszczony, po czym idzie to do prasy. Tylko gdzie corpus delicti?

 • tomcio55

  Oceniono 16 razy 4

  Mój dron za 700 zika jak traci kontakt z bazą (czyli moją aparaturą) samoczynnie wraca do bazy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX