Naukowcy odkryli niezwykłą egzoplanetę. Rano wschodzi nie jedno, a trzy "słońca"

Bartłomiej Pawlak
Naukowcy korzystając z danych zebranych przez teleskop NASA odkryli planetę obiegającą jedną z gwiazd w układzie potrójnym. Oznacza to, że będąc na jej powierzchni moglibyśmy zobaczyć nie jedno, ale trzy "słońca".

O ile odkrywanie nowych gwiazd nie stanowi dla naukowców problemu, o tyle obserwowanie kolejnych egzoplanet jest mocno utrudnione z powodu ogromnych odległości, niewielkiej średnicy i małej jasności tych obiektów.

Właśnie w celu poszukiwania planet obiegających obce gwiazdy powstał teleskop kosmiczny Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). To należący do NASA następca Kosmicznego Teleskopu Keplera, którego na orbitę wyniosła w 2018 roku rakieta Falcon 9 od SpaceX.

TESS odkrywa niezwykłą egzoplanetę

Teraz naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA), korzystając z danych TESS odkryli niezwykłą egzoplanetę oddaloną o 22,5 roku świetlnego od Ziemi. Obiekt nazwany LTT 1445Ab to planeta skalista i średnicy o 1/3 większej od ziemskiej i masie ponad ośmiokrotnie większej od masy naszej planety.

LTT 1445Ab jest o tyle wyjątkowa, że znajduje się w układzie trzech gwiazd. Wszystkie trzy są powiązanymi grawitacyjnie czerwonymi karłami i obiegają wspólny środek masy. Nowo odkryta planeta orbituje wokół jednej z nich, podczas gdy pozostałe dwie są w oddali.

Oznacza to, że na niebie oglądanym z LTT 1445Ab widnieje często nie jedno, a trzy "słońca". Gwiazda główna jest widoczna, jako największa i mocno oświetla powierzchnię swojej planety. Pozostałe dwie to małe, ale jasne punkty na niebie.

Naukowcy uważają, że nowo odkryta planeta mogłaby być ciekawym miejscem od życia, gdyby nie to, że jest tam bardzo gorąco. Temperatura na powierzchni tego obiektu wynosi aż 160 stopni Celsiusza, a rok trwa tam 5,36 dnia ziemskiego. Wszystko dlatego, że LTT 1445Ab znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy.

Czytaj też: NASA pokazała najbardziej szczegółowe zdjęcie wszechświata. W kadrze 265 tys. galaktyk

TESS kończy rok

Odkrycie planety LTT 1445Ab to niejako prezent urodzinowy TESS. Teleskop rozpoczął poszukiwania w ostatnich dniach lipca 2018 roku, a więc dokładnie rok temu. W tym czasie odnalazł 21 planet w obcych układach gwiezdnych, ale większość danych, które zebrał wciąż czeka analizę.

Naukowcy z NASA podają, że dzięki TESS zaobserwowali 850 kandydatów na egzoplanety, którzy czekają teraz na potwierdzenie z pomocą naziemnych teleskopów. Wszystkie obiekty, które obserwował TESS znajdują się w południowej części nieba. Teraz teleskop zostanie przeprogramowany i przez kolejny rok będzie poszukiwał egzoplanet w północnej części nieba.

 

Czytaj też: Polacy zachwycili NASA. Dzięki ich aplikacji każdy może stanąć na Księżycu

Więcej o:
Komentarze (42)
Teleskop NASA odkrywa niezwykłą planetę. Ma nie jedno, ale trzy słońca
Zaloguj się
 • azalka12

  Oceniono 7 razy 7

  Trisolarianie!

 • tytus.k

  Oceniono 13 razy 7

  "Oznacza to, że każdego ranka na LTT 1445Ab wschodzi nie jedno, a trzy "słońca"". Niestety, to niemożliwe, skoro planeta krąży wokół jednego z nich. Tak może bywać niekiedy, kiedy indziej zaś wschodzi to bliższe "słońce" a dwa dalsze np. akurat zachodzą...

 • antirussia81

  Oceniono 7 razy 5

  Pamiętam, że za moich studenckich czasów w Krakowie też często wschodziły trzy, a czasem nawet cztery słońca. Fenomen ten występował głównie w soboty i niedziele ;)

 • wenge1

  Oceniono 6 razy 4

  Rewelacyjny pomysł: "mogłaby być ciekawym miejscem od życia" , gdyby tylko do tego się nadawała. Gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem.

 • m.godwin

  Oceniono 10 razy 4

  Układ potrójny... Dobre miejsce do życia, pan prezes miałby tam czym się zajmować.

 • catch36

  Oceniono 12 razy 4

  Ooo czyżby gra "problem trzech ciał" miała wkrótce zagościć na naszej planecie? Strzeżcie się 🤣🤣

 • mangallor

  Oceniono 3 razy 3

  3 słońca> To tak jak u mnie w domu gdy rano obudzą się: córka, żona i teściowa :)

 • ochujek

  Oceniono 6 razy 2

  No to katolicy mają tam przechlapane. Trzy razy śpiewają "Kiedy ranne wstają zorze", msze poranne też do każdego słońca muszą odbębnić. 3 x taca. Inni mają jednak gorzej.

 • mr.creosote

  Oceniono 1 raz 1

  Wysłać tam Czerwonego Karła z Nowogrodzkiej i jego świtę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX