Burza słoneczna na Ziemi jeszcze w tym tygodniu. Jakie mogą być jej skutki?

Bartłomiej Pawlak
Już 31 lipca lub 1 sierpnia Ziemia "zderzy się" ze strumieniem materii wyrzuconej przez Słońce - donoszą naukowcy. Należący do NASA satelita Solar Dynamics Observatory zaobserwował zmiany na Słońcu, które mogą skutkować burzą magnetyczną na Ziemi.
Zobacz wideo

Jak twierdzą naukowcy, na powierzchni naszej gwiazdy znajdują się obecnie "koronalne dziury" pola magnetycznego, które umożliwiają nagłe wyrzuty silnie naładowanych cząstek w przestrzeń międzyplanetarną. Trzy z nich mają osiągnąć orbitę Ziemi i trafić w okolicę naszej planety.

Zderzenia cząstek pochodzących z korony słonecznej z ziemską magnosferą spowodują nagłe zmiany w polu magnetycznym naszej planety, co nazywamy burzą magnetyczną lub burzą słoneczną.

Naukowcy przewidują, że pierwszy strumień wyrzuconej przez Słońce masy dotrze do nas na przełomie ostatniego dnia lipca i pierwszego dnia sierpnia. Kolejne dwa, w krótkich odstępach czasu, mają zderzyć się z magnosferą Ziemi 4 sierpnia.

Burza magnetyczna wywoływana jest przez koronalny wyrzut masy SłońcaBurza magnetyczna wywoływana jest przez koronalny wyrzut masy Słońca fot. NASA

Zorza polarna z Polski?

Możliwe, że burzę magnetyczną będziemy mogli zaobserwować samodzielnie. Mieszkańcy w szczególności półkuli północnej (która jest obecnie skierowana w stronę Słońca) będą mogli obserwować zorzę polarną bardziej intensywną niż zazwyczaj.

Zorza powinna może być widoczna z północnych krańców Europy, Ameryki i Azji (oczywiście z rejonów, gdzie dzień polarny już się skończył i jest dostatecznie ciemno). O ile burza będzie wystarczająco silna, zjawisko będzie można zobaczyć nawet z "polskich" szerokości geograficznych.

Aurora borealis, zorza polarna, norwegia, islandia, kanadaAurora borealis, zorza polarna, norwegia, islandia, kanada Fot. Shutterstock

Czytaj też: Naukowcy zaobserwowali "plazmowe tsunami" na Słońcu. To koniec 11-letniego cyklu

Burze magnetyczne to zagrożenie dla elektroniki

Niestety nagłe uderzenie burzy słonecznej może również spowodować negatywne skutki. Wystarczające silne burze są w stanie zakłócić działanie sprzętu elektronicznego, a nawet zupełnie go zniszczyć. Poza tym mogą wpłynąć negatywnie na komunikację radiową, zakłócić odbiór radia i telewizji, lub systemów satelitarnych (np. GPS, Galileo). W skrajnych przypadkach burze magnetyczne mogą znacząco zwiększyć napięcie w liniach przesyłowych energii elektrycznej niszcząc transformatory i pozbawiając miliony ludzi dostępu do prądu.

Największa odnotowana burza magnetyczne miała miejsce we wrześniu 1859 roku. Do Ziemi dotarł (po zaledwie 18 godzinach) koronalny wyrzut masy słonecznej powodując ogromne zmiany pola magnetycznego Ziemi.

Jednym z negatywnych skutków był nagły skok napięcia elektrycznego w liniach telegraficznych w Ameryce i Europie uniemożliwiający łączność i powodujący m.in. zapalenie papieru w telegrafach. Burza był tak silna, że niezwykle jasne zorze polarne można było obserwować nie tylko na biegunach, ale nawet na szerokościach geograficznych Meksyku i Hawajów. Uważa się, że dziś podobnie silne zjawisko mogłoby spowodować globalną katastrofę.

Czytaj też: Zdaniem naukowców jądro Ziemi przecieka do zewnętrznych warstw planety. Zaskakujące odkrycie

Więcej o:
Komentarze (102)
Burza słoneczna na Ziemi jeszcze w tym tygodniu. Jakie mogą być jej skutki?
Zaloguj się
 • stach_79

  Oceniono 30 razy 20

  Otoczmy różańcem całą Polskę! Postawmy krzyż pod Pałacem Prezydenckim i odtańczmy taniec deszczu!

 • ja_nieznany

  Oceniono 12 razy 12

  jak ma uderzyc w Nowogrodzka to niech tam bedzie

 • kanonik-dzielnicowy

  Oceniono 17 razy 9

  Czy Prezes wyraził zgodę? A może Pan Zero wyda rozkaz aresztowania poświaty, bo te tęcze, zorze i inne kolory teraz w niełasce? Niekoszerne.

 • terminator444

  Oceniono 16 razy 6

  Po co komu GPS i satelity komunikacyjne.
  Kaczor zagdacze, skrzyknie PiS-ie gesi, Rydzykowe dzwony wpadna w rezonans. O gromnicach i rozancu ktos juz PiS-al. Chwala na wysokosci!

 • sim.salabim

  Oceniono 6 razy 4

  Czyli bedziemy miec nowa Fatime.
  Przynajmniej wedlug tych, ktorzy nie wierza w gusla i nie szanuja nauki.

 • smolak77

  Oceniono 3 razy 3

  Ja się też nie boję mamy super rząd powołają komisję poselską ustalą winnych i skarzą na dożywocie .
  Qwerty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX