Ostatniej nocy na niebie pojawił się "Czarny Księżyc". Na czym polega to zjawisko?

W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia na nocnym niebie mogliśmy oglądać zjawisko nazywane "Czarnym Księżycem". Co to takiego? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo

Słowami "Czarny Księżyc" określamy drugi nów w miesiącu kalendarzowym. Zdarza się to rzadko, bo raz na około 32 miesiące. Dlaczego? Cykl księżycowy trwa zwykle około 29 dni, ale nasze miesiące są nieco dłuższe. Ze względu na tę różnicę czasami zdarza się, że w ciągu jednego miesiąca widzimy dwie pełnie lub dwa nowie. Drugą pełnię Księżyca w miesiącu nazywa się "Niebieskim Księżycem", a drugi nów "Czarnym Księżycem".

"Czarny Księżyc". Co można zobaczyć na niebie, gdy ziemski satelita jest "czarny"?

Należy zaznaczyć, że termin "Czarny Księżyc" nie jest terminem naukowym i choć nazwa ta brzmi spektakularnie, w noce takie jak noc z 31 lipca na 1 sierpnia na niebie nie zobaczymy... nic. Nów to faza Księżyca, w której nasz satelita znajduje się między Słońcem a Ziemią, a jego powierzchnia znajduje się w cieniu, przez co Księżyc nie jest widoczny gołym okiem. To jednak dobry moment na inne obserwacje astronomiczne, np. podziwianie Drogi Mlecznej.