Ostatniej nocy na niebie pojawił się "Czarny Księżyc". Na czym polega to zjawisko?

W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia na nocnym niebie mogliśmy oglądać zjawisko nazywane "Czarnym Księżycem". Co to takiego? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo

Słowami "Czarny Księżyc" określamy drugi nów w miesiącu kalendarzowym. Zdarza się to rzadko, bo raz na około 32 miesiące. Dlaczego? Cykl księżycowy trwa zwykle około 29 dni, ale nasze miesiące są nieco dłuższe. Ze względu na tę różnicę czasami zdarza się, że w ciągu jednego miesiąca widzimy dwie pełnie lub dwa nowie. Drugą pełnię Księżyca w miesiącu nazywa się "Niebieskim Księżycem", a drugi nów "Czarnym Księżycem".

"Czarny Księżyc". Co można zobaczyć na niebie, gdy ziemski satelita jest "czarny"?

Należy zaznaczyć, że termin "Czarny Księżyc" nie jest terminem naukowym i choć nazwa ta brzmi spektakularnie, w noce takie jak noc z 31 lipca na 1 sierpnia na niebie nie zobaczymy... nic. Nów to faza Księżyca, w której nasz satelita znajduje się między Słońcem a Ziemią, a jego powierzchnia znajduje się w cieniu, przez co Księżyc nie jest widoczny gołym okiem. To jednak dobry moment na inne obserwacje astronomiczne, np. podziwianie Drogi Mlecznej.

Więcej o:
Komentarze (6)
Ostatniej nocy na niebie pojawił się "Czarny Księżyc". Na czym polega to zjawisko?
Zaloguj się
 • stalker_gw

  Oceniono 4 razy 4

  "Nów to faza Księżyca, w której nasz satelita znajduje się między Słońcem a Ziemią, a jego powierzchnia znajduje się w cieniu, przez co Księżyc nie jest widoczny gołym okiem." - co oznacza po prostu, że Księżyc jest na niebie "widoczny" w ciągu dnia. Inaczej mówiąc, jest tuż obok tarczy słonecznej i razem z nią wędruje po niebie, wschodząc i zachodząc prawie dokładnie w chwili wschodu lub zachodu Słońca.

  Nawiasem mówiąc, doskonały przykład typowego artykułu o niczym :)

 • azjael

  Oceniono 3 razy 3

  Czarny, czyli w nowiu a fotka w pełni :)

 • baramboo

  Oceniono 2 razy 2

  Jak zwykle wiecie, że dzwonią, ale nie wiecie w którym kościele. Cytat ze space.com:
  “For the Eastern Hemisphere (Europe, Africa, Asia, Australia), this new moon occurs after midnight on the calendar date of Aug. 1. For this part of the world, this particular new moon is not the second one in the calendar month, but rather, the first! So, it does not qualify as a Black Moon, and those places will have to wait until the end of the next month for theirs. ”
  Czyli czarny księżyc 31 lipca tylko dla półkuli zachodniej. W Europie będzie 30 sierpnia.

 • pawel49

  Oceniono 4 razy 0

  Nie czarny, tylko afro-amerykanski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX