Na Księżycu może istnieć życie. Ziemskie bezkręgowce "podrzuciła" tam izraelska sonda

Bartłomiej Pawlak
Jedne z najbardziej wytrzymałych organizmów ziemskich poleciały na Księżyc. I jeśli nie zabiła ich katastrofa izraelskiej sondy, wciąż żyją na jego powierzchni. Są bowiem odporne na skrajne warunki panujące na powierzchni naszego satelity.

Do tej pory na powierzchni Księżyca wylądowały (bezzałogowymi statkami) zaledwie trzy kraje - USA (sześciokrotnie również załogowo), Związek Radziecki i Chiny (w styczniu 2019). Do tego elitarnego grona chcą dołączyć jeszcze Indie, których sonda leci właśnie w stronę Srebrnego Globu, a wcześniej, w kwietniu tego roku podobnego wyczynu próbował Izrael.

Próba lądowania sondy kosmicznej Baresheet na powierzchni Księżyca nie powiodła się, ale statek mógł przy okazji "zasiedlić" naszego naturalnego satelitę. Okazuje się bowiem, że na jego pokładzie znalazła się kaseta z wyjątkowym ładunkiem.

Najbardziej wytrzymałe zwierzęta były na pokładzie lądownika 

Naukowcy umieścili tam kilka tysięcy niesporczaków. To wyjątkowe, niezwykle małe żyjątka, które powszechnie występują na Ziemi. Możemy spotkać je zarówno w tropikach, na pustyniach, w wysokich górach i lodowcach Antarktydy.

Myślałeś, że trzęsienia ziemi występują tylko na Ziemi? Naukowcy odkryli, że zdarzają się również na Marsie: 

Zobacz wideo

Zwierzątka te mają podłużne ciało o długości 0,01-1,2 mm i cztery pary kończyn. Ich cechą charakterystyczną jest niespotykana wręcz wytrzymałość na niesprzyjające warunki, dzięki czemu często nazywane są najbardziej wytrzymałymi organizmami na Ziemi.

Niesporczaki wytrzymują 1000 razy wyższe promieniowanie jonizujące (czyli m.in. kosmiczne), niż jakiekolwiek inne zwierzęta żyjące na Ziemi. Są też odporne na skrajne temperatury. Potrafią przeżyć zarówno w ok. 150 stopniach na plusie, jak i temperaturach zbliżających się do zera absolutnego (0 Kelwinów, czyli −273,15 stopni Celsjusza).

NiesporczakiNiesporczaki fot. Schokraie E, Warnken U, Hotz-Wagenblatt A, Grohme MA, Hengherr S, et al. (2012) / Comparative proteome analysis of Milnesium tardigradum in early embryonic state versus adults in active and anhydrobiotic state / Wikimedia / CC BY 2.5

To jednak nie koniec ich niezwykłych właściwości. Przeżyją w warunkach ciśnienia wynoszącego nawet sześć tysięcy atmosfer, choć świetnie radzą sobie również przy niemal całkowitym braku atmosfery. Zatrzymując metabolizm, potrafią też wytrzymać nawet 100 lat bez dostępu do wody.

Swoje niezwykłe właściwości zawdzięczają umiejętności przechodzenia w stan kryptobiozy (uśpienia funkcji życiowych). Naukowcy twierdzą, że niesporczaki mogą w nim spędzić dziesięciolecia czekając na pojawienie się lepszych warunków do życia. Dzięki temu są idealnymi gatunkami do przetrwania w kosmosie, np. na Księżycu.

Niesporczaki prawdopodobnie żyją na Księżycu

Naukowcy stwierdzili teraz, że z dużą dozą prawdopodobieństwa niesporczaki, które znalazły się na pokładzie izraelskiego lądownika, wciąż żyją. Jeśli tylko nie zginęły w wyniku rozbicia się sondy, powinny wciąż mieć się w dobrej kondycji. Nawet jeśli są narażone na bezpośrednie działanie warunków kosmicznych. To z kolei oznaczałoby, że na Księżycu jest życie. Co prawda zostało przywiezione z Ziemi, ale jednak.

Zdaniem Łukasza Kaczmarka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, szanse na to, że niesporczaki przetrwały katastrofę, są bardzo duże.

Niesporczaki mogą przetrwać ciśnienie porównywalne z tym, które tworzą asteroidy uderzające w Ziemię, więc niewielkie zderzenie, jak to, nie robi na nich wrażenia

- powiedział Kaczmarek cytowany przez dziennik "The Guardian".

Zdjęcie tranzyty Księżyca na tle Ziemi zrobione z miliona milZdjęcie tranzyty Księżyca na tle Ziemi zrobione z miliona mil fot. NASA/NOAA

Niesporczaki nie skolonizują Księżyca

Ci, którzy boją się, że niesporczaki rozmnożą się i rozprzestrzenią po naszym naturalnym satelicie, mogą czuć się spokojni. Niewielkie bezkręgowce mogą wytrzymać wiele lat na powierzchni Srebrnego Globu, jednak nie mogą się na nim rozwijać.

Aby przetrwać, musiały przejść we wspomniany stan kryptobiozy. Zatrzymały procesy metaboliczne i nie potrzebują wody, ani pożywania, których na Księżycu nie ma. W warunkach kosmicznych nie mogą więc ani rozmnażać się, ani normalnie funkcjonować. 

Gdybyśmy za kilka lat zabrali je z powrotem na Ziemię, po otrzymaniu odrobiny wilgoci zwierzęta "wybudziłyby się" i wróciły do wszystkich swoich aktywności. Naukowcy już wcześniej testowali tę niesamowitą właściwość i niesporczaki z powrotem do normalnego funkcjonowania radziły sobie świetnie.

Niesporczaki nie mogą skolonizować Księżyca, ponieważ nie ma atmosfery ani płynnej wody. Ale możliwe byłoby ich sprowadzenie z powrotem na Ziemię, a następnie dostarczenie wody. Wtedy mogłyby wrócić do życia

- dodał Kaczmarek.

Czytaj też: NASA dokonuje niezwykłego odkrycia. Oto "parująca" planeta w kształcie piłki do rugby

Więcej o:
Komentarze (149)
Na Księżycu jest może istnieć życie. Ziemskie bezkręgowce "podrzuciła" tam izraelska sonda
Zaloguj się
 • student_zebrak

  Oceniono 40 razy 22

  Wyjatkowa glupota, nie ma sie czym chwalic. Swiadczy o arogancji, bucie tych "naukowcow".
  Pomyslec, ze inni wyjatkowo dbali o sterylnosc pojazdow kosmicznych. Teraz powinni wyslac kilku starozakonnych, by tej bajzel posprzatali.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 12 razy 12

  "To z kolei oznaczałoby, że na Księżycu jest życie. Co prawda zostało przywiezione z Ziemi, ale jednak."

  Powiem więcej, na księżycu żyli ludzie, wprawdzie wpadli tylko z wizytą, ale jednak :D

 • true_lysander

  Oceniono 13 razy 9

  No to teraz jeszcze tylko poczekać z 50 lat i Izrael może zaanektować Księżyc prawem zasiedzenia przez Żydowskie niesporczaki... lub zażądać odszkodowania od kolejnych, nowych osadników za używanie ich mienia.

 • czarnydoktor

  Oceniono 12 razy 8

  Czyli jak nie przezyja to ksiezyc okaze sie byc antysemicki....

 • real_marek

  Oceniono 12 razy 8

  Wszyscy wydają miliardy dolarów na sterylność pojazdów kosmicznych, a zwłaszcza lądowników, by nie zawlec ziemskiego życia na inne planety itp., a oni niesporczaki eksportują na księżyc. Głupie, to mało powiedziane, to sabotaż reszty ludzkości. Jak były niesporczaki, to były też bakterie. Po prostu trudno uwierzyć w taką amatorszczyznę.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 18 razy 8

  Do Australii ni wolno przywieźć kawałka drzewa z innego państwa bo mogą się w nim znajdować szkodniki a na księżyc wysłano parazyty. Następny pomysł szalonych naukowców którzy chcą polepszać świat. I zawsze jest odwrotnie.

 • bling.bling

  Oceniono 15 razy 7

  Czyli Izrael tym samym zadeklarował że to Żydzi zajęli księżyc jako pierwsi i będą rościli do niego prawo jak do Palestyny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX