Elon Musk chce zrzucić bombę jądrową na Marsa. Naukowcy są sceptyczni, ale SpaceX już sprzedaje koszulki

Elon Musk twierdzi, że w kolonizacji Marsa pomoże ogrzanie go za pomocą efektu cieplarnianego. A wywołać miałaby go seria silnych eksplozji jądrowych. Naukowcy do pomysłu Muska podchodzą sceptycznie, ale miliarder już wystartował ze sprzedażą koszulek propagujących ideę.

Elon Musk chce zrzucić ładunki jądrowe na Marsa

Sam pomysł terraformowania Marsa za pomocą energii jądrowej nie jest nowy, bo Elon Musk po raz pierwszy przedstawił go już w 2015 roku. Idea jest prosta. Zdaniem miliardera zbombardowanie Marsa serią bomb jądrowych pozwoliłoby uwolnić ogromne ilości gazów cieplarnianych ukrytych pod powierzchnią planety.

Rozprzestrzenienie się gazów w atmosferze rozpoczęłyby efekt cieplarniany, dzięki czemu temperatury na Marsie podniosłyby się znacząco. W założeniach Muska taki zabieg pozwoliłby na podniesienie temperatur do takiego poziomu, który nadawałby się do kolonizacji planety.

>>> Myślałeś, że trzęsienia występują tylko na Ziemi? Błąd. Naukowcy zarejestrowali trzęsienie Marsa:

Elon Musk wrócił właśnie do idei sprzed lat

Elon Musk wspominał o idei terraformowania Marsa parokrotnie. Teraz widzimy, że nie porzucił pomysłu. W piątek napisał na Twitterze "Nuke Mars" (zbombardować Marsa), a niedługo później dodał "T-Shirt już niedługo".

Następnie wypuścił kolejne tweety o treści "Hej, kochanie, masz ochotę na gorącą randkę?" lub "Uwierzcie mi, tak się stanie". Zmienił też zdjęcie profilowe na grafikę z napisem "Nuke Mars".

Dzień później okazało się, że z koszulką Musk wcale nie żartował. T-Shirty z hasłem "Nuke Mars" znalazły się już w sprzedaży na stronie sklepu SpaceX. Kosztują 25 dolarów i są dostępne, choć na dostawę trzeba będzie poczekać dwa tygodnie.

Naukowcy są sceptyczni

Badacze do idei bombardowania Marsa ładunkami jądrowymi podchodzą bardzo sceptycznie. Ich zdaniem cała operacja nie ma sensu, a temperatury na planecie i tak nie podniosą się do sensownego poziomu.

Badania przeprowadzone w 2018 roku przy współpracy z NASA pokazały, że na Marsie jest zdecydowanie zbyt mało uwięzionych gazów cieplarnianych, aby ocieplić planetę. Nawet gdyby udało się stopić czapy lodowe na biegunach, ciśnienie atmosferyczne na Marsie podniosłoby się do poziomu 1,2 proc. ciśnienia na Ziemi.

Warto wspomnieć, że planeta ta ma bardzo rzadką atmosferę, przez co temperatury na niej wahają się od ok. -130 do +30 stopni Celsjusza. Ogromne amplitudy (rzędu 100 stopni Celsjusza) występują nawet między dniem i nocą na tym samym obszarze.

Czytaj też: Jowisz mógł zderzyć się z planetą 10 razy większą od Ziemi. To wyjaśnia zagadkę jego jądra

Więcej o:
Komentarze (132)
Elon Musk chce zrzucić bombę jądrową na Marsa. Naukowcy są sceptyczni, ale SpaceX już sprzedaje koszulki
Zaloguj się
 • eloh

  Oceniono 38 razy 36

  Z Marsem główny problem polega na braku stabilnego pola magnetycznego, przez co wiatr słoneczny skutecznie odziera go z atmosfery, i nawet jeślibyśmy byli w stanie ją wygenerować to z czasem ulotni się ona w przestrzeń. No i idący za tym brak ochrony przed promieniowaniem też stanowi pewien kłopot. Stąd też to nie atmosfera stanowi tutaj główną zagwozdkę. Znane są pomysły budowy tarczy magnetycznej w pierwszym punkcie Lagrange'a jednak biorąc pod uwagę współczesny poziom technologiczny to raczej prędko tego nie doczekamy.

 • roman_j

  Oceniono 23 razy 17

  Jak Musk ma za dużo pieniędzy i chce je wyrzucić w błoto, to ja może podam numer konta, niech mi je przeleje. Już 1% szacowanych kosztów mnie urządza. ;)

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 19 razy 15

  Realizacja tego pomysłu wydaje się bardziej prawdopodobna niż milion samochodów elektrycznych Morawieckiego.

 • baby1

  Oceniono 10 razy 10

  25$ za koszulkę, to jest interes, a reszta to już jaja.

 • mr_gm

  Oceniono 8 razy 6

  No to teraz wiem dlaczego w "The Expanse" Marsjanie są delikatnie mówiąc mało przyjaźnie nastawieni wobec Ziemian.

 • junk92508

  Oceniono 7 razy 5

  Wenusjanie uważają że Ziemia jest za zimna, by ją ogrzać planują większą liczbę wybuchów jądrowych - Ziemia nie będzie dzięki temu tak ciepła jak Wenus ale w 200-300C Wenusjanie już będą spokojnie mogli żyć...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX