Robot Fiodor w kosmosie. Wreszcie dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz zacumował w poniedziałek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To była druga próba, pierwszą podjęto w sobotę, ale niemal w ostatniej chwili trzeba było ją przerwać. Sojuz MS-14 to statek bezzałogowy, ale na stację przywiózł pierwszego rosyjskiego robota humanoidalnego przeznaczonego do prac w kosmosie.

Rosyjski transportowy Sojuz MS-14 zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS, International Space Station) w poniedziałek o 17:08 czasu polskiego - podała NASA oraz rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos. Znajdował się akurat na wschodnią Mongolią. Wszystko się udało i statek pozostanie zacumowany do modułu Zvezda przez najbliższe dwa tygodnie. 

NASA: udane dokowanie Sojuza

To była druga próba. Pierwsza, sobotnia zakończyła się niepowodzeniem. Podejście trzeba było przerwać, kiedy Sojuz znajdował się w odległości 100 metrów od stacji dokującej ISS. Powodem były problemy z automatycznym systemem zbliżania. Nikomu nic się nie stało, nie został też uszkodzony ani statek, ani stacja. 

To był testowy lot bezzałogowego Sojuza MS-14, który miał sprawdzić nową rakietę, a także nowy cyfrowy system kontroli lotów oraz zmodernizowane silniki. Na pokładzie statku znalazło się około 670 kg ładunku, w tym sprzęt naukowy i medyczny, elementy systemu podtrzymywania życia, a także pojemniki z zaopatrzeniem w żywność, lekarstwa i artykuły higieny osobistej dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Robot Fiodor w kosmosie

Sojuz dostarczył też pierwszego rosyjskiego humanoidalnego robota. To Skybot F-850, nazywany Fiodorem. Fiodor ma 180 cm wzrostu i waży około 160 kilogramów. Nie wiadomo, co dokładnie miałby wykonywać na stacji. Ma być sterowany zdalnie przez operatora w specjalnym kostiumie z czujnikami ruchu.

Tak wygląda Fiodor:

Zobacz wideo

Według rosyjskich źródeł, robot miałby być wykorzystywany przede wszystkim podczas akcji ratunkowych lub niebezpiecznych napraw sprzętu. Nie został jednak przystosowany do obsługi procesu dokowania.

>>>O Fiodorze, ale nie tylko o nim pisaliśmy więcej tutaj: 'Najnowocześniejszy robot' okazał się człowiekiem w kostiumie. To tylko jeden z problemów Rosjan z robotami

Fiodor jest pierwszym rosyjskim, ale nie pierwszym robotem w kosmosie w ogóle. W 2011 roku Robonauta 2 poleciał tam w misji NASA, a dwa lata później japoński Kirobo. 

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się obecnie 60. ekspedycja astronautów. W jej skład wchodzą: Aleksiej N. Owczynin z Roskosmosu jako dowódca, inny Rosjanin - Aleksandr A. Skworcow, trzech przedstawicieli NASA: Tyler N. Hague, Christina H. Koch i Andrew R. Morgan oraz Włoch Luca S. Parmitano z Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

Więcej o:
Komentarze (13)
Robot Fiodor w kosmosie. Wreszcie dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 10 razy 4

  Fiodor już wytrzeźwiał?
  Bo ostatnio jak się upił
  to płakał, że chce azyl w USA...

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 3 razy 3

  Przestańcie TO nazywać robotem do qrwy nędzy!!!!!

 • sluchaj_bej

  Oceniono 7 razy 3

  Software dla Fiodora ma dwie linie kodu:
  % кормить шимпанзе
  % ничего не трогать

 • steven1968

  Oceniono 2 razy 2

  Wielu komentatorów szlag trafia , że się udało ! Dokowanie do stacji orbitalnej jest zawsze ryzykowne i świadczy o bardzo wysokich umiejętnościach rosyjskiej techniki kosmicznej ! TO dzięki Rosjanom powstała ta stacja kosmiczna i głównie dzięki rosyjskiej myśli technicznej ten obiekt nadal funkcjonuje ! Trzeba przekazywać choć trochę prawdy , a nie ciągle łgać , bo to dotyczy Rosjan , a nie jankesów ! Tam wszystko się udaje, są najlepsi , najpiękniejszy , najbardziej sprawiedliwi i przyjażni ! Takie gołąbki pokoju !!

 • voyteko

  Oceniono 7 razy 1

  moze Fiodor dobrze gotuje? Pierwszy robot kuchenny w kosmosie...

 • wychodze

  Oceniono 5 razy 1

  co tam kosmos. polska w zwiazku ze spadkiem powolan do zakonu wpowadzi robo konfesjonaly

 • artenor

  Oceniono 5 razy 1

  Fiodor wytrzeźwiał? Nu, Fiedia maładiec!

 • corvelinho

  Oceniono 2 razy 0

  Fiodor jak w końcu wytrzeźwiał to i zadokował.. ;)

 • karburator_1

  Oceniono 2 razy 0

  Propaganda. Tak na prawdę to im uciekł na orbitę i po pijaku wleciał we wrota stacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX