Gigantyczny park rozrywki Park of Poland i będący jego częścią aquapark Suntago Wodny Świat od 2017 roku powstają we wsi Wręcza pod Mszczonowem, niespełna 50 km od Warszawy. Inwestorzy zapowiadają, że są już bliscy ukończenia budowy i jeszcze w tym roku do wody wejdą pierwsi klienci.
>>>Wodne zabawy to atrakcja nie tylko dla dzieci! W USA policjanci mieli wlepić dzieciakom mandat, ale zamiast tego postanowili wykorzystać okazję i wypróbować zjeżdżalnię domowej roboty:
Suntago Wodny Świat w momencie ukończenia będzie największym w Europie krytym parkiem wodnym i jednocześnie jednym z największych na świecie. Stanowi centralną część kompleksu Park of Poland, w którym przygotowane zostaną również atrakcje na otwartym powietrzu oraz zaplecze noclegowe.
Jedna z dwóch hal Suntago Wodny Świat jeszcze przez ukończeniem dachu - 27.08.2019 fot. Bartłomiej Pawlak / Next.Gazeta.pl
Na potrzeby budowy samego tylko Suntago Wodny Świat zużyto do tej pory niemal 43 tys. metrów sześciennych betonu, a więc trzykrotnie więcej, niż w przypadku katowickiego Spodka, ponad 5,6 mln kg stali, czyli ok. 13 razy więcej, niż wynosi masa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i 10,5 tys. metrów kwadratowych szyb - tyle, ile zajmuje 20 boisk do koszykówki.
To, co jest ważniejsze od liczb, to atmosfera, którą chcemy to miejsce wypełnić. W centralnej Polsce, w pobliżu Warszawy i Łodzi, a także z łatwym dojazdem z innych części kraju i naszego regionu Europy, tworzymy tropikalny raj. Goście będą mogli się bawić lub relaksować w cieniu palm. Naszym celem jest zadbanie o to, żeby towarzyszyła im najlepsza obsługa oraz poczucie, że są na magicznych, egzotycznych wakacjach
- mówi Idan Greidinger, prezes Park of Poland.
Budowa kompleksu Park of Poland - 27.08.2019 fot. Bartłomiej Pawlak / Next.Gazeta.pl
Ogromna inwestycja jest już na ostatniej prostej, a oficjalne zakończenie prac konstrukcyjnych zwieńczono we wtorek zamontowaniem ostatniego już elementu rozsuwanego dachu. To jeden z czterech szklanych paneli, które stanową zadaszenie dwóch hal składających się na Suntago Wodny Świat.
Ustawienie szklanej konstrukcji na swoim miejscu zajęło operatorom dźwigów niespełna 40 minut, a od środy pracownicy skupią się wyłącznie na pracach wykończeniowych i instalacyjnych.
Budowa kompleksu Park of Poland - 27.08.2019 fot. Bartłomiej Pawlak / Next.Gazeta.pl
Ponad 1000 pracowników budowy każdego dnia wkłada ogromny wysiłek w to, by największy zadaszony park wodny otworzył się dla gości pod koniec roku. Wiemy, jak bardzo wyczekiwany jest to obiekt, dlatego zakończenie prac konstrukcyjnych to dla nas bardzo ważny moment. Ostateczny termin otwarcia to nie tylko zakończenie prac instalacyjno-wykończeniowych, to również zgody i odbiory. Wierzymy w to, że wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem
- mówi Peter Dudolenski, doradca zarządu.
Budowa kompleksu Park of Poland - 27.08.2019 fot. Bartłomiej Pawlak / Next.Gazeta.pl
Choć Suntago Wodny Świat to kryty aquapark, w którym będą panowały prawdziwie tropikalne warunki, konstruktorzy uwzględnili możliwość rozsunięcia dachu. Taka operacja w standardowym trybie ma zająć 12 minut, a trybie awaryjnym (np. na wypadek burzy) znacznie mniej. Co więcej, mechanizm będzie działać w każdych warunkach pogodowych, również już w trakcie ulewy.
Zazwyczaj dach będzie stopniowo rozsuwany przez kilka godzin, tak aby w najcieplejszym momencie dnia był całkowicie otwarty i analogicznie zasuwany na wieczór. Oczywiście tylko wtedy, gdy pozwolą na to warunki pogodowe w Mszczonowie, a więc w bardzo ciepłe i słoneczne dni. Celem autorów parku jest utrzymanie wewnątrz stałej temperatury ok. 32 stopni przez cały rok.
Budowa kompleksu Park of Poland - 27.08.2019 fot. Bartłomiej Pawlak / Next.Gazeta.pl
W Suntago Wodny Świat można spodziewać się zatem iście tropikalnej aury nawet w środku zimy. Oczywiście, aby zagwarantować taki egzotyczny wypoczynek inwestorzy zbadali nie tylko o ogrzewanie, ale również roślinność. Wewnątrz każdej z dwóch hal parku rosło będzie łącznie 740 palm sprowadzonych z Florydy, Dominikany i Malezji. Część z nich (ok. 400) już czeka na otwarcie na swoich miejscach. Pozostałe zostaną umieszczone wewnątrz hal w najbliższych tygodniach.
W tak przygotowanej przestrzeni goście będą mogli skorzystać z 18 basenów o łącznej powierzchni 3,5 tys. metrów kwadratowych, 32 zjeżdżalniami o łącznej długości 3,2 km, basenem z falami, tzw. dziką rzeką, maszyny do surfowania pod dachem czy 10 różnymi saunami. Poza tym pojawi się również wiele miejsc tematycznych - np. pomieszczenie stylizowane na starożytną rzymską łaźnię oraz wiele innych atrakcji.
Budowa kompleksu Park of Poland - 27.08.2019 fot. Bartłomiej Pawlak / Next.Gazeta.pl
W pobliżu położonego niemal na środku Polski, a jednocześnie w okolicy Warszawy i Łodzi parku mieszka aż 8 mln osób, ale inwestorzy oraz włodarze Mszczonowa mają nadzieję, że Park of Poland stanie się nie tylko lokalną atrakcją, ale obiektem znanym w całej Europie.
Zbliżające się wielkimi krokami otwarcie największego zadaszonego parku wodnego w gminie Mszczonów cieszy mnie podwójnie, ponieważ w tak potężnej inwestycji widzę wiele możliwości dla Wręczy, Mszczonowa i okolic – od nowych miejsc pracy, na które już trwa rekrutacja, przez nowe perspektywy dla biznesu obsługującego ruch turystyczny, po popularność, jaką region zdobywa dzięki temu projektowi. Ale cieszę się również jako mieszkaniec i członek lokalnej społeczności. Już wkrótce każdy z nas będzie mógł czuć dumę, że w jego rodzinnych stronach powstała atrakcja turystyczna o skali europejskiej, a może nawet światowej
- mówi Józef Kurek, burmistrz Mszczonowa.
Park of Poland zostanie otwarty jeszcze w czwartym kwartale 2019 roku, ale w kolejnych latach kompleks zostanie dodatkowo rozbudowany. W drugiej połowie 2021 roku inwestorzy planują bowiem otwarcie dwóch hoteli resortowych, w tym luksusowego hotelu dla najbardziej wymagających klientów. Oba budynki będą połączone bezpośrednio z Suntago Wodny Świat.
Czytaj też: Szalona atrakcja 200 metrów nad ziemią. W Londynie powstanie basen zajmujący cały dach wieżowca