Kolonia na Marsie. Polak zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt bazy kosmicznej

Michał Ptak z Politechniki Krakowskiej zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt marsjańskiej kolonii. Konkurs projektów architektonicznych został zorganizowany w ramach festiwalu KLAF 2019 w Malezji.

Konkurs "First Colony on Mars" zorganizowano przy okazji międzynarodowego konkursu architektonicznego KLAF 2019 w Kuala Lumpur. Polak, by zdobyć drugą nagrodę musiał pokonać aż 120 rywali. Jak donosi serwis Space24, polski projekt "The One to Three Shelter" zakłada budowę lekkich, modułowych, trzyczęściowych konstrukcji mieszkalnych na Marsie i został wyróżniony za techniczne detale, dokładność technicznych przekrojów oraz wysoką spójność wizji Michała Ptaka.

Polak uplasował się na drugiej pozycji w konkursie, zdobywając 5 tys. dolarów nagrody. Miejsce trzecie należało do libańskich projektantów - otrzymali 2 tys. dolarów. Najwyższe miejsce na podium i 10 tys. dolarów otrzymał malezyjski zespół projektowy.

>>> Marsjański łazik polskich studentów również zdobył międzynarodowe nagrody. Sprawdź.

Zobacz wideo

Polaków ciągnie na Marsa

To nie pierwsze wyróżnienie wizji polskich projektanów w kontekście marsjańskiej kolonii. Na początku lipca do finału konkursu "Mars Colony Prize" zakwalifikowały się aż dwa polskie zespoły. W obydwu przypadkach to naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Będą konkurować m.in. z projektami Rosjan, Amerykanów i Szwedów.

Zespoły z Wrocławia to jedyne polskie ekipy, które dostały się do finału prestiżowego konkursu organizowanego przez Mars Society. Najlepszy z finałowych dziesięciu pomysłów na marsjańską kolonię zostanie wybrany podczas konwentu na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w USA w październiku 2019 r.

Więcej o: