Gigantyczna asteroida przeleci obok Ziemi. Już we wrześniu obiekt o średnicy nawet 2 km zbliży się do naszej planety

Duża asteroida wielkości największych budynków na Ziemi minie naszą planetę 14 września w bardzo małej odległości. Astronomowie nie sądzą, aby stanowiła ona dla nas zagrożenie, jednak NASA na wszelki wypadek prowadzi dokładne obserwacje asteroidy.

Szacuje się, że asteroida 2000 QW7 ma od 950 do ponad 2,1 tys. m średnicy. Jest to więc prawdziwy kolos wśród asteroid. Kosmiczna skała przeleci w odległości 7 mln km od naszej planety z prędkością 20 tys. km/h.

>>> Obawiasz się kosmicznej katastrofy? Sprawdź, jak wyglądają jej scenariusze.

Zobacz wideo

Co ciekawe, naukowcy prognozują, że za jakiś czas lat wróci i ponownie minie naszą planetę. W związku z tym została ona umieszczona na liście potencjalnie niebezpiecznych asteroid, choć naukowcy starają się studzić emocje z nią związane. Eksperci z NASA szacują, że po raz kolejny asteroida zbliży się do Ziemi w 2038 r.

Zarówno naukowcy z NASA, jak i ci z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), obserwują około 20 tysięcy potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi asteroid. Dokładne informacje na temat danej asteroidy można sprawdzić, korzystając ze specjalnej przeglądarki przygotowanej przez NASA.

Kosmiczne kolizje

Kosmos to miejsce tyleż piękne, co niebezpieczne i nieprzewidywalne. Odkrywając kolejne tajemnice naszego Układu Słonecznego dzięki doniesieniom naukowym możemy zauważyć, że jest on przestrzenią nieustannych kolizji. I tak nowe dane zebrane przez sondę Juno wskazują na jeden z najciekawszych do tej pory faktów dotyczących Jowisza. Badając jądro kolosa, naukowcy doszli do wniosku, że zderzyła się w przeszłości z innym obiektem 10-krotnie bardziej masywnym od Ziemi.

Wystrzelona w 2011 r. sonda Juno bada największą w naszym układzie planetę, dostarczając zarówno danych na temat jej jądra, jak też niesamowitych zdjęć Jowisza. Z informacji dostarczonych dotychczas naukowcy wysnuli teorię, że do olbrzymiej kolizji z udziałem Jowisza mogło dojść 4,5 mld lat temu, podczas formowania się planet Układu Słonecznego.

Więcej o: