Starhopper Elona Muska zaliczył 150-metrowy skok. Kiedyś statek SpaceX ma polecieć na Marsa

Prototyp statku kosmicznego SpaceX - Starhopper - zaliczył 27 sierpnia 2019 r. najpoważniejszy z dotychczasowych testów. Pojazd, który według Elona Muska ma w przyszłości wynosić ludzi w przestrzeń kosmiczną, wykonał skok na wysokość 150 metrów.

Starhopper to prototyp, który w przyszłości będzie statkiem kosmicznym Starship. SpaceX ma zamiar wykorzystać go w lotach na Księżyc, a docelowo na Marsa. Trwają intensywne testy pojazdu, od powodzenia których zależy przyszłość komercyjnych lotów kosmicznych agencji Elona Muska.

Elon Musk i jego Starhopper

Starhopper wziął swoją nazwę od sposobu testowania pojazdu, który metodą skokową wykonuje krótkie loty na określoną wysokość. 27 sierpnia po kilku mniejszych skokach testowych Starhopper wykonał imponujący 150-metrowy skok, po którym bezkolizyjnie wylądował. Manewr był najpoważniejszym z dotychczas przeprowadzonych przez SpaceX testów z udziałem Starhoppera.

Test przeprowadzany w południowym Teksasie stanął pod znakiem zapytania, gdy dzień wcześniej nieoczekiwanie wyłączył się silnik Starhopepera. Pomimo początkowych niedogodności, kolejnego dnia test przebiegł bezawaryjnie. Przypominająca latającą beczkę prototypowa konstrukcja Starhopper służy przede wszystkim do testowania silników Raptor, które mają napędzić w niedalekiej przyszłości statek kosmiczny Starship.

 

Starship od SpaceX już za dwa lata

Komercyjny lot statku kosmicznego Starship jest planowany od kilku lat. Wbrew pierwotnym prognozom Elon Musk i jego firma SpaceX start rakiety Super Heavy Rocket i pasażerskiego statku Starship chcą przeprowadzić już na 2021 rok. Szacuje się, że statek będzie długi na 55 metrów i znajdzie się w nim ponad 1000 metrów sześciennych miejsca na ładunek lub pasażerów. SpaceX zapewnia, że wnętrze Starship pomieści nawet 100 osób.

>>>Zobacz też, jak wygląda Fiodor - pierwszy rosyjski humanoidalny robot w kosmosie:

Zobacz wideo

Załogową kapsułę w kosmos wyniesie będąca w przygotowaniu rakieta Super Heavy Rocket. Projekt zakłada, że będzie największą rakietą nośną świata. Po połączeniu Starship z rakietą całość będzie miała długość 118 metrów czyli osiem metrów więcej niż rakieta Saturn V wykorzystana przez NASA do lotów na Księżyc.

Więcej o: