Uważaj na swoje pieniądze. CERT ostrzega przed atakiem hakerskim: Jest bardzo dobrze przygotowany

"Ostrzegamy przed bardzo dobrze przygotowanym atakiem telefonicznym, w którym przestępcy próbują uzyskać kod SMS potrzebny do utworzenia odbiorcy zaufanego" - podał CERT Polska. Jako pierwsi ofiarami mogli paść klienci Idea Banku.

W konsekwencji wyłudzenia danych właściciel rachunku bankowego może stracić zgromadzone na nim pieniądze. Jako pierwszy o nowym sposobie oszustwa poinformował 28 sierpnia Idea Bank. Ostrzeżenia przed atakami cyberprzestępców zamieściły na swoich stronach także Getin Bank i Alior Bank.

Bank zidentyfikował nowy sposób działania przestępców próbujących wykradać środki klientów. Przestępcy, podszywając się pod numery infolinii, dzwonią do klientów z prośbą o podanie kodów jednorazowych otrzymanych SMS-em

- podał w ostrzeżeniu Idea Bank.

Co ciekawe, oddzwaniając na numer, z którego dzwonią naciągacze faktycznie dodzwonimy się do banku. Oszuści w tym celu stosują tzw. spoofing, czyli podszywanie się pod element systemu teleinformatycznego, w tym przypadku jest to właśnie numer infolinii danego banku. 

Jak przestrzega CERT Polska, hakerzy są zwykle dość nachalni w kontakcie z potencjalną ofiarą. Zarówno CERT, jak banki zachęcają, aby klienci zgłaszali wszelkie incydenty, które mogą mieć związek z cyberatakiem. Idea Bank dodatkowo prosi swoich klientów, aby nie otwierali podejrzanych załączników w korespondencji mailowej, nie podawali haseł w rozmowach telefonicznych oraz zainstalowali na komputerach system IBM Trusteer, zabezpieczający transakcje online.

Oszuści podszywają się też pod urzędy

28 sierpnia resort cyfryzacji poinformował z kolei o fali oszustw, w których sprawcy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS). W korespondencji mailowej informują o blokadzie firmowego rachunku bankowego, wyłudzając dane. Podobną metodę oszuści zastosowali w lipcu, podszywając się pod pracowników ZUS. Klienci urzędu otrzymywali maile z informacją o błędnie opłaconych składkach. Otwarcie załączników skutkowało zainfekowaniem komputera w celu uzyskania dostępu do danych wrażliwych.

Więcej o:
Komentarze (33)
Uważaj na swoje pieniądze. CERT ostrzega przed atakiem hakerskim: Jest bardzo dobrze przygotowany
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 19 razy 15

  Bierecki robił to zgodnie z prawem i sprawiedliwością.

 • cacadux

  Oceniono 7 razy 7

  A może by tak opis działania oszustów? Co mówią, jak argumentuja prośbę o podanie czegokolwiek ? Na co mam zwracać uwagę w przypadku takiego telefonu, co powinno wzbudzić moje podejrzenia? W jaki sposób wykorzystują zdobyte informacje? Za trudne pani/e redaktor/ze ?

 • artus

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli miał roota, ale znikał po restarcie?! No bez jaj. Chyba autor sam nie rozumie, co przepisuje.

 • misha_xl

  0

  A to ciekawe... Jako konsu-męt mam prawo być De Bilee'em do entej potęgi, podawać kody jednorazowe, wierzyć w cudowną moc garnka za trzy tysiące złotych, wrzucać banknoty kilogramami do koszy na śmiecie (żeby je odebrali bohaterscy policjanci)... To zawsze oni są źli, to ich trzeba ścigać.
  Ale wystarczy, że założę firmę...
  Uuuu, panie podatnik, pański kontrahent oszukiwał na wacie, a pan nic o tym nie wiedział? To jest niedochowanie należytej staranności, będziesz pan pociągnięty za konsekwencje!
  Jak może być dobrze w kraju, którego system prawny jest jedną wielką pochwałą głupoty?
  Najbardziej przeraża mnie, że to uwielbienie amebizmu intelektualnego jest niezależne od opcji politycznej. Wszyscy tam na górze licytują się, kto bardziej kocha i wspiera głupców. A ja jestem wstrętnym liberałem, socjopatą nierozumiejącym, że to De Bille'e są przewodnią siłą Narodu Polskiego.
  Tymczasem ja po prostu myślę, że przynależność do gatunku homo SAPIENS zobowiązuje do sapientii, nie do sapania.

 • tomasz.rze

  0

  "dzwonią do klientów z prośbą o podanie kodów jednorazowych"?
  Ciekawe jest to, czy dzwonią do WSZYSTKICH klientów, po kolei, z lity czy może jednak do tych potencjalnie mniej rozgarniętych, starszych i fejsbusiowych ekshibicjonistów?

 • mate29

  0

  Za komuny takich cyrków nie było

 • timtimtim

  Oceniono 4 razy 0

  Niska społeczna szkodliwość czynu, bo tracą nie bankierzy, a zwykli ludzie...

 • szuwarekwodnik

  0

  Warto wiedzieć, że bez problemu można podpisać połączenie telefoniczne dowolnym nr telefonu. Można do kogoś zadzwonić z 997 z luzem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX