YouTube na wojnie z mową nienawiści. W trzy miesiące usunął 17 tys. kanałów i miliony komentarzy

Jak podał portal The Verge, od czerwca do sierpnia serwis YouTube usunął 500 mln komentarzy, 100 tys. nagrań wideo i ponad 17 tys. kanałów. To efekt walki popularnej platformy z mową nienawiści. Na skutek zaostrzenia regulaminu korzystania z serwisu liczba interwencji jest kilkukrotnie wyższa niż w poprzednich miesiącach.

YouTube ocenił, że w przypadku materiałów wideo liczba interwencji była dwukrotnie wyższa niż w pierwszym kwartale 2019 r., dla komentarzy użytkowników - pięciokrotnie. Spora część usuniętych treści dotyczyła nienawiści na tle etnicznym lub została zaklasyfikowana jako niestosowne wobec nieletnich. Jak podał serwis The Verge, YouTube pochwalił się też wynikami samouczących się systemów, które stosuje - dzięki nim aż 80 proc. treści została usunięta z medium społecznościowego zanim doszło do ich pierwszego wyświetlenia przez użytkownika.

>>> YouTube nieświadomie pomagał pedofilom. Pamiętaj, by korzystać z sieci odpowiedzialnie.

Zobacz wideo

Google zmienia regulamin YouTube

Należący do giganta Google serwis YouTube zaczął jeszcze w połowie 2017 r. wprowadzać zmiany dotyczące publikowanych treści. Była to odpowiedź na zarzuty wobec firmy, która od kilku lat spotykała się z krytyką dotyczącą pojawiających się w serwisie YouTube treści, komentarzy czy całych kanałów, prowadzonych m.in przez tzw. patostreamerów.

W połowie czerwca szef Google Sundar Pichai przyznał, że koncern ma poważny zamiar zmienić tę sytuację. Podkreślił, że walka ze zjawiskiem mowy nienawiści w popularnym serwisie jest dla niego jednym z najtrudniejszych zadań, z którymi dotychczas się mierzył. W wywiadzie dla telewizji CNN, przyznał ponadto, że YouTube jest obecnie zbyt duży, aby było możliwe całkowite wyeliminowanie nienawistnych treści.

Szacuje się, że z serwisu YouTube korzystają miesięcznie blisko 2 mld zarejestrowanych użytkowników. W każdej minucie na platformę trafia ponad 500 godzin materiałów wideo.

Więcej o:
Komentarze (62)
YouTube na wojnie z mową nienawiści. W trzy miesiące usunął 17 tys. kanałów i miliony komentarzy
Zaloguj się
 • hdtvpolska

  Oceniono 37 razy 11

  Patriota to obecnie kłamliwy antysemita zionący nienawiścią do wszystkiego i wszystkich. Czy tego chcieliście ?

 • altax

  Oceniono 25 razy 9

  Socjalizm tak, wypaczenia nie;)))

 • gazkom

  Oceniono 12 razy 8

  Problemem jest brak definicji mowy nienawiści. Co dla jednego jest krytyką dla innych już znieważeniem.

 • critto

  Oceniono 30 razy 6

  Brawo dla YouTube! Zgłaszajmy im nienawistne treści, naprawdę szybko usuwają. To mi się podoba!!!

 • parapsychopatolog

  Oceniono 44 razy 6

  I bardzo dobrze. Akurat w internecie nikt nie zabrania prawakom założenia sobie swojego portalu z wideo i głoszenia tam bzdur jakie chcą.

 • citisus

  Oceniono 11 razy 5

  Jak hejtuje lewica - to jest konstruktywna krytyka, troska o praworządność i wolność słowa.
  Jak prawica - to hejt i mowa nienawiści.

  Tyle w temacie.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 4 razy 2

  "YouTube na wojnie z mową nienawiści. W trzy miesiące usunął 17 tys. kanałów i miliony komentarzy"

  Mowa miłości nie zna litości.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 28 razy 2

  Cenzura, ACTA 2 -> neomarksizm 2.0

 • zuuuraw

  Oceniono 17 razy 1

  Z tzw "mową nienawiści" jest dokładnie tak, jak z tzw "antysemityzmem". Tzw "antysemitami" nie są naogół ludzie nienawidzący Żydów, tylko ci których nienawidzą Żydzi. Teraz to jakiś pryszczaty funkcjonariusz cenzury politycznej z YouTube decydował będzie co jest a co nie jest tzw "mową nienawiści", nie wykładnia prawna, nie sąd tylko arbitralna decyzja anonimowego funkcjonariusza albo odpowiednio ustawiony algorytm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX