NASA pokazała, jak zachowuje się ogień na pokładzie ISS. Efekt może niektórych zaskoczyć

NASA przeprowadziła prosty, ale efektowny eksperyment. Astronauci przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpalili ogień i zarejestrowali płomień na filmie. W warunkach mikrograwitacji zachowuje się on kompletnie inaczej niż na Ziemi.

Jak zachowa się płomień na pokładzie ISS?

Eksperymenty z płomieniem w warunkach mikrograwitacji nie są niczym nowym, dlatego jego dziwny kształt nie był dla naukowców z NASA żadnym zaskoczeniem. Mimo wszystko zdecydowali się na przeprowadzenie prostego testu i pokazanie go na filmie. Jego rezultatem niektóre osoby mogą być zaskoczone, bo zachowanie płomienia jest zgoła odmienne od tego, co obserwujemy na Ziemi:

Zobacz wideo

Wyjaśnienie tego zjawiska jest dziecinnie proste

Dlaczego płomień na pokładzie ISS ma kształt kulisty i otacza końcówkę knota lub zapałki, podczas, gdy na Ziemi ma kształt stożkowy i kieruje się ku górze?

Ma to związek z cyrkulacją ciepłego i ziemnego powietrza. Gorące gazy zasilające płomień "wypychane" są ku górze przez cięższe zimne powietrze, dlatego też płomień skierowany jest właśnie do góry.  Ta prosta zasada, choć jest świetnie znana na Ziemi, nie występuje w warunkach mikrograwitacji.

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - w stanie nieważkości - płomień układa się zatem równomiernie we wszystkich kierunkach, tworząc kulisty kształt.

Czytaj też: Użyli głowy Kima do zmierzenia rozmiaru rakiety. Wyszedł kaliber 3,825 "kimogłowy"

Więcej o: