Kosmos. Odkryto nową gwiazdę. Ma największa masę w historii pomiarów. "Nie powinna istnieć"

Kosmos. Naukowcy badający kosmos poinformowali o nowym odkryciu. Gwiazda neutronowa J0740+6620 posiada ponad dwukrotnie większą masę od masy Słońca, a przy tym jej średnica to zaledwie 20-30 km.
Zobacz wideo

Gwiazdy neutronowe są pozostałościami resztek gwiazd, które wybuchły jako supernowe. Ich niezwykłość ukrywa się w gęstości ich masy. Jak pisze serwis urania.edu.pl łyżeczka cukru zrobiona z materii neutronowej na Ziemi ważyłaby 100 mln ton, co równa się z masą ludzkiej populacji. Badacze zajmujący się kosmosem zwracają uwagę, że przy takiej gęstości gwiazdy neutronowe to olbrzymie jądra atomowe posiadające niezwykłe właściwości. 

Kosmos. Gwiazda neutronowa J0740+6620 posiada największą masę w historii 

Nowo odkryta gwiazda posiada masę 2,17 mas Słońca, posiadając przy tym zaledwie 20-30 km średnicy. Waży około 333 tysięcy razy więcej niż Ziemia i leży od niej około 4600 lat świetlnych. Mimo że gwiazdy neutronowe posiadają niewyobrażalną gęstość masy, pulsar J0740+6620 zaskoczył naukowców. 

Gęstość gwiazdy oraz jej masa znajdują się na granicy norm dla tych ciał niebieskich (bądź je przekracza) i naukowcy nie wiedzą, dlaczego wciąż istnieje, a nie przerodziła się w czarną dziurę.

Kosmos. Czym jest odkrycie ciała niebieskiego dla naukowców?

Przede wszystkim odkrycie uświadamia jak wciąż wiele ukrywa Kosmos. W astronomii pulsary uważa się za kosmiczne zegary, dzięki którym można mierzyć masę innych obiektów we Wszechświecie, takich jak białe karły. 

Więcej o: