Kosmos. Odkryto nową gwiazdę. Ma największa masę w historii pomiarów. "Nie powinna istnieć"

Kosmos. Naukowcy badający kosmos poinformowali o nowym odkryciu. Gwiazda neutronowa J0740+6620 posiada ponad dwukrotnie większą masę od masy Słońca, a przy tym jej średnica to zaledwie 20-30 km.

Gwiazdy neutronowe są pozostałościami resztek gwiazd, które wybuchły jako supernowe. Ich niezwykłość ukrywa się w gęstości ich masy. Jak pisze serwis urania.edu.pl łyżeczka cukru zrobiona z materii neutronowej na Ziemi ważyłaby 100 mln ton, co równa się z masą ludzkiej populacji. Badacze zajmujący się kosmosem zwracają uwagę, że przy takiej gęstości gwiazdy neutronowe to olbrzymie jądra atomowe posiadające niezwykłe właściwości. 

Kosmos. Gwiazda neutronowa J0740+6620 posiada największą masę w historii 

Nowo odkryta gwiazda posiada masę 2,17 mas Słońca, posiadając przy tym zaledwie 20-30 km średnicy. Waży około 333 tysięcy razy więcej niż Ziemia i leży od niej około 4600 lat świetlnych. Mimo że gwiazdy neutronowe posiadają niewyobrażalną gęstość masy, pulsar J0740+6620 zaskoczył naukowców. 

Gęstość gwiazdy oraz jej masa znajdują się na granicy norm dla tych ciał niebieskich (bądź je przekracza) i naukowcy nie wiedzą, dlaczego wciąż istnieje, a nie przerodziła się w czarną dziurę.

Kosmos. Czym jest odkrycie ciała niebieskiego dla naukowców?

Przede wszystkim odkrycie uświadamia jak wciąż wiele ukrywa Kosmos. W astronomii pulsary uważa się za kosmiczne zegary, dzięki którym można mierzyć masę innych obiektów we Wszechświecie, takich jak białe karły. 

Więcej o:
Komentarze (35)
Kosmos. Odkryto nową gwiazdę. Ma największa masę w historii pomiarów. "Nie powinna istnieć"
Zaloguj się
 • juha

  Oceniono 15 razy 13

  Tytuł z czapy... Najmasywniejsze gwiazdy mają masę grubo ponad 100 mas Słońca więc wynik na poziomie 2 mas Słońca nie jest niczym dziwnym. Co innego w temacie maksymalnej masy gwiazdy neutronowej. O ile w przypadku białych karłów ich graniczna masa (tzw. masa Chandrasekhara) jest dość dobrze określona i wynosi 1.44 masy Słońca, to w przypadku gwiazd neutronowych nie jest tak prosto. Ich maksymalna masa (tzw. granica Oppenheimera-Wołkowa) wynosi około 2.2 masy Słońca, ale jest zależna od składu gwiazdy oraz użytego równania stanu, które nie do końca jest znane, bo zachowania materii o tak dużej gęstości nie potrafimy dobrze opisywać. Biorąc różne równania stanu i różną materię modele są w stanie opisać gwiazdy neutronowe nawet o masach 2.5 masy Słońca.

  Tak więc rezultat 2.17 masy Słońca, biorąc pod uwagę jeszcze błędy pomiarowe, wcale nie oznacza, że mamy do czynienia z jakimś kuriozum, które z niewiadomych przyczyn nie zapadło się w czarną dziurę.

 • tata_japoxa

  Oceniono 22 razy 8

  Kłamiecie, cukier robi sie z trzciny cukrowej z buraków etc a nie z materii gwiazdy neutronowej. Poza tym taka łyżeczka by sie złamała!

 • pan.szklanka

  Oceniono 6 razy 6

  Wyjaśnienie jest banalne. Skoro ktoś pisze "ważyłaby 100 mln ton, co równa się z masą ludzkiej populacji" to znaczy, że nie ogarnia.
  Przyjmując ludzką populację na 7,6 miliarda wychodzi średnio po 13 kg na człowieka. Skromnie nawet jak na Afrykanów.

 • true_lysander

  Oceniono 6 razy 4

  Istnieją miliardy gwiazd znacznie większe niż 3ktornosc masy Slonca. Artykuł to jakaś marna kopia czegoś z zagranicy pisana przez kogoś kto gwiazdy to widział, ale jak tańczą na lodzie.

 • mer-llink

  Oceniono 5 razy 3

  A cóż za nieuk to napisał(a)?
  Fantastyczny stek bzdur.
  Pewnie szczęśliwy absolwent (szczęśliwa absolwentka) szkółki niedzielnej po reformie Pani Minister - obecnie Najjaśniejszej Europosłanki. To oczywiste: Autor(ka) nie wie, nie rozumie, nie zna się, zarobiony(a) jest...
  P.S. Szanowny(a) Pani(e) JK: nie wystarczy gugletranslator, aby z zagranicznego tekstu zrobić artykuł. Trzeba jeszcze coś wiedzieć. I myśleć. Ale czy ja, czepliwa baba, nie za wiele wymagam?

 • wesslingharald

  Oceniono 3 razy 1

  Autor tego steku bzdur przezornie podpisał się tylko inicjałami.

 • ziew

  Oceniono 2 razy 0

  Żarówka u mnie w kuchni ma trzy razy większy kolor niż radio! Nie powinna istnieć. Jej masa muzyczna przekracza wyobraźnię motorniczych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX