Gwiazdy neutronowe są pozostałościami resztek gwiazd, które wybuchły jako supernowe. Ich niezwykłość ukrywa się w gęstości ich masy. Jak pisze serwis urania.edu.pl łyżeczka cukru zrobiona z materii neutronowej na Ziemi ważyłaby 100 mln ton, co równa się z masą ludzkiej populacji. Badacze zajmujący się kosmosem zwracają uwagę, że przy takiej gęstości gwiazdy neutronowe to olbrzymie jądra atomowe posiadające niezwykłe właściwości.
Kosmos. Gwiazda neutronowa J0740+6620 posiada największą masę w historii
Nowo odkryta gwiazda posiada masę 2,17 mas Słońca, posiadając przy tym zaledwie 20-30 km średnicy. Waży około 333 tysięcy razy więcej niż Ziemia i leży od niej około 4600 lat świetlnych. Mimo że gwiazdy neutronowe posiadają niewyobrażalną gęstość masy, pulsar J0740+6620 zaskoczył naukowców.
Gęstość gwiazdy oraz jej masa znajdują się na granicy norm dla tych ciał niebieskich (bądź je przekracza) i naukowcy nie wiedzą, dlaczego wciąż istnieje, a nie przerodziła się w czarną dziurę.
Kosmos. Czym jest odkrycie ciała niebieskiego dla naukowców?
Przede wszystkim odkrycie uświadamia jak wciąż wiele ukrywa Kosmos. W astronomii pulsary uważa się za kosmiczne zegary, dzięki którym można mierzyć masę innych obiektów we Wszechświecie, takich jak białe karły.