NASA chce być gotowa na koniec świata. W 2024 na orbicie umieści teleskop wychwytujący asteroidy
Na przestrzeni miliardów lat istnienia Ziemi, asteroidy uderzały w nią niezliczoną ilość razy. Zniszczenia powodowane takim wydarzeniem, mogą zakończyć istnienie naszej cywilizacji, dlatego NASA planuje temu zapobiec. Amerykańska Agencja Kosmiczna poinformowała, że pomoże w tym kosmiczny teleskop, który ma być uruchomiony w 2024 roku. Jego zadaniem będzie wyłapywanie asteroid, które mogą zagrozić naszemu globowi. Będzie to robił poprzez wychwytywanie sygnatur cieplnych niedużych planetoid na zimnym tle kosmosu. Koszty całej inwestycji to 600 mln dolarów, w co wliczone jest także wyniesienie urządzenia na orbitę.
Teleskop ma wykrywać z 90 proc. skutecznością asteroidy o średnicy ponad 140 metrów, które mogą uderzyć w ziemię w nadchodzącej dekadzie. NASA podaje, że dotychczas rozpoznano i skatalogowano jedynie 1/3 takich planetoid i żadna z nich nie stanowi zagrożenia dla ludności Ziemi. Część z tych asteroid wykrywano dopiero w ostatniej chwili, zaraz przed minięciem przez nie naszej planety.
NASA ma plan na koniec świata. Chce strzelać w asteroidy
Naukowcy z NASA podkreślają, że wystarczy asteroida o szerokości 50 m, żeby zniszczyć duże miasto. Dlatego tak ważne jest opracowanie systemów, które zapobiegną takiej katastrofie. Samo zlokalizowanie asteroidy nie pozwoli jeszcze na uratowanie nas przed końcem świata. Odpowiedzią na to mają być dwa pogramy: DART oraz Hera. DART czyli Double Asteroid Impact Test wystartuje latem 2021 roku. Wtedy to ma być wystrzelona rakieta, który zderzy się z mniejszą z bliźniaczych asteroid Didymos, w celu zmienienia jej trajektorii. Następnie 3 lata później, w 2024 NASA planuje wysłać na zbombardowaną asteroidę lądownik Hera, który zbierze dane związane z uderzeniem rakiety DART. Te mają być wykorzystane do tworzenia modeli kolejnych misji tego rodzaju.
-
Spóźnialscy stracą prawo do 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o świadczenie?
-
Izrael światowym liderem szczepień przeciw COVID-19. Ale są wobec niego też oskarżenia [WYKRES DNIA]
-
PIT. Są nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć?
-
RMF FM nieoficjalnie: Służby dostały rekomendację. Będą masowe kontrole firm łamiących restrykcje
-
Wielka Brytania. Pracownicy z Europy Wschodniej wyjeżdżali z Wysp miesiące przed brexitem
- Płaca minimalna w górę, czyli wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Grozi nawet 26 mln zł
- NBP może wyemitować banknot 1000-złotowy. Zapowiedział to prezes Adam Glapiński. "Mam nadzieję"
- Hotele stoją puste, ale muszą opłacać abonament RTV. W Beskidach nawet 8 tys. zł miesięcznie
- Prezes NBP Adam Glapiński: Tak, dopuszczam ujemne stopy procentowe w Polsce
- Tarcza finansowa ruszyła, w puli 13 mld zł. "Przedsiębiorcy otrzymają pierwsze wypłaty w poniedziałek"