NBP wypuszcza banknot o nominale 19 zł z okazji rocznicy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Narodowy Bank Polski wypuści 2 października kolekcjonerski banknot z okazji 100-lecia założenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Jego nominał to 19 zł, a na froncie znajdzie się portret Ignacego Jana Paderewskiego. Banknot zostanie wyemitowany jako kolejny z serii "Niepodległa".

Nominał nawiązuje do daty powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Na banknocie pojawi się też dokładna data założenia spółki, czyli 25 stycznia 2019 r. Awers prezentuje portret Ignacego Jana Paderewskiego, niżej widnieje jego podpis. Były polski premier oraz światowej sławy kompozytor wraz ze swoim rządem podjął uchwałę o założeniu Państwowych Zakładów Graficznych, które w 1926 r. przerodziły się w PWPW. Obok wizerunku Paderewskiego umieszczono napis “niepodległa”, odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego oraz stylizowany Order Orła Białego. Na rewersie znalazł się gmach Wytwórni na tle panoramy współczesnej Warszawy. Z jego boku pojawi się logotyp PWPW. Banknot jest normalnym, prawnym środkiem płatniczym, a w obiegu znajdzie się 55 tys. jego sztuk. Będą miały rozmiar 150 mm x 77 mm i można będzie zakupić je za 80 zł. Banknoty będą dostępne w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl. od 2 października.

NBP wypuszcza banknot o nominale 19 zł. Zabezpieczył go interesującymi detalami 

NBP podaje, że znak wodny przedstawia wizerunek orła z pierwszego polskiego banknotu wyprodukowanego przez Wytwórnię po odzyskaniu niepodległości. Na odwrocie banknotu znajdzie się zabezpieczenie SPARK Live oraz opalizujący pasek, który podświetlony promieniami UV, ukaże naszym oczom powtarzające się liczby “19” oraz akronim “NBP”. Narodowy Bank chwali się także umieszczeniem w gałązce wawrzynu, który symbolizuje braterstwo i zwycięstwo autorskiego zabezpieczenia opracowanego przez PWPW  – Umbra4Note, cechujące się specjalną formą efektu kątowego. 

Więcej o: