NBP wypuszcza banknot o nominale 19 zł z okazji rocznicy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Narodowy Bank Polski wypuści 2 października kolekcjonerski banknot z okazji 100-lecia założenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Jego nominał to 19 zł, a na froncie znajdzie się portret Ignacego Jana Paderewskiego. Banknot zostanie wyemitowany jako kolejny z serii "Niepodległa".

Nominał nawiązuje do daty powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Na banknocie pojawi się też dokładna data założenia spółki, czyli 25 stycznia 2019 r. Awers prezentuje portret Ignacego Jana Paderewskiego, niżej widnieje jego podpis. Były polski premier oraz światowej sławy kompozytor wraz ze swoim rządem podjął uchwałę o założeniu Państwowych Zakładów Graficznych, które w 1926 r. przerodziły się w PWPW. Obok wizerunku Paderewskiego umieszczono napis “niepodległa”, odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego oraz stylizowany Order Orła Białego. Na rewersie znalazł się gmach Wytwórni na tle panoramy współczesnej Warszawy. Z jego boku pojawi się logotyp PWPW. Banknot jest normalnym, prawnym środkiem płatniczym, a w obiegu znajdzie się 55 tys. jego sztuk. Będą miały rozmiar 150 mm x 77 mm i można będzie zakupić je za 80 zł. Banknoty będą dostępne w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl. od 2 października.

NBP wypuszcza banknot o nominale 19 zł. Zabezpieczył go interesującymi detalami 

NBP podaje, że znak wodny przedstawia wizerunek orła z pierwszego polskiego banknotu wyprodukowanego przez Wytwórnię po odzyskaniu niepodległości. Na odwrocie banknotu znajdzie się zabezpieczenie SPARK Live oraz opalizujący pasek, który podświetlony promieniami UV, ukaże naszym oczom powtarzające się liczby “19” oraz akronim “NBP”. Narodowy Bank chwali się także umieszczeniem w gałązce wawrzynu, który symbolizuje braterstwo i zwycięstwo autorskiego zabezpieczenia opracowanego przez PWPW  – Umbra4Note, cechujące się specjalną formą efektu kątowego. 

Więcej o:
Komentarze (30)
NBP wypuszcza banknot o nominalne 19 zł z okazji rocznicy powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych
Zaloguj się
 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 12 razy 12

  Prosimy o banknot
  o nominale zero PLN
  z logo naczelnej prokuratury...

 • melanocetus głębinowy

  Oceniono 16 razy 12

  Kiedy ukaże się Banknot o nominale trzech złotych z wizerunkiem Budynia w" w klejnocie Rzeczpospolitej" łańcuchu Orderu Orła białego, w nakładzie 3000 sztuk z możliwością kupna w oddziałach NBP za 700 zł??!!

 • junk92508

  Oceniono 14 razy 12

  No dobra a kiedy banknot o nominalne pierwiastek z dwóch ?

  Zysk z takiego byłby niewymierny...

  Mogliby też rozważyć bankot o nominale i - choć to już wydaje się lekko urojone...

 • precz_z_komunia

  Oceniono 11 razy 11

  Czekam na banknot o nominale 666 zł z Tadkiem Rydzykiem :-)

 • justas32

  Oceniono 14 razy 8

  A powinni zamieścić portret pijanego pisowskiego grubasa, siedzącego na stercie banknotów, z dwoma rozebranymi blondynami przy kości po jego bokach ...

 • cezaryk

  Oceniono 8 razy 6

  Moneta 99 groszowa byłaby bardziej praktyczna.
  Te wszystkie końcówki...

 • antykonformista

  Oceniono 8 razy 6

  "Na banknocie pojawi się też dokładna data założenia spółki, czyli 25 stycznia 2019 r."

  cenię dobre dziennikarstwo....

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 4 razy 4

  Pisslamski program INFLACJA500%+

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX