NASA zaobserwowała zderzenie aż trzech galaktyk! Trzy czarne dziury obrały kurs kolizyjny

Potrójne zderzenie galaktyk miało miejsce miliard lat świetlnych od Ziemi. Wiąże się ono jednocześnie z obraniem kursu kolizyjnego przez aż trzy czarne dziury. Do zaobserwowania tego zjawiska potrzebne było kilka teleskopów umieszczonych na Ziemi oraz w przestrzeni kosmicznej.
Zobacz wideo

Zderzenie trzech galaktyk zaobserwowano po raz pierwszy w stanie Nowy Meksyk w USA, w czasie przeglądu nieba Sloan Digital Sky Survey. Następnie NASA użyła teleskopu będącego na orbicie okołobiegunowej. Urządzenie pracuje w zakresie podczerwieni. Dalej zastosowano kosmiczny teleskop Chandra, znajdujący się na orbicie od 20 lat i działający w zakresie promieni rentgenowskich. Te skomplikowane działania poskutkowały obserwacją w centrum każdej z trzech galaktyk jasnych punktów. Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR), teleskop kosmiczny NASA do obserwacji wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego służył z kolei do potwierdzenia obecności gazów oraz pyłów. Zgromadzone dane ze wszystkich urządzeń, pozwoliły autorom badań opublikowanych w "The Astrophysical Journal" badań orzec, że w centrum każdej z zaobserwowanych galaktyk znajdują się supermasywne czarne dziury. Znalazły się one na jednym kursie, a ich zderzenie jest nieuniknione. Ponadto wszystkie są aktywne i pochłaniają materię wokół siebie. 

NASA odkryła układ trzech czarnych dziur po raz pierwszy 

Dotychczas natrafiono jedynie na systemy złożone z dwóch czarnych dziur. Układ aż trzech takich obiektów został zauważony pierwszy raz, ale naukowcy mają nadzieję, znaleźć kolejne takie systemy. Choć to zjawisko o niewyobrażalnie wielkie skali, to towarzyszące mu ogromne ilości gazów i pyłów utrudniają teleskopom obserwację. Czarne dziury zderzając się tworzą jedną, większą czarną dziurę. W przypadku aż trzech obiektów, proces ten powinien przebiegać jeszcze szybciej. Astronomów zajmuje zagadnienie “ostatniego parseka”. Jest to pytanie o przyczyny scalania się czarnych dziur, gdy zbliżą się do siebie na odległość kilku lat świetlnych. Obserwacja układu złożonego z trzech czarnych dziur może przynieść na to odpowiedź.  

Więcej o:
Komentarze (46)
NASA zaobserwowała zderzenie aż trzech galaktyk! Trzy czarne dziury obrały kurs kolizyjny
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 11 razy 9

  no ---to koniec swiata już blisko ----módlcie się grzesznicy sutenerzy i prezesi .

 • vladexpat

  Oceniono 7 razy 3

  Załóżmy, że obserwowane galaktyki wielkością są zbliżone do Drogi Mlecznej (czyli galaktyki, w której jesteśmy). Zatem, jeżeli już zbliżyły się bo siebie, to ich centra dzieli odległość ponad 50.000 lat świetlnych. Jeżeli nie łamiąc praw fizyki będą zbliżały się do siebie z maksymalną dopuszczalną prędkością, czyli prędkością światła, to ich centra spotkają się/zleją w jedność, za jakieś 50 tysięcy lat. Przyjmując, że grant na badanie tego zjawiska wynosi nie mniej niż 100 tys. USD rocznie, to obserwacja będzie w sumie kosztowała ok. 5 miliardów USD.

 • kataryniarski

  Oceniono 6 razy 2

  Tymczasem w Nowym Sączu Grażyna ukradła rolkę naklejek na Świeżaki - może ją y do czarnej dziury wrzucić i zobaczymy co się stanie? :D

 • plugawy_len

  Oceniono 8 razy 2

  "Znalazły się one na jednym kursie, a ich zderzenie jest nieuniknione. Ponadto wszystkie są aktywne i pochłaniają materię wokół siebie. "

  jesli to miliard lat swietlnych od nas, to pewnie juz ich nie ma i juz nie pochlaniaja materii.
  doszlo juz do tego zderzenia i w sumie nie wiadomo co z tego wyniknelo.
  to co widzimy teraz w odleglosci miliarda lat swietlnych od ziemi, to stan sprzed miliarda lat.

 • marcus18st

  Oceniono 9 razy 1

  To moze byc wszstko wzgledne , ot wirtualna symulacja a wszechswiat to jedynie hologram a swiat jest jak gra cos jak Age of Empire
  tylkonauka.pI/wiadomosc/fizycy-zdobyli-nastepne-mocne-dowody-na-ze-wszechswiat-jest-hologramem

 • stasi1

  0

  ,,Ponadto wszystkie są aktywne i pochłaniają materię wokół siebie. "
  A jaka to nie aktywna jest czarna dziura? I ciekawe która groźniejsza, aktywna czy też nie?

 • pat1952

  0

  To było miliard lat temu. To po prostu historia, a nie teraźniejszość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX