Windows 10X ma obsługiwać urządzenia z podwójnymi oraz giętkimi ekranami

Windows 10X zadebiutuje dzisiaj wraz z kolejną generacją urządzeń Surface. Nowe oprogramowanie obsłuży podwójne oraz giętkie wyświetlacze. Te opcję wykorzysta tajemniczy Project Centaurus.
Zobacz wideo

Już dzisiaj startuje wydarzenie Microsoftu, na którym mają być zapowiedziane nowe urządzenia z rodziny Surface. Od dłuższego czasu wiadomo było, że będzie temu towarzyszyć premiera kolejnego systemu Windows. Nie ma jednak co spodziewać się znaczących zmian, a raczej drobnej ewolucji. Początkowo nowe oprogramowanie miało nosić miano Windows Lite, ale najnowsze przecieki mówią o nazwie Windows 10X. Ta wersja systemu ma być lżejsza, tak by mogła konkurować z Chrome OS oraz iPadOS. System ma być dostosowany do urządzeń z podwójnym ekranem oraz z giętkimi wyświetlaczami. Przeciek pochodzi od Evana Blassa, który nie załączył do swoich tweetów żadnych zdjęć. Podał jednak informację, która może być bardzo istotną zmianą względem Windowsa 10 – 10X ma uruchamiać większość aplikacji przez internet, zamiast na komputerze. Przy wystarczająco szybkiej sieci, pozwoli to lepiej działać komputerom ze słabszymi parametrami, na których wiele aplikacji albo nie działa, albo się poważnie tnie. Emulacja na zewnętrznych serwerach, jak ma to się dziać w przypadku Windows 10X, mogłaby te niedogodności usunąć. 

Windows 10X zadebiutuje z nowymi urządzeniami Surface 

Dzisiaj Microsoft szykuje się do pokazania nie tylko nowego systemu, ale także kolejnych urządzeń. Mają zostać zaprezentowanie Surface Laptop 3, Surface Pro 7 oraz Surface Book 3. Zupełną nowością będzie tajemniczy dwuekranowy Project Centaurus, pod którego m.in. zaprojektowano Windowsa 10X. Początek konferencji dzisiaj o 16:00 czasu polskiego. 

Więcej o: