Polak wśród kandydatów do Nagrody Nobla. Artur Ekert ma szansę na wyróżnienie z fizyki

Profesor Artur Ekert jest wymieniany przez szwedzką agencję prasową TT, jako jeden z kandydatów, którzy w tym roku mają szansę na Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Polak na co dzień pracuje na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz współpracuje z Narodowym Uniwersytetem Singapuru.
Zobacz wideo

Artur Ekert pracuję nad kryptografią kwantową i to właśnie za osiągnięcia w tej dziedzinie może otrzymać Nagrodę Nobla w kategorii fizyki. Metoda ta polega na wykonywaniu zadań kryptograficznych przy użyciu komputerów kwantowych. Dzięki temu możliwe jest przekazywanie danych na niewielkie odległości za pomocą światła kodowanego na pojedynczych fotonach. Cząstka ta przechodzi przez filtr polaryzacyjny, który odczytuje wartość 0 lub 1. W ten sposób powstaje kod gotowy do odczytania. Przesłanie informacji w tej metodzie jest trudne, ponieważ mogą pojawiać się problemy praktyczne oraz implementacyjne, przez które odczytanie zaszyfrowanej wiadomości może być niemożliwe. Przykładem jest niewłaściwe ustawienie polaryzatora, które może sprawić, że fotony przekażą tylko 50 procent z przekazanej wiadomości. Metoda Ekerta ma na celu ustawienie takich procedur, by zminimalizować ryzyko błędów w przesyle informacji.

Polak Artur Ekert kandydatem do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Polski fizyk od końca lat 80. pracuje na Uniwersytecie Oksfordzkim. Komitet Noblowski zauważył Artura Ekerta za sprawą licznych naukowych cytowań. - W nauce cytowanie pokazuje, że twoja praca jest cenna dla twoich współpracowników i twojej dziedziny. To sprawia, że jestem dumny z tego, że jestem cytowanym autorem - przyznał Artur Ekert w rozmowie z portalem quantumlah.org. Fizyk ma na swoim koncie ponad 200 artykułów, a jego najczęściej cytowanym artykułem jest praca opublikowana w "Physical Review Letters" z 1991 roku, która opisuje protokół tworzenia i udostępniania kluczy szyfrowania w ramach kryptografii kwantowej.

Według Google Scholar praca ta zebrała ponad 9800 cytowań. Jest to rewelacyjny wynik ponieważ według Web of Science Group, spośród 47 milionów artykułów tylko 0,04 procent było cytowanych więcej niż tysiąc razy. Według Google Scholar łączna liczba cytowań Artura Ekerta przekracza obecnie 35 000 - i liczba ta wciąż rośnie. Z tego powodu polski fizyk został Laureatem Cytowań przyznawanym przez grupę The Web of Science Group. Zgodnie z informacjami udostępnionymi na stronie, do tej pory 50 laureatów tego wyróżnienia otrzymało Nagrodę Nobla, a 29 z nich otrzymało ją w ciągu kolejnych dwóch lat. 

Artur Ekert urodził się w 1961 roku we Wrocławiu. Ukończył studia z zakresie fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie Oksfordzkim. Do 1991 roku był doktorantem na Wolfson College w Oksfordzie. W rozprawie doktorskiej zaprezentował metody na zapewnienie pełnego bezpieczeństwa w przesyłaniu informacji za pomocą kwantowej dystrybucji klucza. Później pracował na Merton College, gdzie założył grupę badawczą przekształconą później w Centre for Quantum Computation. Pracował jako profesor fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz Uniwersytecie w Cambridge. Od 2007 roku zajmuje stanowisko profesora fizyki kwantowej na uczelni w Oksfordzie. W 1995 roku nagrodzony został Medalem Maxwella, a w 2007 roku Medalem Hughesa. 

Dodatkowo, wśród kandydatów do Nagrody Nobla w fizyce wymienia się Amerykanina Tony'ego Heinza, który pracuje nad nanomateriałami takimi jak grafen czy nanorurki węglowe.

Zwycięzca Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki zostanie ogłoszony we wtorek 8 października. Gala wręczenia odbędzie się tradycyjnie w Sztokholmie.

Więcej o:
Komentarze (44)
Polak wśród kandydatów do Nagrody Nobla. Artur Ekert ma szansę na wyróżnienie z fizyki
Zaloguj się
 • kali23

  Oceniono 22 razy 18

  Jest tak niewielu Polaków z których możemy być dumni dlatego cieszmy się z osiągnięć Profesora.

 • km1957

  Oceniono 15 razy 15

  Nie przypomina to historii pewnej Polki, która w młodym wieku wyjechała do Paryża by tam prowadzić pracę naukową, za którą dostała Nobla z fizyki i chemii?

 • indan

  Oceniono 10 razy 10

  Gratuluję Panu, proszę tylko zwrócić uwagę że pan pracuje na Uniwersytecie w Oxfordzie, i jaka jest przepaść w finansowaniu nauki. Wydatki na naukę - Polska: „Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w przesłanym PAP komunikacie poinformowało, że wydatki budżetu państwa na naukę w 2015 roku wyniosą 7 mld 438 mln zł. To o 690 mln zł więcej niż w tym roku. To wzrost o 10,2 proc. w porównaniu z rokiem 2014.” „wydatki na naukę w 2018 r. planowane są na poziomie ponad 9,2 mld zł - z tego ze środków budżetu państwa ponad 7,9 mld zł, a z budżetu środków europejskich - blisko 1,3 mld zł.” Harvard University: 4,6 mld $, Net assets of the Harvard Corporation, (in effect the University’s net worth), increased $1.4 billion, or 3 percent, from $43.2 billion to $44.6 billion. That growth was mainly driven by The Harvard Campaign gifts and pledges. Heidelberg University: W roku budżetowym 2005 całkowity budżet operacyjny Uniwersytetu w Heidelbergu wynosił około 856 mln EUR, na który składały się około 413 mln EUR środków rządowych, około 311 mln EUR budżetu podstawowego i około 132 mln EUR z dotacji zewnętrznych. Uniwersytet wydał około 529 mln EUR na koszty wynagrodzeń i około 326 mln EUR na inne wydatki. Ponadto uniwersytet otrzymuje kolejne 150 mln EUR na granty badawcze, rozłożone na okres 5 lat od 2012 r.,

 • virginsteele

  Oceniono 8 razy 8

  Czy wygra, czy nie i tak jest megagosc. Dalszych sukcesow zycze.

 • Kuba Pilarski

  Oceniono 7 razy 7

  Dobze ze Polacy maja szanse na takie wyruznienie ,jak nagroda Nobla. 3mam kciuki . To by byla druga nagroda dla Polaka w dziedzinie Fizyki po ponad stu latach . Pan profesor był by jak Pani Maria wiecznie żywa

 • jael53

  Oceniono 6 razy 6

  Wreszcie dobra wiadomość. Już nalezienie się w gronie kandydatów to jest wielki honor, więc winszuję.

 • fafarafafafa

  Oceniono 10 razy 6

  "za pomocą światła kodowanego na pojedynczych fotonach". Ale douczcie się, proszę. Bo to bzdura. Informację można kodować na pojedynczych fotonach, ale światło to _są_ fotony.

 • feldkuratkatz

  Oceniono 11 razy 5

  Lepiej niech uważa, bo Jarosław Rajmundowicz ma odbierać Noble.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX