Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku. Kiedy przesuwamy zegarki?

Zimowa zmiana czasu nadchodzi wielkimi krokami. Pod koniec października przestawimy zegarki w zimie przedostatni raz, w związku ze zmianami jakie przyjął Parlament Europejski. Będziemy spać dłużej czy krócej? Odpowiadamy

Zmiana czasu zimowego odbędzie się w ostatni weekend października, w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października. Wtedy też zegarki cofniemy o godzinę, z 3:00 na 2:00. Oznacza to, że z łóżek będziemy mogli wstać aż o godzinę później. 

Zmiana czasu została zniesiona przez Parlament Europejski 


Nad projektem zniesienia zmiany czasu w 2018 roku pochyliła się Komisja Europejska. W marcu bieżącego roku Parlament Europejski przyjął ustawę likwidacji zmiany czasu. Całość ma być wykonana do 2021 roku, czyli tegoroczna zmiana będzie przedostania zmianą czasu w zimie. Kraje członkowskie UE mają same zdecydować, z którego czasu mają zamiar korzystać – letniego czy zimowego. Nie wiadomo, który wybierze Polska. Prawdopodobnie europejskie państwa dogadają się między sobą tak, by na Starym Kontynencie nie utworzyło się za dużo rożnych stref czasowych. Wg ankiety przeprowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT), aż 78,3 procent Polaków chce zniesienia zmiany czasu. 79,2 procent uważa, że nad Wisłą powinien obowiązywać czas letni środkowoeuropejski.  


Zmiana czasu wraz z rosną elektryfikacją oraz przemodelowaniem trybu pracy zaczęła być zbędna i archaiczna. Jak podaje MPiT, zmiana czasu wpływa także na zakłócenie rytmu dobowego, co może skutkować czasowo zmniejszoną wydolnością w pracy i zwiększonym ryzykiem dekoncentracji oraz różnych chorób. Podlegający MPiT Główny Urząd Miar na swojej stronie internetowej zamieścił opracowanie skutków zmiany czasu, które ma pomóc w świadomej ocenie konsekwencji takich działań.  

Więcej o: