Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku. Kiedy przesuwamy zegarki?

Zimowa zmiana czasu nadchodzi wielkimi krokami. Pod koniec października przestawimy zegarki w zimie przedostatni raz, w związku ze zmianami jakie przyjął Parlament Europejski. Będziemy spać dłużej czy krócej? Odpowiadamy

Zmiana czasu zimowego odbędzie się w ostatni weekend października, w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października. Wtedy też zegarki cofniemy o godzinę, z 3:00 na 2:00. Oznacza to, że z łóżek będziemy mogli wstać aż o godzinę później. 

Zmiana czasu została zniesiona przez Parlament Europejski 


Nad projektem zniesienia zmiany czasu w 2018 roku pochyliła się Komisja Europejska. W marcu bieżącego roku Parlament Europejski przyjął ustawę likwidacji zmiany czasu. Całość ma być wykonana do 2021 roku, czyli tegoroczna zmiana będzie przedostania zmianą czasu w zimie. Kraje członkowskie UE mają same zdecydować, z którego czasu mają zamiar korzystać – letniego czy zimowego. Nie wiadomo, który wybierze Polska. Prawdopodobnie europejskie państwa dogadają się między sobą tak, by na Starym Kontynencie nie utworzyło się za dużo rożnych stref czasowych. Wg ankiety przeprowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT), aż 78,3 procent Polaków chce zniesienia zmiany czasu. 79,2 procent uważa, że nad Wisłą powinien obowiązywać czas letni środkowoeuropejski.  


Zmiana czasu wraz z rosną elektryfikacją oraz przemodelowaniem trybu pracy zaczęła być zbędna i archaiczna. Jak podaje MPiT, zmiana czasu wpływa także na zakłócenie rytmu dobowego, co może skutkować czasowo zmniejszoną wydolnością w pracy i zwiększonym ryzykiem dekoncentracji oraz różnych chorób. Podlegający MPiT Główny Urząd Miar na swojej stronie internetowej zamieścił opracowanie skutków zmiany czasu, które ma pomóc w świadomej ocenie konsekwencji takich działań.  

Więcej o:
Komentarze (159)
Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku. Kiedy przesuwamy zegarki?
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 46 razy 36

  Co tam cofnięcie o godzinę. Po wyborach PiS cofnie czas o 30 lat.

 • gosc-km

  Oceniono 27 razy 23

  Wygląda na to, że czas zmienimy w najbliższą niedzielę... cofniemy sie 30 lat do tyłu ;-)

 • samezrp

  Oceniono 16 razy 16

  "cofniemy o godzinę do tyłu"
  uff... jak dobrze, że nie cofniemy do przodu...

 • antymoher64

  Oceniono 16 razy 16

  Jak autor cofnie do przodu to dostanie nagrodę Jobla.

 • d_ost

  Oceniono 20 razy 16

  Czy da się cofnąć zegarek do przodu? Jesli nie, to pisanie o ,,cofaniu do tyłu" jest chyba lekko bezsensowne. Jak schodzenie w dół czy wracanie z powrotem.

 • ata99

  Oceniono 8 razy 8

  Tak to jest, jesienią cofamy do tyłu, a wiosną cofamy do przodu ;-).

 • e_gregor2

  Oceniono 8 razy 8

  Wątpię aby mojego 1,5 rocznego syna zmiana czasu interesowała więc na pewno nie będę spał godzinę dłużej ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX