Oto nowe, lepsze skafandry kosmiczne od NASA. W 2024 roku ochronią ludzi na Księżycu

Bartłomiej Pawlak
NASA pochwaliła się ostatnio nowymi skafandrami kosmicznymi, które będą używane w czasie lotów na Księżyc. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne do tych, których używano w misjach Apollo, jednak są przystosowane do znacznie bardziej skompilowanych zadań.
Zobacz wideo

Amerykanie ogłosili niedawno, że powrócą na Księżyc. Administracja USA zmobilizowała do tego zadania agencję NASA i sowicie ją dofinansowała. W 2024 roku ma odbyć się pierwszy od ponad 50 lat (od Apollo 17 z 1972 roku) załogowy lot na naszego satelitę.

Dlatego też prace nad kolejnymi elementami misji Artemis są już prowadzone od jakiegoś czasu. Amerykanie budują właśnie potężną rakietą Space Launch System (SLS),NASA wybrała też trzy prywatne przedsiębiorstwa, które dostarczą wcześniej na Księżyc zaopatrzenie oraz ogłosiła konkurs na budowę załogowego lądownika księżycowego.

Kombinezon kosmiczny nowej generacji - Artemis Generation of AstronautsKombinezon kosmiczny nowej generacji - Artemis Generation of Astronauts fot. NASA

Nowe księżycowe kombinezony NASA

Na początku zeszłego tygodnia amerykańska agencja kosmiczna pochwaliła się też nowymi skafandrami dla astronautów nazwanymi Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU). To właśnie one zostaną wykorzystane w ramach misji Artemis na Księżycu.

Jak możemy zobaczyć na powyższym zdjęciu, skafandry są dość podobne, do tych, których astronauci używali w misjach Apollo i tych wciąż wykorzystywanych do spacerów kosmicznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NASA tłumaczy jednak, że dzięki postępowi technicznemu skafandry umożliwią wykonywanie znacznie bardziej złożonych zadań.

NASA zadba o bezpieczeństwo, czyli "Safety First"

NASA deklaruje, że doświadczenia zdobyte podczas poprzednich misji księżycowych sprawiają, że agencja wie jeszcze więcej o środowisku naszego satelity. Dzięki temu zdaje sobie sprawę, że konieczne jest zaprojektowanie skafandrów jeszcze bardziej wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne. Jak deklaruje NASA, kombinezony są odporne na temperatury od -250 do +250 stopni Fahrenheita (od -157 do 121 stopni C), czyli dość standardowe księżycowe warunki spotykane odpowiednio w nocy i w dzień. 

NASA SpacesuitsNASA Spacesuits Fot. Kevin Wolf / AP Photo

Poza ulepszeniami samych skafandrów inżynierowie poprawili również zabezpieczenie przeciwpyłowe "plecaka" podtrzymującego życie. Sam mechanizm jego działania zbytnio się jednak nie zmienił - kontroluje on temperaturę wewnątrz skafandra, odprowadza dwutlenek węgla i wilgoć, a dostarcza życiodajny tlen.

Mimo wszystko miniaturyzacja elektroniki pozwoliła na podwojenie każdego istotnego elementu skafandra, dzięki czemu potencjalne awarie nie powinny zagrozić bezpieczeństwu astronautów. Co więcej, miniaturyzacja umożliwiła znaczne wydłużenie spacerów kosmicznych. Elektronika będzie oczywiście monitorować stan skafandra i poziom tlenu i informować o nieprawidłowościach astronautę.

NASA SpacesuitsNASA Spacesuits Fot. Kevin Wolf / AP Photo

Lepsze dopasowanie, większa mobilność i łatwiejszy kontakt

NASA dodaje też, że astronauci, którzy polecą na Księżyc w ramach Artemis, będą "zwinniejsi niż kiedykolwiek wcześniej". Skafandry xEMU przeszły wiele modyfikacji, m.in. zwiększono elastyczność elementów, dzięki czemu księżycowy ubiór pozwolić ma na znacznie większy zakres ruchu. Co więcej, chodzenie w skafandrze nowej generacji ma wymagać od astronautów zdecydowanie mniejszego wysiłku.

Sam kombinezon będzie też zbudowany z modułów, które będzie można wymieniać, aby dostosować go do użycia w konkretnej misji. Co więcej, poza Ziemią będzie go można samodzielnie modyfikować, a nawet naprawić (wymieniając część).

NASA chwali też nowy sposób komunikacji. System audio zamontowany w hełmie mają być wygodniejszy dla astronauty, a mikrofony będą aktywowane głosem. Kontakt z innymi członkami księżycowej załogi lub centrum lotów NASA w Houston ma być zatem znacznie łatwiejszy i o wiele wygodniejszy.

NASA SpacesuitsNASA Spacesuits Fot. Kevin Wolf / AP Photo

Skafandry będą testowane do 2023 roku na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a w 2024 roku mają zostać wykorzystane po raz pierwszy na Księżycu. W przyszłości pozwolą też na załogową eksplorację powierzchni Marsa.

NASA zaprezentowała skafandry publicznie

15 października, kilka dni po ogłoszeniu szczegółów na temat nowego skafandra, NASA zaprezentowała go w swojej centrali w Waszyngtonie, przypominając, że xEMU założy pierwsza w historii kobieta na Księżycu oraz pierwszy od ponad pół wieku mężczyzna.

Dodatkowo, poza samym skafandrem xEMU, pokazano również pomarańczowy kombinezon pomocniczy nazwany Orion Crew Survival System (OCSS). Jest on jeszcze bardziej mobilny i będzie zabierany na pokład wraz z xEMU. OCSS ma być zakładany przez astronautów podczas najbardziej ryzykownych części misji - w dniu startu oraz podczas szybkiego wejścia w atmosferę Ziemi.

 

W przeciwieństwie do xEMU OCSS nie jest przeznaczony do odbywania spacerów kosmicznych i poza Ziemią będzie wykorzystywany wyłącznie na pokładzie statku kosmicznego Orion. Pomarańczowy kolor kombinezonu ma sprawić, że astronauta będzie lepiej widoczny w przypadku ewentualnego opuszczenia kapsuły po dotarciu na Ziemię. 

Więcej o: